ארגון שמאל קיצוני: לפתוח את המעברים לעזה

ארגון השמאל הקיצוני גישה בפניה בהולה לשר הביטחון, היועמ"ש ומתפ"ש: פתחו לאלתר את המעברים עם רצועת עזה ואפשרו יציאת דייגים לים.

ערוץ 7 , י"ט באדר ב תשע"ט

לפתוח. מעבר סחורות השבוע בכרם שלום
לפתוח. מעבר סחורות השבוע בכרם שלום
צילום: פלאש 90

ארגון השמאל הקיצוני "גישה" שיגר מכתב בהול בעקבות הודעת מתאם פעולות הממשלה אתמול (שני) על סגירת התנועה במעברים שבין ישראל לרצועת עזה והאיסור שהוחל במקביל על יציאת הדייגים מעזה אל הים.

במכתב, שנשלח לשר הביטחון בנימין נתניהו, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים כמיל אבו רוקון, נדרשים השלושה לבטל מיד את ההחלטות המהוות לטענת הארגון "ענישה קולקטיבית אסורה ובלתי חוקית".

כאמור, אתמול בשעות הבוקר המוקדמות נסגר מעבר ארז ליציאת אנשים מעזה, אלא למקרים הומניטריים חריגים ולא התאפשרה כניסתם של אזרחים ישראלים מרצועת עזה לביתם בישראל. כמו כן הופסקה כליל כניסתן ויציאתן של משאיות וסחורות דרך מעבר כרם שלום, ודייגים הוזהרו מלצאת לים.

גם היום המעברים כמעט סגורים: מעבר כרם שלום סגור לתנועת סחורות, כולל דלקים, ומעבר ארז סגור ליציאת פלסטינים, פרט לחולים הנדרשים לטיפול שאין ברצועה, וליציאת זרים ואזרחים ישראליים, זאת בתיאום מיוחד בלבד.

בארגון השמאל טוענים כי לסגירת המעברים השלכות קשות ביותר על שני מיליון תושבי הרצועה, שממילא, גם בשגרה, סובלים ממגבלות התנועה החריפות שמטילה ישראל, ותלויים במעברים שבשליטתה, בין היתר, לצרכי בריאות, אספקה של מוצרי יסוד וסיוע הומניטרי, מסחר, לימודים ופרנסה. עוד מציינים שם כי קיים חשש שסחורות של חקלאים מעזה, שהיו אמורות להיות משווקות בישראל וביו"ש, יתקלקלו ויושמדו, או למצער ימכרו במחירי הפסד בעזה. המשמעות היא פגיעה בלתי הפיכה בפרנסה, גם של סוחרים רבים ושל דייגים, תעשיות נלוות, ולשיבוש חיי המסחר והתעשייה ברצועה כולה.

מתאם השיווק במשרד החקלאות בעזה מסר לארגון השמאל כי סגירת כרם שלום מנעה אתמול מכירת 400 טון סחורה חקלאית ששווין 400 אלף דולר. סגירת המעבר פגעה עוד ביציאתן של שלוש משאיות נושאות פרטי ביגוד מעזה ומוצרים נוספים, שיועדו למכירה בישראל. בעל מפעל הטקסטיל, נביל אל-בוואב, סיפר לגישה כי הסגירה השביתה את הפעילות בענף, שרק לאחרונה החל מתאושש מסגירת המעבר באוגוסט האחרון. עצירת השיווק פוגעת בביקוש למוצריו בשוק בישראל לקראת הפסח, ומשיבה את אי-הוודאות לגבי הזמנות עתידיות. כל זה מאיים על פרנסתם של 750 עובדיו.

"ירי רקטות לעבר ריכוזי אוכלוסייה אזרחית מנוגד לחוק הבינלאומי. הוא לא יכול להוות הצדקה לענישה של כלל תושבי הרצועה", אומרים ב"גישה".

מנהלת המחלקה המשפטית של גישה, אסנת כהן-ליפשיץ ועורכת הדין מונא חדאד מדגישות במכתב כי "סגירת המעברים ואיסור היציאה למרחב הימי מהוות ענישה קולקטיבית אסורה על כל האוכלוסייה האזרחית ברצועת עזה. מדובר בהחלטה בלתי חוקית המנוגדת באופן מובהק לדין, לפסיקתו של בית המשפט העליון ואף להתחייבויותיה המוצהרות של מדינת ישראל".