שירה ועמיחי איש רן במכתב לאלוף הפיקוד

בני הזוג שבנם התינוק נרצח בפיגוע ירי בצומת עפרה, דורשים מצה''ל להרוס את בית המחבל.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ' באדר ב תשע"ט

שירה ועמיחי איש רן, שבנם התינוק עמיעד הי"ד נרצח בפיגוע בעפרה והם עצמם נפצעו יחד עם חמישה אזרחים נוספים, פונים במכתב לאלוף פיקוד המרכז נדב פדן בבקשה להרוס את בית המחבל שרצח את בנם וכן את בתי המסתור ששימשו את המחבלים מהפיגוע בעפרה ובגבעת אסף.

המכתב, שנשלח על ידי עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המייצג את משפחת איש רן כנפגעי איבה, התחיל בתיאור האירוע: "בתאריך 9.12.18 בוצע פיגוע רצחני על ידי חוליית מחבלים לעבר מרשיי. בפיגוע נרצח תינוקם של מרשיי, עמיעד ישראל הי"ד. האם, שירה איש רן, נפצעה קשה, האב, עמיחי איש רן נפצע בינוני, וחמישה אזרחים נוספים נפצעו בדרגות שונות".

שלושה ימים לאחר הפיגוע חוסל המחבל סאלח ברגותי, ואחיו עאסם ברגותי שהיה שותף לרצח, נמלט. יום לאחר מכן, בתאריך 13.12.18 ביצע עאסם ברגותי פיגוע נוסף בצומת גבעת אסף, בו נהרגו שני חיילי צה"ל, וחייל ואזרחים נוספים נפצעו. עאסם ברגותי נעצר כחודש לאחר מכן, בדירת מסתור של סייען סמוך לכפר מגוריו.

במכתב מתואר כי "בתאריך 20.1.19 הודיע דובר צה"ל על מסירת צו הריסה לבתי המחבלים. בתאריך 7.3.19 הרסו כוחות הביטחון את ביתו של המחבל עאסם ברגותי, אך באופן תמוהה ובלי כל הסבר הידוע למרשיי ביתו של המחבל סאלח ברגותי לא נהרס. נראה שהצבא נמנע מלהרסו".

עו"ד בלייכר חוזר ומדגיש במכתב כי "המחבל היה שותף מלא לפיגוע ולרצח של עמיעד ישראל. אין כל היגיון בהימנעות מהרס ביתו. מאחר ומדובר בצעד הרתעתי, כל הססנות והימנעות מצעדים אלו כלפי המרצחים שוחקות את ההרתעה ומסכנות חיים. אבקש להרוס את ביתו של המחבל לאלתר".

בהמשך המכתב מונה בלייכר נימוקים נוספים להריסת בתי הסייענים, בנוסף בית המחבל עצמו. "חוליית המחבלים הרצחנית לא פעלה בחלל ריק, אלא קיבלה סיוע ותמיכה של מעגלי טרור רבים. מושכלת יסוד היא, שעל מנת להילחם ולהרתיע את הטרור יש לנקוט ביד קשה, הן כנגד חוליית המחבלים ושותפיה והן כנגד הסייענים והמסייעים אף לאחר מעשה".

לדבריו "מרשיי שנפצעו ושכלו את בנם, פונים בבקשה אל כבודו לפעול בכל הכלים על מנת למגר את הטרור ולהרתיעו. להעדיף את הזכות של אזרחי ישראל לחיים בביטחון על פני אי אלו זכויות של הטרוריסטים, על כל מעגליהם. אבקש להרוס את בתי הסייענים, בדגש רב לבתים אשר שימשו מסתור לחברי החוליה".

לבסוף, ביקש בלייכר במכתב "מפציר בכבודו, לא לאפשר החזרת גופות המחבלים למשפחותיהם, אשר עלולה להעניק פרס ועידוד לטרור".