כאוס באיראן: עיירות וכפרים מוצפים

מספר ההרוגים באירועי השיטפונות הגיע ל־23, ומספר הפצועים עומד על כ־200. משמרות המהפכה הוזעקו לטפל באזורים המוצפים

בן שאול , כ' באדר ב תשע"ט

איראן מוצפת
איראן מוצפת
צילום: רויטרס

שיטפונות עזים מכים בימים האחרונים באיראן, וגובים מחיר גם בחיי אדם. עד כה דווח על 23 הרוגים, ועל כ־200 פצועים, בשורה ארוכה של עיירות וכפרים שהוצפו באופן מאסיבי על ידי מי הגשמים המרובים שיורדים שם בימים האחרונים.

החזאים באיראן מזהירים כי ההצפות והשיטפונות יימשכו גם בימים הקרובים, ואף יגיעו לאזורים חדשים שעד כה לא נפגעו מהגשמים המרובים, בהם גם אזור הבירה טהראן.

כ־260 עיירות וכפרים ברחבי איראן זקוקים לסיוע דחוף, לאחר שנקלעו למצוקה קשה בגלל השיטפונות.

בתקשורת האיראנית החלו להישמע קולות של ביקורת נוקבת נגד הנשיא חסן רוחאני, שתגובתו לאירוע השיטפונות הוגדרה 'רשלנית ובלתי מספקת'.

בתגובה מיהר רוחאני להזעיק את משמרות המהפכה, כדי שאלו יסייעו לכפרים והעיירות הנזקקים לכך.

רוחאני ניסה לדחות את ההאשמות שהטיחו בו מבקריו וטען כי "כשעיר אחת נמצאת מתחת למים, וגם העיר השכנה נמצאת במצב דומה, זה מאוד קשה ואף בלתי אפשרי לשאוב את המים בקצב מספק כדי להחזיר את המצב לקדמותו". הנשיא האיראני גם התחייב להעניק פיצוי ממשלתי לכל האזרחים שבתיהם נהרסו בשיטפונות.

בכלי התקשורת התפרסמו תמונות המתעדות את המראות החריגים בנוף האיראני, לאחר שנים ארוכות של בצורת קשה במדינה. אזורים עירוניים הוצפו באופן משמעותי, בתים שרק גגותיהם מציצים מהמים שהציפו אותם, תמרורים שצצים מתוך המים והעמודים שלהם מכוסים לחלוטין, כבישים שנראים כמו נהרות רחבים, ותושבים שמתניידים בתוך הערים באמצעות סירות או כלי שיט מאולתרים.

בין היתר הוצף גם כביש מהיר מרכזי מאוד בדרום מזרח איראן, והתנועה בו פסקה לחלוטין. באזורים העירוניים והכפריים שהוצפו, נראות גם ערימות של כלי רכב שנסחפו עם זרם המים ונותרו מוטלים זה על גב זה בקרן הרחוב או במגרש החניה.

שר האנרגיה של איראן הסביר בכלי התקשורת, כי ההצפות הללו הן פרי הבאושים של השינויים האקלימיים הכלליים המתחוללים ברחבי העולם כולו, והאחריות אינה מוטלת על ממשלת איראן.

הממשלה האיראנית אף קראה לאזרחים להימנע מיציאות לא הכרחיות מהבתים, באזורים המוצפים, למרות שבתקופה זו של השנה שוררת באיראן חופשה, והאזרחים חוגגים את תחילתה של השנה הפרסית החדשה.

הסוכנות לתיאום עניינים הומניטאריים של האו"ם מסרה כי היא נכונה להגיש לאיראן סיוע לנוכח ההצפות והשיטפונות הנרחבים, אלא שהיא צריכה לבדוק קודם לכן אם הסנקציות האמריקאיות התלויות ועומדות כנגד איראן, לא יפריעו למהלך זה של הגשת סיוע הומניטארי.