ההתלבטות הגדולה של המגורשים מגוש קטיף

גם לאחר הגירוש מגוש קטיף קהילת נווה דקלים לא נשברה ועכשיו היא יוצאת בקמפיין התרמה מיוחד לבניית בית כנסת קבע ביישוב.

ערוץ 7 , כ' באדר ב תשע"טהשנה היא 2005, זמן קצר אחרי ההתנתקות מגוש קטיף. "הגענו עם קהילת נווה דקלים למלון בירושלים עייפים, מבולבלים ועם המון חוסר וודאות", מספר אליעזר אוירבך יו"ר וועד מתיישבי גוש קטיף. "בעיקר הרגשנו שקיבלנו סטירה מהמדינה שאנחנו כל כך אוהבים".

זמן קצר לאחר מכן עמדנו בפני התלבטות גדולה והתקיים דיון סוער שאוירבך חושף לראשונה. "עמדו לפנינו מספר אפשרויות לאן ללכת ולהקים את קהילתנו מחדש וחלק מהמגורשים תמכו בהם, אבל אני ועוד קבוצה גדולה מתושבי גוש קטיף אמרנו שהשאלה מבחינתנו היא לא איפה יהיה לנו נוח אלא מה היא המשימה הציונית הגדולה ביותר שאנחנו יכולים לקחת על עצמנו כרגע."

לתרומות לבניית בית הכנסת למגורשי גוש קטיף לחצו כאן

"עלינו עם זמביש לאוטובוס שלקח אותנו לחבל לכיש, בדיעבד אפילו לא ידענו איפה אנחנו אבל ראינו מקום עם התיישבות דלילה מאוד ועם קירבה גדולה לישובים הערבים של הר חברון והבנו שיש פה משימה ציונית ראשונה במעלה"

"זה לא שמאותו רגע רק ליקקנו דבש" משתף אוירבך. שנים של מגורים באתרי קארווילות, אין סוף בירוקרטיה והבטחות שלא מומשו, עד שבשנת 2010 החלום התגשם וקיבלנו את המגרשים בבני דקלים".

כיום משמש אוירבך גם כיו"ר וועד הישוב בני דקלים. "ההתחלה היתה קשה מאוד. חבל ארץ די בודד, קרבה להר חברון בלי גדר הפרדה, פריצות לבתים ומה לא, אבל הסיפוק ותחושת השליחות בישוב ארץ ישראל ובהקמת ישוב חדש עולה על הכל".
בני דקלים צילום: יח"צ

כתוצאה מהחלטת ממשלה שהעבירו נציגי המגורשים בשנת 2007 הוקמו בחבל לכיש 4 ישובים חדשים- כרמי קטיף, נטע, אליאב ובני דקלים שהוא הישוב המרכזי והגדול מביניהם שמספק גם את השירותים הקהילתיים לשאר הישובים כגון- מרפאה, בית ספר אזורי, אולפנה ובקרוב גם מרכז מסחרי.

"בבני דקלים יש כיום 210 משפחות מקסימות והוא מתוכנן בשנים הקרובות ל500 משפחות בעזרת השם. האווירה המיוחדת של קהילת גוש קטיף ותחושת החלוציות, משכה לגרעין ההקמה חברים נוספים, חלקם ילדי מפונים מישובים אחרים, וחלקם משפחות צעירות מרחבי הארץ שהתחברו למשימה" מספר אוירבך.

ביממה הקרובה קהילת בני דקלים עומדת בפני משימה של בנית בית הכנסת ולצורך כך פונה לציבור הכללי להירתם ולסייע בבניית בית הכנסת

"בית הכנסת בנווה דקלים היה סמל וזיכרון חי אצל כולנו. זכיתי וברוך השם גם ילדיי ונכדיי גרים בבני דקלים וביום שבו נשלים את בניית בית הכנסת זה יהיה סגירת מעגל עבורי ועבור כל תושבי בני דקלים".

לתרומות לבניית בית הכנסת למגורשי גוש קטיף לחצו כאן