הנשיא עם המתגייסים החדשים
הנשיא עם המתגייסים החדשים צילום: מארק ניימן/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ביקר הבוקר (רביעי) בשרשרת החיול, שביחידת מיטב בתל השומר.

בביקורו פגש הנשיא במתגייסים החדשים לחטיבות כפיר ונח״ל, כשהוא מלווה על ידי ראש אכ״א אלוף מוטי אלמוז, ראש חטיבת תכנון ומנהל כוח האדם תת-אלוף ערן שני ומפקד מיטב אלוף-משנה יוסי מצליח.

במהלך ביקורו שמע הנשיא סקירה אודות נתוני הגיוס לשנת 2019, על החידושים למען המלש״בים שפיתחו השנה במיטב, שוחח עם המתגייסים החדשים לחטיבות וסייר בשרשרת החיול אותה עוברים כל חייל וחיילת ביום גיוסם לצה״ל. אחוזי הגיוס במדינה עומדים כיום על 58% גיוס נשים ו72% גברים. בגיוס שהתקיים היום מתוך כלל המתגייסים לחטיבות כפיר ונח״ל התגייסו שלושה עולים חדשים, 16 חיילים בודדים וחמישה בני מיעוטים אשר התנדבו לשירות ביטחון.

בשיחתו עם המתגייסים החדשים אמר הנשיא: ״בעוד דקות ספורות תחליפו את הבגדים האזרחיים במדים ותהיו לחיילים. מהר מאוד תישאו על כתפיכם אחריות כבדה. כלוחמי צה"ל בחטיבת כפיר ובחטיבת הנח"ל, תטפלו במשימות המורכבות ביותר והמאתגרות ביותר. יהיה עליכם לפעול בנחישות ובחדות, תוך הקפדה על ערנות, דריכות, תעוזה ולאור ערכי צה"ל".

"אני התגייסתי לצה"ל בשנת 1957. באותה שנה פתחו את הבקו"ם בפעם הראשונה. הרבה דברים השתנו מאז, אבל הצורך שלנו להגן על עצמנו לא השתנה. הצורך שלנו בצבא חזק ואיתן לא השתנה".

הנשיא התייחס לירידה במוטיבציה לשירות קרבי ואמר: "בתקופה האחרונה אנו שומעים על ירידה במוטיבציה לשירות קרבי. בחרתם נכון. כל הכבוד לכם. אני גאה בכם. אתם דוגמא לצעירים לתחושת שליחות. עלינו להעלות את המוטיבציה בקרב מועמדים לשירות קרבי. זהו אתגר לאומי וערכי. איננו יכולים בלעדיכם, ואנחנו זקוקים לעוד רבים איכותיים ומצוינים כמוכם".

בתום דבריו אמר הנשיא: "אנו נמצאים בתקופת בחירות. צה"ל חייב להיות מחוץ לשיח הפוליטי, מחוץ לוויכוח. בקרב, באימון, במארב, כולם נלחמים יחד בלי קשר לדעה פוליטית. צה"ל הוא של כולנו. צה"ל הוא בשביל כולנו. ומעכשיו צה"ל זה אתם. עלינו לעשות הכל כדי להשאיר את צה"ל צבא העם. צבא של כל חלקי העם. צבא ששעריו פתוחים לכולם. זה ייחודו וזה כוחו".

הנשיא הדגיש בפני המתגייסים: ״בעתיד תתחילו את האימונים ותהיו ללוחמים מצוינים. תפקידכם להגן עלינו ועל עצמכם, ואתם מאומנים ומיומנים להגן על מדינת ישראל. הפקודות של צה״ל ברורות ואתם צריכים להיות בטוחים. שימרו על עצמכם. צאו לשלום ותחזרו בשלום".