כשהורה מנכר את הילד כלפי ההורה השני

דו"ח מיוחד בחן את תופעת הניכור ההורי ואת דרכי הפעולה נגד התופעה שחוצה מגדרים ומעמדות. בידי בתי המשפט לא מעט אמצעים נגד המנכרים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א באדר ב תשע"ט

אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לכתבה
אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לכתבה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

דו"ח מיוחד הוגש באחרונה לפורום לדיני משפחה בלשכת עורכי הדין ועיקרו עוסק בסוגיית ההתמודדות עם הניכור ההורי, מציאות בה הורה אחד גורם לילד להתנכר להורה האחר, לעיתים כחלק מהליך גירושין ולעיתים לאחר הגירושין עצמם.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם יו"ר הפורום, עו"ד ד"ר רונן דליהו, על הדו"ח והתובנות העולות ממנו.

"כשמדברים על התופעה מדברים על תהליך הדרגתי שבו אחד ההורים מנסה למדר או למנוע קשר של הילדים המשותפים עם ההורה האחר. מדובר בתהליך מאוד בעייתי שמשפטנים ואחרים שעוסקים בתחום מתלבטים בו לא מעט. מדובר באחד הדברים המכוערים והכאובים שיש להם השלכות לדורות".

אחת המשימות שניצבות בפני העוסקים בסוגיה, מספר עו"ד דליהו, היא איבחון שאכן מדובר בניכור הורי ולא בהחלטה מושכלת של הילד לתמוך באחד מהוריו וממילא להתנתק מהאחר. "צריך לאבחן שלא מדובר בניתוק מתוך נסיבות אובייקטיביות שהיו סביב פירוק התא המשפחתי. זו בעיה. יש פרויקט ניסיוני של סגנית הנשיאה, השופטת מאירה דהן, שהכניסה לתהליך מואץ את האבחון של תהליכים שכאלה והגעה של תיקים כאלה במהירות לטיפולו של השופט".

"בשלב מסוים מפנים לפסיכולוגים ועובדים סוציאליים כדי להיכנס במהירות למשפחה כדי למנוע תהליך של כרסום שיהיה קשה לפתור אותו בעתיד", אומר דליהו ומציין כי "בתי משפט התחבטו בדרכי פתרון התופעה, אם בשיטת הסנקציות הכלכליות והאחרות או בשיטת הגזר, לתמרץ וליצור תהליך טיפולי. הפורום בראשותי מינה ועדה לבחון את התופעה כדי לשקול את הדברים".

"ההמלצות של הועדה אומרות שלושה דברים: ראשית, יש לזהות את התופעה במהירות, כי ככל שהזמן חולף והניכור מתמשך האפשרות לפתור את הבעיה היא הרבה יותר קשה. בנוסף, להכניס למשפחה אנשי טיפול, אנשים שמדברים את שפתם של המטופלים, ובמקרים שמזוהה תהליך שמתחיל לקראת ניכור הורי ומדובר באירוע חד פעמי או אחר יכול להיות שהסנקציות שיופעלו תעזורנה ומומלץ לבית המשפט להשתמש בסנקציות תחת כותרת של בזיון בית המשפט או בכלים משפטיים נוספים".

על הסנקציות שאותן יכול להטיל בית המשפט או בית הדין הרבני מציג עו"ד דליהו דוגמא מאירוע של ניכור הורי מתמשך שהוביל את בית המשפט לחייב את האם לפצות ברבע מיליון שקלים את האב לאחר שניתקה בינו לבין ילדם המשותף.

"צריכים להיות ברורים כמה דברים: לפגוע בקשר בין ילד להורה זה דבר גרוע ביותר ומסוכן שפוגע בבריאות הילד ובשלמו. מי שאוהב את ילדיו אסור לו לפגוע בקשר של הילד עם ההורה השני, ולא משנה כמה הוא כועס וחשוב לדעת שבתי המשפט ובתיי הדין הרבניים יכולים להפעיל מגוון כלים שיפוטיים. מי שחושב שהדבר נובע כתוצאה מבעיות בקשר צריך לפנות לגורמי המקצוע". על זאת מוסיף עו"ד דליהו ומעיר כי "מדובר בטובת ילדים וכאשר הורה מנכר הוא חושב על עצמו ולא על טובת הילדים".

עוד שאלנו את דליהו אם קיים איפיון כלשהו להורה המייצר ניכור הורי, האם ניתן לקבוע שאבות מנכרים יותר מאימהות או להיפך, האם ניתן למצוא מאפיין סוציואקונומי כלשהו ולדבריו אין איפיון שכזה. "נעשו מחקרים בעולם והתברר שבסופו של דבר אין מאפיין סוציואקונומי או מגדרי להורים המנכרים. כנראה שהיצר האנושי אצל חלק מאיתנו גורם לכך".