פרופ׳ אמנון בן תור - חתן פרס ישראל לחקר הגיאוגרפיה

בן תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל. ''מנציח תרבות מפוארת ומביא כבוד רב למדינת ישראל בעולם".

ערוץ 7 , כ' באדר ב תשע"ט

אמנון בן תור
אמנון בן תור
צילום: פרטי

שר החינוך נפתלי בנט בישר לפרופ׳ אמנון בן-תור על זכייתו בפרס ישראל לחקר הארכיאולוגיה, ידע ארץ ישראל וחקר הגיאוגרפיה.

''פרופ׳ בן תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל ועשייתו הפכה לנכס צאן ברזל. הוא מחבר בין עבר להווה, מנציח תרבות מפוארת ומביא כבוד רב למדינת ישראל בעולם", סיפר בנט.

פעילותו הציבורית של פרופ' בן תור כוללת שורה של תפקידים שמילא וביניהם כהונתו רבת השנים במועצה הארכאולוגית ובוועד המנהל של החברה לחקירת ארץ-ישראל ועתיקותיה, וכן בהנהלה המדעית של מוזיאון ארצות המקרא.

פרופ' בן תור ידוע כמרצה רהוט, ישר-דרך וקפדן, שאיננו מסתיר את דעתו בכל הנושאים שעל הפרק. הרצאותיו, שבהן שילב ידע רב עם חוש הומור משובח, היו תמיד בהירות ומעניינות. מאז צאתו לגמלאות דומה שאמנון אף הגביר את פעילותו, ולא רק שהמשיך במאמציו להשלים את פרסום חפירות חצור ופרסם מאמרים רבי עניין בכתבי עת מדעיים, אלא שעדיין הוא יוצא מדי שנה בשנה לחפירה בחצור ומתנהל בשטח לצד תלמידיו ותלמידי תלמידיו המסייעים לו במלאכה.

ועדת הפרס ציינה בנימוקיה כי "פרופסור אמנון בן-תור נמנה על השורה הראשונה של הארכיאולוגים בישראל, בעל מעמד בולט ומוניטין בינלאומיים ונמנה על החוקרים המובילים את המחקר הארכיאולוגי של ארץ ישראל. שמו הולך לפניו בזכות חפירותיו הרבות והמגוונות ופרסומיו המדעיים, שרבים מהם הפכו לנכסי צאן ברזל לחוקרים בארץ ובעולם.

''במשך כחמישה עשורים, הוא עסק במחקר, בניהול חפירות ארכאולוגיות, במיוחד מפעל החפירות היוקרתי בחצור, בפרסומן בהרבצת תורת הארכיאולוגיה לדורות של תלמידים ובהכשרת הדור הבא של חוקרים. חפירותיו נוגעות בפרקים שונים בתרבותה החומרית של ארץ ישראל למן האלף השלישי לפנה"ס ועד לראשית האלף הראשון לפני הספירה".