כמה זמן אפשר לשכב במיטה
כמה זמן אפשר לשכב במיטהצילום: ISTOCK

מוכנים לשכב חודשיים במיטה מבלי לזוז, ולקבל על כך 19 אלף דולר? זו בדיוק ההצעה המפתה שמציעה נאס"א, סוכנות החלל האמריקאית, יחד עם סוכנות החלל האירופית.

הסוכנויות מחפשות בימים אלו מתנדבים לקחת חלק בניסוי שנועד לבדוק את השפעות כוח המשיכה על גוף האדם, ואת ההשפעות הבריאותיות של טיסה ארוכת טווח וחוסר התנועה של האסטרונאוטים למשך זמן ארוך.

בהודעה שפרסמו נאס"א וסוכנות החלל האירופית נמסר כי הן מחפשות 24 מתנדבים, בהן 12 גברים ו-12 נשים, שיקחו חלק במחקר שיתקיים בעיר קלן בגרמניה. כל 24 המתנדבים ישוכנו בחדר אחד וייאלצו להישאר במיטה במשך חודשיים תמימים, במהלך יוכלו לצפות בטלויזיה, לקרוא ספרים וכמובן לאכול ולשתות. התשלום עבור השתתפות בניסוי עומד על 19 אלף דולר לכל משתתף.

אחת הקבוצות שתשתתף במחקר תסתובב בצנטריפוגה שתדמה את כוח המשיכה, בעוד הקבוצה השנייה תשכב במיטה ללא תנועה מלאכותית, על מנת לבדוק את ההשפעות על גוף האדם. המיטות יוטו מעט למטה, על מנת לבדוק את השפעת זרימת הדם לכיוון המוח.

אחת הדרישות מהמשתתפים היא לדבר את השפה הגרמנית ולהיות בטווח הגילאים 24 עד 55. "המחקר מציע לחוקרים מכל אירופה וארה"ב את האפשרות לעבוד יחד ולרכוש במשותף ידע מדעי רב על הפיזיולוגיה האנושית" אמר הנס-יורג דיטוס, חבר מועצת המנהלים של סוכנות החלל הגרמנית.