"האנטישמיות באירופה נמצאת באוויר"

את הדברים אמר העיתונאי ריצ'רד דרמון לשליחי מכון שטראוס עמיאל באירופה. נשיא הרשת: במקום בו שרפו ספרי קודש, אנו כותבים שירה חדשה.

ערוץ 7 , כ"א באדר ב תשע"ט

דרמון בכנס
דרמון בכנס
צילום: מכון שטראוס עמיאל

כ-50 רבנים ורבניות מכל רחבי אירופה התכנסו במשך שלושה ימים בונציה שבאיטליה, כדי לדון בחיזוק הקהילות היהודיות ובהנהגת הקהילות בתפוצות ובחיים היהודיים בקמפוסים.

את הכנס ארגן מכון 'שטראוס-עמיאל' מבית רשת אור תורה סטון, בשיתוף קרן חוליא והמערך לשירותים רוחניים בהסתדרות הציונית בראשותו של הרב יחיאל וסרמן.

בכנס שהיווה בין השאר מפגש של שליחי ושליחות שטראוס-עמיאל לדורותיהם, נפגשו הנוכחים ודנו בקשר בין מדינת ישראל לתפוצות, בתופעת ההתבוללות בשנת 2019, בדילמות של רבני הקהילות באירופה וכן בשיח וקשר בין הרבנים לקהילה בימינו והרלוונטיות שלהם לצרכי הדור, ובנושאים נוספים המהותיים להתנהלותם של קהילות יהודיות בתפוצות.

בין הרבנים שנכחו בכנס היו ראש מוסדות אור תורה סטון הרב ד"ר כתריאל ברנדר, ראש מכון שטראוס-עמיאל הרב אליהו בירנבוים, ראש המכון להכשרת מחנכות הרבנית רננה בירנבוים, מנהל ההכשרה והשיבוצים במכון הרב יהושע גרינשטיין, רב הקהילה היהודית בונציה הרב מינו בחבוט, נשיא הקהילה היהודית בוונציה פאולו ניגיניאטי ועוד.

העיתונאי ריצ'רד דרמון, מייסד המהדורה הצרפתית של הג'רוזלם פוסט, נפגש עם השליחים ודיבר עימם ארוכות על האנטישמיות הגוברת באירופה: "אנחנו נמצאים עכשיו ב'תקופת בין השמשות'. העולם בתנועה, ישנם שינויים גדולים ואיננו יודעים כיצד להגדירם, ככאוס או כאנרכיה. אין ספק שישנה הידרדרות באנטישמיות באירופה, אנו רואים את זה בעליה של 75% באירועי האנטישמיות כאן. אבל מעבר לאירועים אלו, ישנה תופעה של 'אנטישמיות שקטה'. האנטישמיות נמצאת באוויר. גם אם אדם לא חווה אירוע אנטישמי ממשי, הוא מושפע מהאטמוספירה האנטישמית עד כדי שהיא משפיעה על שיקוליו ועל החלטותיו - לאן לא ללכת, מה לא להגיד, מה לא ללבוש ובעיקר - ממה להיזהר".

בנוגע להשלכות המורכבות של המצב הסוציו-פוליטי באירופה על היהודים, אמר: "ישנם באירופה שינויים רציניים כתוצאה מההגירה, ושינויים סוציו-אקונומיים בגלל המצב הכלכלי. אלו משפיעים מאוד על האנטישמיות ובפועל איננו יודעים למה לצפות בעתיד. כבר אמר אלי ויזל בדבריו לאחר השואה שאולי התגברנו על התנועה הנאצית אבל לא השבתנו את הזרמים האנטישמיים התת קרקעיים. בימים אלו אפשר לראות את זרמים אלו נוכחים מאוד באירופה".

הרב ד"ר כתריאל ברנדר, נשיא רשת אור תורה סטון, ציין "אנו נמצאים עכשיו באחת מהתקופות הרעות בכל הזמנים, הן מבחינת העלייה בנישואי התערובת והן מבחינת העלייה במספר ההתקפות האנטישמיות. אבל אנחנו גם נמצאים עכשיו באחת התקופות הטובות ביותר שידענו. יותר אנשים מחפשים רוחניות, יותר אנשים עולים לארץ ועם ההתקדמות הטכנולוגית, יש לנו גם הזדמנויות חסרות תקדים ללמוד אחד מהשני ולהגיע לקהלים חדשים ורחבים יותר. הנה אנחנו כאן, בכנס ונציה, במקום שלפני 430 שנים שרפו ספרי קודש, והיום אנו יושבים פה וכותבים יחד שירה חדשה".

עוד הוסיף: "מהות החזון עבור הקהילות, בתי הספר והקמפוסים לא השתנה: ליצור מקדשי מעט - זה תפקידנו. בית הכנסת והמרכזים היהודיים חייבים לשמש לא רק לתפילה, אלא גם לדברים רוחניים, חינוך נוער ומבוגרים, חסד ועזרה לזולת, ודאגה לחברה כולה. כל אלו קשורים לבניית מקדש מעט וליצירת מסלולים שונים של רוחניות. ביחד, אנחנו יכולים ללמוד אחד מהשני, לפתח רעיונות ולהיות מקור השראה לקהילותינו. ביחד, אנחנו יכולים לבנות את הקהילות שלנו ולהפוך את החזון למציאות".

הרב אליהו בירנבוים, ראש מכון שטראוס-עמיאל.סיכם את הכנס: "יש לנו בכנסים האלו הזדמנות לחיזוק השליחים ובעיקר לחיזוק הקהילות באירופה. הנושאים העולים לדיון משקפים את המציאות בקהילות ובעיקר את האתגרים העומדים לפתחיהן. בוגרי המכון לא נשארים רק בעבר אלא חושבים תמיד על עתידן של הקהילות, דואגים ופועלים כדי לשמור ולקיים את הקהילות היהודיות גם בעתיד. הגיעו רבנים ומחנכים מקהילות קטנות וגדולות, רובם משרתים בקהילות אורתודוקסיות עם חברי קהילה שאינם שומרי מצוות, אבל הם יודעים לדבר את השפה שמתאימה לציבור כדי לחזק את הזהות היהודית שלהם, וליצור משמעות ושייכות בחיי הקהילות".