עידית סילמן
עידית סילמן צילום: שלומי יוסף

התחלה/ מרחשוון תשמ"א. נולדה גדלה ברחובות ועד היום גרה בעיר. "שני ההורים שלי עלו ממרוקו בגיל צעיר, ושניהם מגיעים ממשפחות ברוכות ילדים. יש לי 18 דודים ביחד". העלייה לארץ הייתה מתוך ציונות. שני הסבים והסבתות התגוררו בסמוך. "מטבחים קטנים שתמיד הוציאו מהם ביד רחבה. לא היה להם הרבה כסף אבל הם לימדו אותי צדקה, חסד ונתינה".

הבית/ האם עו"סית, ניהלה מחלקת שיקום בביטוח הלאומי, והאב איש הייטק שעוסק במערכות ביטחוניות. שלושה אחים, היא הסנדוויץ'. "שני אחיי בקבע, הבחירה שלהם מגיעה ממקום ערכי".

לימודים/ ממ"ד מעלות משולם בעיר. "כבר אז היו בתי ספר פרטיים ברחובות, אבל למדנו שם מתוך הראייה של אמי שצריך לחזק את הממ"דים. אז וגם היום הם מוסדות לימוד טובים, של כל החברה וכל גוני הקשת".

אולפנא/ צפירה, "בשנים שהיא הייתה בשיא תפארתה, שש כיתות בשכבה, חוויה נהדרת". מגיל צעיר הייתה במועצות תלמידים. "המסר בבית היה מעורבות חברתית עם השקעה בלימודים".

השקעה/ שנים רבות התאמנה בחוגי התעמלות קרקע ומכשירים. "התחלתי בגיל ארבע ואז ניטעו בי השאיפות". הגיעה לנבחרות והייתה אלופת האולפנות. "הרמה היותר מקצועית תמיד הייתה בשבת. מבחינתי הגעתי להישג הגבוה ביותר שהייתי יכולה".

תנועת נוער/ בני עקיבא, חניכה ומדריכה. "הדרכתי גיל קטן. כשאתה לוקח ילדים מבית הספר אל תנועת הנוער זו תחושת שליחות מאוד גדולה ואפשרות לעשות משהו שמשפיע. עד היום חניכות שלי מגיבות לי לפוסטים בפייסבוק".

צבא/ הבחירה הלא טריוויאלית התקבלה בגלל הרצון להיות מדריכת טיולים, ודווקא בבית ספר שדה שער הגיא. "התקבלתי וזו הייתה מחשבה יוצרת מציאות, כי רק בסוף הקורס מחליטים על השיבוצים". זו הייתה "תקופה מכוננת ומדהימה", המון מורשת קרב וירושלים. "הדרכתי קבוצות מכל הגילים. איך שאתה מסביר, זו הדרך שבה הם יתפסו את המציאות".

וינגייט/ הלימודים החלו מיד אחרי השחרור, אפילו הקדימו בחודש וחצי. היא למדה מדעי החיים והספורט, ועשתה תואר ראשון שבו הייתה מצטיינת דיקן וראש מכללה, וגם תואר שני. הייתה חברה בהתארגנות של הסטודנטים, ואסיסטנטית למדעי החיים ואנטומיה. "ספורט מעניק לך ערכים חברתיים. להיות שחקן קבוצתי וחלק מצוות זה סופר משמעותי. אי אפשר לעבור את וינגייט בלי זה".

יוצאת דופן/ הייתה רק עוד דתייה אחת במחזור, "זו הייתה עוד היכרות עם החברה הישראלית". אבל קיבלו אותה בברכה, "אם הייתי צריכה התאמות תמיד באו לקראתי". במהלך השנה השנייה של התואר הראשון נישאה.

החצי השני/ שמוליק, גם הוא יליד רחובות, "חבר של אחי. לא חשבנו על עצמנו אף פעם כזוג, ופתאום זה קרה". שמוליק הוא מנהל שיווק ופיתוח עסקי בעמותות וארגונים, ואחראי על המגזר הדתי-חרדי בבנק מרכנתיל. עד הבחירות היא הייתה מנהלת שיווק של הכללית. "אנחנו עושים תפקידים מקבילים ומתייעצים הרבה. שמוליק הוא חכם, מוכשר ויצירתי וחושב מחוץ לקופסה".

הברכה/ עילי, בן 13 וחצי, לומד בישיבה התיכונית ברחובות, איתן בן התשע, קרוי על שם הלוחם איתן נוה שנהרג בגבעת התחמושת, לומד במעלות משולם, ורוני, עוד מעט בת ארבע, "הולכת לגן יחד עם הבת של ציפי חוטובלי".

מיזם משותף/ מתוך המקצוע המשותף והעובדה שארגונים ועמותות רבים ביקשו מהם ייעוץ, בני הזוג הקימו יחד את 'המנטורים' - "פורום מקצועי של אנשי מקצוע מעולים. עמותה יכולה לפנות אלינו וניתן לה שעות ייעוץ חינם של מומחים במשאבי אנוש, שיווק, פיתוח עסקי וכל מה שעמותה צריכה". הם גייסו את המומחים. "אמרנו להם: במקום לתת מעשר כספים, תנו לנו מעשר בשעות. שותפים במיזם אנשים מכל הקשת של החברה".

מולטי/ במקביל לתואר השני הציע לה אחיה לעשות יחד תואר שני במינהל עסקים עם התמחות בשיווק. "אמרתי שזו תהיה הזדמנות לבלות זמן ביחד, זה היה כיף גדול". תוך כדי היא עבדה בתיכון פלך. לימדה ספורט, ריכזה את התחום החברתי וניהלה פרויקטים. "בחנוכה הגעתי למנהלת ואמרתי לה שיש לי הזדמנות לעבוד בחברת תרופות. היא אמרה שהזדמנות כזאת צריך לקחת בשתי ידיים". אז היא לקחה.

תרופות/ היא עבדה בכמה חברות. "ניהלתי מוצרים ופרויקטים, עבדתי מול בתי חולים וקופות חולים". בשלב מסוים מנכ"ל לאומית הציע לה לנהל אסטרטגיית שיווק ומגזרים. היא נענתה. אחרי שנתיים עברה לכללית, שם עבדה כמנהלת שיווק וחברת הנהלה. היא שם "כמעט שבע שנים".

מנהלת שיווק/ תחת הטייטל הזה היא קידמה נושאים רבים: "את תחום בריאות האישה, מחלות שקופות, נושאים של מאותגרי פוריות. הייתי שותפה להמון פרויקטים ושותפויות עם ארגונים שעוסקים בבריאות. ראיתי בזה חסד גדול לעם ישראל ושליחות להביא נושאים כאלה לסדר היום".

פורום הנשים/ לפני שש וחצי שנים הייתה שותפה בצוות ההיגוי של הפורום, והיא מנהלת אותו כבר כמעט שלוש שנים. "המטרה הייתה חיברות של קבוצה נשית גדולה במטרה להביא את הקול הזה לעולם הציבורי והפוליטי, שהקול האימהי ינכח שם. צריך להיות בוועד הגן ובית הספר, אבל צריך לשאוף ליותר, להיות בשולחנות שבהם מתקבלות ההחלטות".

רצות ומשפיעות/ נולד מתוך פורום הנשים. "לקחתי נשים מכל הקשת הפוליטית כדי לקדם נושאים משותפים לכלל הנשים והחברה. במסגרת הפורום הצטרפנו לקואליציית ארציות 2018 ול'אני אישה אני בוחרת'".

מסדר הדר/ המפגש עם בני הזוג גולדין היה בקוקטייל של עיתון 'בשבע' לפני שנתיים. כשהגיעה למפגש בבית משפחת גולדין התפלאה לראות זוג הורים שפועל לבד למען השבת בנם. "שאלתי את עצמי איפה אנחנו בערך הזה של רעות". מאז היא איתם, והיום היא מנהלת את המטה להשבת הבנים. "אני לומדת מהם המון".

מועמדות לכנסת/ "כל השנים האלה הייתי בתוך העשייה של המפלגה, וכשהתקשרו אליי ראיתי בזה שליחות ואחריות מאוד גדולה". ברגע אחד היא הייתה צריכה להתייצב ולהיכנס לגמרי פנימה לתוך העשייה. "יש זמנים כאלה. שמחתי להיות עם המפלגה גם בשעותיה הקשות. המפלגה לא תלויה באנשים ספציפיים. יש לה לב פועם והסקרים מוכיחים שהציונות הדתית היא עולם עם חזון, שורשים וסולם ערכים אמוני".

מתיחת הקצוות/ פעמים רבות משתפת פעולה עם נשים שדעותיהן רחוקות מאוד משלה. "אני חושבת שאסור לוותר על ההכלה. יש משמעות להבאת הקול הערכי, הדתי והציוני שלנו לתוך המקומות האלה. גם אם לא תמיד מסכימים עם הקול שלך, חשוב שהוא ייאמר".

כשהראשים נוטשים/ "היה קשה ומפתיע לכולנו בתזמון שבו זה קרה. אני האמנתי במה שבנינו כאן כל השנים, במהות ובתוכן. בהתחלה הייתי בהלם אבל החלטתי להישאר כי שום דבר לא השתנה. זו אותה מהות ואותו חזון. למפלגה יש מטות נפלאים ואנחנו נהיה הפתעת הבחירות".

ייצוג נשים/ "חוקת המפלגה קובעת שבכל מוסדותיה ישוריינו מקומות לנשים. ברגע שנכנסנו לסחרור היה ברור שצריך ליצור רשימה בזמן אפס ושחשוב להביא את הקול הנשי. אני מביאה איתי קול נשי, דתי ליברלי, ואני מקבלת את המקום הזה במפלגה. גם החיבור עם עוצמה יהודית לא היה קל לכולנו, אבל טובתו של גוש הימין הגדול עמדה לנגד עינינו".

בריאות/ התחום הראשון שבו תעסוק כח"כית. "אני רואה את הקשיים של המערכת ואת הזקנה במסדרון ויודעת אילו צעדים משמעותיים אפשר לעשות כדי להביא מערכת בריאות אחרת. גם לשפר את הבריאות בפריפריה. זה החסד הגדול שצריך לעשות, וזה דורש ירידה לעומקם של דברים".

המגזר השלישי/ "יותר מאשמח להקים שדולה בנושא הזה, כי בסופו של דבר הוא חוד החנית של החברה הישראלית והזרוע הביצועית של מדינת ישראל. הוא מביא את כל מה שהמדינה לא מצליחה להביא בתחומי החינוך, התרבות והחברה". פרט לכך היא רוצה לצמצם את הפערים בין הפריפריה והמרכז.

אם זה לא היה המסלול/ היא הייתה רופאה, "בטוח כירורגית, אוהבת להתעסק בפרטים הקטנים וטובה בזה. זה היה חלום גדול. אולי אהיה שרת הבריאות".

במגרש הביתי

בוקר טוב/ ישנה שלוש או ארבע שעות בלילה. "כל ערב אחרי שאני משכיבה את הילדים, אני יוצאת לישיבות של ארגונים ושותפויות". וכשחוזרת - ממשיכה לעבוד. בבוקר קמה, מארגנת את הילדים ויוצאת ליום עבודה "יחסית מוקדם, אבל מקפידה לראות אותם". אחר הצהריים מוקדש לילדים.

פסקול/ "אוהבת הכול מהכול". בבית אוהבים את ישי ריבו, שלמה ארצי ונעמי שמר. "הבן מנגן באורגן, אז גם קלאסי".

שבת/ "אחד הדברים שזכינו בהם לגמרי. הדלקת נרות היא הדד-ליין היהודי למרוץ החיים, אז אני מתפללת על כל מה שאני רוצה וצריכה". בשבת היא קוראת ספרים, משלימה פערים עם שמוליק ולוקחת את הזמן "להקשבה עצמית".

אוכל/ "הכול". ההורים גרים בצמוד אליהם, ואמה מבשלת "אוכל מרוקאי עבודת יד". המגורים הצמודים מקנים לה הרבה עזרה. "יש דברים שלומדים רק מסבא וסבתא. אני רואה את הקשר המיוחד בין הילדים שלי ולהוריי והלב שלי מתרחב".

פנאי/ אוהבת מאוד חברות, "וכשאני יכולה אני יוצאת לבלות איתם".

אחזקת הבית/ עד היום לא הייתה להם עוזרת. "אנחנו בשותפות לגמרי. שמוליק מוביל את הבית. הוא הורה מדהים. אין משהו שאני או הוא לא יודעים לעשות. חשוב לשנינו שהבית ייראה טוב ונקי. בכל ימי השישי שאני לא בבית, וכבר הגענו כמעט ל-50, כי אני ב'מסדר הדר', הוא מנהל אותו בגאון".

דמות מופת/ הסבתות שעלו ממרוקו עם הרבה ילדים ולימדו אותם מה היא ציונות אמיתית ואת הערכים החשובים". חוץ מזה "אמא אסתר, שתמיד נאבקת על הצדק האישי, מעודדת ותומכת".

כשתהיי גדולה/ "אולי שרת הבריאות. אני רואה את עצמי בעשייה ציבורית שעושה טוב. הרצון שלי הוא למצוא חן ושכל טוב בעיני אלוקים ואדם".

לתגובות: ofralax@gmail.com

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו