מי חיסל את סוכן הביון לשעבר?

גופתו של דניאל פורסטייר ששימש כסוכן חשאי בשירותי הביון הצרפתיים אותרה במגרש חניה שומם בסמוך לאגם ז'נבה.

בן שאול , כ"ד באדר ב תשע"ט

שוויץ
שוויץ
צילום: iStock

דניאל פורסטייר שירת במשך 14 כסוכן חשאי בשירותי הביון הצרפתיים. מאז שפרש מהתפקיד הוא הפך לאזרח מן השורה ונבחר לחבר המועצה בעיירה הקטנה לוצ'ינג שבאלפים הצרפתיים, בה השתקע.

את זמנו הפנוי הוא העביר בכתיבת ספרי ריגול שהתבססו לדבריו על אשר חווה בעצמו בעת שעסק במקצוע המסוכן.

בימים האחרונים נמצאה גופתו של פורסטייר במגרש חניה קטן ושמם בסמוך לאגם ז'נבה המשתרע באזור, ושבתוכו עובר בין היתר גם הגבול בין צרפת ושווייץ. פורסטייר נורה חמש פעמים, ולדברי חוקרי המשטרה שהגיעו לזירה, חיסולו היה 'מקצועי', ובוצע על פי הזמנה של גורם לא ידוע.

החשד המיידי נופל על מקורביו או לחלופין על שונאיו של הגנרל מקונגו פרידננד מבאו, שבעבר היה ראש המשמר הלאומי של קונגו, אך בהמשך הפך ליריב עיקרי של נשיא קונגו ומאז הוא חי בצרפת כבר 20 שנה, לאחר שזו העניקה לו מקלט.

לפני כשלוש שנים נורה הגנרל מבאו בגבו, בעודו שוהה על אדמת צרפת. היה זה ניסיון התנקשות שבוצע גם הוא בידי מקצוענים. הגנרל הובהל לבית החולים שם הצליחו הרופאים להציל את חייו, אך הניסיונות שנעשו לגלות את האחראי לניסיון ההתנקשות לא עלו יפה.

בקיץ האחרון דווח על פריצת דרך בחקירת האירוע: גורמים במשטרת צרפת אמרו כי הצליחו למצוא קצה חוט המקשר בין ניסיון ההתנקשות במבאו לבין סוכן הביון לשעבר דניאל פורסטייר וחבר נוסף שלו ששירת עמו בעבר בסוכנות הביון הצרפתית.

פורסטייר הכחיש בתוקף את ההאשמות שיוחסו לו, והחקירה המשיכה להתנהל בזמן שהוא אינו כלוא ונהנה מחופש מלא. במקביל החליט להתפטר מחברותו במועצת העיר בה התגורר.

חבריו של פורסטייר אמרו כי לאחר שפורסם כי הוא חשוד בניסיון החיסול של מבאו, הביע פרוסטייר מספר פעמים חשש אמיתי לחייו. עם זאת, לא ברור אם הוא חשש מנקמתו של מבאו עצמו, או שהחשש שלו היה שנשיא קונגו ידאג לחסל אותו לפני שיחשוף מי הזמין אצלו את התנקשות בגנרל.