כבד ולבלב הושתלו בנערה בת 13

ניתוח השתלה משולב ונדיר של כבד ולבלב בנערה בת 13.5 בוצע בשניידר. הניתוח הפך למורכב במיוחד משום שהאברים היו הפוכים בגוף התורמת.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ד באדר ב תשע"ט

הילה עמרם עם ד"ר ויסבורד
הילה עמרם עם ד"ר ויסבורד
צילום: דוברות מרכז שניידר

ניתוח השתלה משולב ונדיר של כבד ולבלב, התקיים ביום שני האחרון במערך חדרי הניתוח במרכז שניידר לרפואת ילדים.

הילה עמרם בת ה- 13 וחצי מבאר טוביה, סבלה ממחלה מולדת של איטמות דרכי מרה, שהובילה לאי ספיקת כבד ובמקביל סבלה ממחלת הסוכרת.

בעקבות הידרדרות במצב הכבד, עד מצב של אי ספיקה סופנית, בשילוב מחלת הסוכרת, נזקקה הילדה להשתלה משולבת של כבד ולבלב להצלת חייה.

מדובר בהשתלה יחודית ונדירה מאוד, בעקבותיה ניצלו חיי הנערה, ובנוסף היא שוחררה מהתלות באינסולין.

מעבר לכך שמדובר בהשתלה נדירה, האיברים הפנימיים בגוף התורמת, נמצאו בסדר ההפוך מהמיקום הרגיל שלהם, מצב נדיר שדרש אימון ומיומנות גבוהה של הרופאים המנתחים. בתום הניתוח המורכב, הועברה הנערה להתאוששות ביחידה לטיפול נמרץ במרכז שניידר לרפואת ילדים.

מיד עם סיום ניתוח השתלת הכבד והלבלב, החל ניתוח השתלת כליה בילדה בת 8 שסבלה מאי ספיקת כליות מולדת, מטופלת ביחידת הדיאליזה בשניידר וחיכתה לתרומת כליה קרוב לשנה.

במהלך חודש מרץ 2019 בוצעו במרכז שניידר 9 ניתוחי השתלות איברים בילדים מגיל 9 חודשים עד 13 וחצי: השתלת לב, השתלת כבד ולבלב, 2 השתלות אונת כבד, ו-5 השתלות כליה.

את השתלות הכבד והכליה בילדים מובילים ד"ר מיכאל גורביץ' וד"ר סיגל אייזנר, רופאים בכירים במערך ההשתלות במרכז שניידר לרפואת ילדים. בכדי לאפשר ביצוע ניתוחי השתלות כבד, לבלב וכליה, ניתוחים המוגדרים כמורכבים ממילא והינם מורכבים עוד יותר כשמדובר בילדים קטנים, נדרשת היערכות מיוחדת של הצוותים הרב-תחומיים בבית החולים.

שרית עמרם, אמה של הילה, סיפרה "כשהילה נולדה בישרו לנו שתצטרך השתלת כבד במהלך חייה, אך לא ידוע מתי... בסוף ינואר השנה, חלה הדרדרות במצבה והמתנו להשתלת כבד במשך חודשיים שנראו כמו נצח. המחשבות, החששות, החיים פשוט ב'הולד', תחושה קשה ומורטת עצבים. עד שאתה לא מגיע למקום הזה, אתה לא יכול להבין את זה, מכאן אני קוראת לאנשים לחתום על כרטיס אדי המציל חיים! כמו כן, חשוב לי להדגיש שמערך ההשתלות בישראל כולל בתוכו רופאים מומחים ואנושיים כאחד, זכינו להכיר מלאך בשם ד"ר מיכאל גורביץ, שקיבל את הילה חולה מאוד ואותנו כהורים שבורים, ותמיד דאג להגיד מילה טובה, לעודד, לתמוך, על אף המצב הרפואי הקשה. תודה לכל מערך הגסטרו ד"ר אורית וייסבורד, ד"ר יעל מוזר ומתאמת ההשתלות הדהימה מיכל שפיר. אין לי ספק שההחלמה מניתוח מורכב כזה תלויה בצוות שמוביל אותך. בנוסף, אני מודה מקרב לב למשפחת התורמת, שבשעה הכי קשה של חייהם, הסכימו לתרום את איברי בתם והצילו את חיי בתי. זוהי אצילות נפש".