חסן אל-בולקיה, השולטן של ברוניי
חסן אל-בולקיה, השולטן של ברוניי צילום: רויטרס

ביום רביעי הקרוב אמור להיכנס לתוקפו החוק החדש עליו הכריז הסולטן של ברוניי, המדינה הקטנה בדרום-מזרח אסיה, ולפיו כל מי שייתפס מקיים יחסים הומוסקסואליים או יואשם באונס או עבירות מין אחרות, יוענש בסקילה באבנים למוות על ידי האזרחים בסולטנות הקטנה.

מי שיואשם בגניבה, יוענש בכריתת יד אחת, ואם יואשם בשנית – תיכרת רגלו. העונשים החדשים נקבעו על פי חוקי השריעה המוסלמיים.

בהודעת הסולטנות נמסר, "חוקי השריעה, מלבד פליליזציה והרתעה מפעולות המנוגדות לאיסלאם, נועדו גם לחנך, לכבד ולהגן על הזכויות הלגיטימיות של החברה, הלאום והפרט".

ההחלטה של ברוניי מעוררת סערה בעולם וקריאות להחרמת הסולטנות המוסלמית. מחלקת המדינה בארה"ב פירסמה הודעה לפיה "חלק מהעונשים בחוק אינם עולים בקנה אחד עם זכויות האדם הבינלאומיות. ממשלות מחויבות להבטיח שכל בני האדם, כולל חברי הקהילה ההומו-לסבית, יוכלו להנות באופן חופשי מזכויות האדם האוניברסליות ומהחירות הבסיסית להן הם זכאים" נמסר בהודעת מחלקת המדינה.

גם קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, אמר כי עונש הסקילה למוות הוא "אכזרי ולא אנושי" וקרא לבטל אותו. "אני קורא לסולטן ברוניי לחזור בו מעונש המוות ע"י סקילה על יחסים בהסכמה בין מבוגרים, וכך גם למדינות אחרות המקיימות את אותם חוקים אכזריים ולא אנושיים" אמר קורץ.

ארגון זכויות האדם "אמנסטי" העביר ביקורת חריפה על ההחלטה. "ברוניי חייבת לעצור באופן מיידי את תוכניותיה ליישם את העונשים האכזריים האלו. הקהילה הבינלאומית חייבת לגנות בדחיפות את מעשיה של ברוניי" מסרה "אמנסטי".