יונתן הקטן ניצל מהכשת צפע

יונתן בן ה-4 הגיע לחדר מיון לאחר שהוכש ע"י נחש ארסי. שבוע אחרי ההכשה יונתן מספר על מה שקרה לו.

ערוץ 7 , כ"ד באדר ב תשע"ט

יונתן בן ה-4 הגיע בשבוע שעבר לחדר המיון במרכז הרפואי קפלן, לאחר שהוכש ברגלו הימנית על-ידי נחש מסוג צפע ארצישראלי בחצר בית המשפחה במושב באיזור השפלה.

צוות חדר המיון העניק ליונתן טיפול מהיר ואפקטיבי של תרופת אנטי סרום והעביר אותו להמשך טיפול והשגחה ביחידה לטיפול נמרץ. לאחר שהתאושש שוחרר יונתן לביתו.

אמו של יונתן סיפרה כי הם הגיעו לבית המשפחה בשעות הצהריים ביום שישי לפני כשבוע, ויונתן הלך לשחק בחצר הקדמית. "לפתע שמעתי אותו צועק 'נחש עקץ אותי' והוריד את הגרב ברגל ימין ומיד ראיתי את סימני ההכשה.

''נסענו מיד לבית חולים קפלן, החלו תסמינים של ההרעלה עם רגל נפוחה, חולשה כללית והקאות", היא תיארה, "במיון קיבל אותנו צוות מדהים ורגיש שזיהה את ההכשה והחל בתהליך מציל חיים בחדר הלם הכולל אנטי סרום. הם הרגיעו אותנו ונתנו לנו הרגשה שאנחנו בידיים בטוחות הן בחדר המיון והן בטיפול נמרץ".

ד"ר מיכאל צ'יגרינסקי, מומחה ביחידה לטיפול נמרץ ילדים במרכז הרפואי קפלן, אמר כי "יונתן הגיע בהכרה מלאה עם רגל נפוחה מאוד וסימנים סיסטמיים של הכשה כגון הקאה, חולשה וכאבי בטן", הוא תיאר, "הוא קיבל בזמן ובמקום טיפול רפואי הכולל זריקת אנטי סרום והועבר ליחידה לטיפול נמרץ כללי להמשך מעקב סימני נשימה ובדיקות קרישת דם".

"לשמחתנו, התפשטות הארס נעצרה והוא התאושש יחסית מהר בזכות הטיפול המידי במיון. ההשלכות של אי הגעה מהירה לבית החולים עלולות להיות מסכנות חיים, לכן במקרה של חשד להכשה יש להפסיק כל פעילות ולהגיע מיד לחדר המיון הקרוב", סיכם ד"ר צ'יגרנסקי.

ד"ר צ'יגרינסקי הזהיר כי אנו נמצאים בתקופה בעייתית מבחינת הנחשים משום שבתקופה זו הם מתחילים להתעורר משנת החורף והם מאוד עצבניים ורעבים ומלאי ארס, ועל כן יש לנקוט משנה זהירות.

ד"ר צ'יגרינסקי אמר עוד, "אזור השפלה מאופיין בנחשים רבים, בפרט במקומות עם שטחים פתוחים כגון מושבים, קיבוצים ואזורים חקלאיים. יש להקפיד על ערנות רבה, לא לצאת בלילה לסביבה חשוכה עם קוצים, ובפרט במקומות בהם ישנם מקורות מים וקרירות בעונה זו".

אלו ה'דגלים האדומים' שיעידו שמדובר בהכשת נחש:

  • שקיעה במצב ההכרה.
  • תחושת מחנק הולכת וגוברת.
  • תחושת בלבול.
  • סימנים מחמירים באזור ההכשה, כגון: אודם, בצקת, שינוי בגוון העור.