דו"ח בנק ישראל: מחירי הדיור ירדו - לראשונה מזה עשור

הדו"ח השנתי של בנק ישראל מפנה את הזרקור לירידת מחירי הדיור, אך מציג גם את הבעיות בתכנית הדגל של האוצר, "מחיר למשתכן".

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ד באדר ב תשע"ט

דו"ח בנק ישראל: מחירי הדיור ירדו - לראשונה מזה עשור-ערוץ 7
הגשת הדו"ח לראש הממשלה הבוקר
צילום: עמוס בן גרשום/ לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל הבוקר (ראשון) מנגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, את דו"ח בנק ישראל לשנת 2018, בלשכת רה"מ בירושלים, לאחר שבסוף השבוע הוגש הדו"ח גם לנשיא ריבלין.

הנגיד פרופ' ירון אמר לנתניהו, "אני שמח להגיש לך את דוח בנק ישראל ל-2018. זו הייתה שנה טובה לכלכלה הישראלית, המשק במצב טוב".

"הדו"ח סוקר אספקטים רבים של כלכלת ישראל, מדיניות מוניטרית, רווחה, מאזן התשלומים. כמו כן, אתגרים לטווח הקצר בצד הפיסקאלי והזדמנויות לשיפור הצמיחה בטווח הארוך", הוסיף ירון.

ראש הממשלה נתניהו אמר, "אני שמח לשמוע את הדברים. המשק במצב טוב כי המדיניות שלנו היא טובה. הגענו להישג ייחודי שהאבטלה בשפל של כל הזמנים והשכר עולה במהירות. זה שילוב, כפי שאתה יודע, שהוא לא שגרתי, לא מובן מאליו, אבל זה אחד מההישגים הגדולים".

הדו"ח השנה כולל שורה של נושאים, אשר אחד המשמעותיים שבהם ההוא מצב שוק הדיור, בבנק מציינים כי בשנת 2018 ירדו מחירי הדירות לראשונה לאחר עשור שבו הם עלו ברציפות. זאת בהשפעת מאמצי הממשלה היות שהם הובילו להגדלת ההיצע בשנים קודמות ותרמו להקטנת הביקוש.

עם זאת, בבנק מדגישים כי לירידה הכוללת במחירים אחראים מחוזות תל אביב והדרום שכן בשאר המחוזות הוסיפו המחירים לעלות.

מספר העסקאות שנעשו ב-2018 בשוק הדיור דומה למספרן ב-2017 אך נמוך ממספרן ב-2015—2016 .בשלושת הרבעונים הראשונים של 2018 הוסיף מספר העסקאות להציג את מגמת הירידה שהחלה בשלהי 2016 ,אך ברבעון הרביעי הוא עלה. הסיכום השנתי מעלה כי היקפי העסקאות ירדו בקרב המשקיעים ומשפרי הדיור ועלו בקרב הרוכשים דירה לראשונה, בין היתר בשל הרכישות במסגרת "מחיר למשתכן".

התחלות הבנייה הצטמצמו השנה זו השנה השנייה ברציפות. ההערכה היא שנדרשות כ-52 אלף יחידות דיור חדשות לשנה כדי לענות על הביקוש.

בבנק מציינים גם את הקשיים בתכנית הדגל של משרד האוצר. מאז שהחלה תוכנית "מחיר למשתכן" זכו כ-59 אלף משקי בית בזכות לרכוש דירה מוזלת. אולם מספר הרכישות בפועל עדיין נמוך, בעיקר מפאת משך הזמן שחולף עד לקבלת היתרי בנייה. מספר הזכאויות החדשות להשתתפות בתוכנית תואם בקירוב את מספר משקי הבית החדשים שהקימו זוגות צעירים.

שיווק הקרקעות במסגרת הסכמי הגג עם הרשויות המקומיות היה עד כה נמוך מהיעדים שהממשלה הציבה לעצמה. ובנוסף, בתגובה לצמצום הביקוש לדירות בפריפריה במסגרת "מחיר למשתכן" הפחיתו היזמים את התחלות הבנייה ואת הביקוש לקרקעות באזורים אלה, ולכן ייתכן כי חלק מהסכמי הגג בפריפריה לא יבשילו.