הסדר מותנה – כל מה שצריך לדעת
הסדר מותנה – כל מה שצריך לדעת צילום: pixabay

מהי משמעות המונח? כיצד משפיע קיומו של הסדר מותנה על האזרח? וכיצד יש להיערך לדיון הסדר מותנה שאליו זומנת? על כך ועוד במאמר הבא:

מה זה הסדר מותנה?

הסדר מותנה הוא הסדר בין המדינה שאותה מייצג נציג של אחת מיחידות ההסדר המותנה, הפרקליטות או התביעה, ובין חשוד. במסגרת ההסדר החשוד מודה בהאשמות כנגדו על פי העובדות המצוינות בתיק החקירה, ומתחייב לקיים את התנאים שקובע ההסדר.

המדינה מצידה מתחייבת לסגור את תיק החקירה של החשוד מעילת הסדר מותנה, וכמו כן מתחייבת המדינה להימנע מהגשת כתב אישום כנגד החשוד. התנאים הנכללים במסגרת הסכם מותנה יכולים לכלול תשלום קנס, תשלום פיצוי לנפגע העבירה, כניסה לתכנית שיקום, חתימה על התחייבות שלא לבצע שוב את העבירה, שירות לתועלת הציבור (של"צ), ונקיטת פעולות שונות לתיקון הנזק שגרמה העבירה.

עבור מי מיועד הסדר מותנה?

הסדר מותנה מיועד בעיקר עבור חשודים בעלי עבר נקי מהרשעות, אשר זו הפעם הראשונה שהם נעצרים ונחשדים בביצוע עבירה. ההליך חוסך לאזרחים מן השורה את ההתדיינות המשפטית, ומסיר מהם את האיום של הכתמת שמם הטוב בשל קיומה של הרשעה. בנוסף ליתרונות של הסדר מותנה עבור החשוד, ההליך מקל את העומס המוטל על מערכת בתי המשפט בכך שהוא חוסך דיונים. כדי שניתן יהיה לערוך הסדר מותנה, צריכים להתקיים כמה תנאי סף:

  • בחמש השנים שקדמו לעבירה לא צבר החשוד עבר פלילי.
  • לדעת התובע מטעם המדינה קיימות בתיק ראיות מספיקות להעמדה לדין.
  • לדעת התובע העונש המתאים לעבירות בתיק אינו כולל מאסר בפועל.

מהן העבירות שבגינן ניתן להגיע להסדר מותנה?

לפנייה ישירה אל עו"ד אסף דוק לחץ/י כאן

כוונתו המקורית של הסדר מותנה היא להקל על אזרחים מן השורה שהם בדרך כלל שומרי חוק, אך מעדו מעידה חד פעמית, ללא תכנון מראש ולפעמים גם ללא כוונה או מודעות לכך שהם עוברים על החוק. משום כך, העבירות שבגינן ניתן להגיע להסדר מותנה הן עבירות מינוריות, שלא תוכננו מראש, לא נעשה בהן שימוש באמצעים מיוחדים, והן גרמו נזק מועט, אם בכלל.

  • עבירות שעבורן יחידת התביעות המשטרתית והיחידה להסדרים מוסמכות להגיע להסדר מותנה: תקיפה ללא גרימת חבלה, גניבה ללא הפעלת אלימות, הסגת גבול, איומים, פזיזות ורשלנות בטיפול בחיה, העלבת עובד ציבור, הטרדה טלפונית, נטילת חלק בתגרה, התרשלות בשמירה על חומרים מסוכנים וכלי ירי, מכירה או אספקת אלכוהול לקטינים, אחזקת נכס הנחשד כרכוש גנוב, העלבת עובד ציבור וגרימת נזק לרכוש.
  • עבירות בגינן מוסמכת הפרקליטות לערוך הסדר מותנה: הפרקליטות מוסמכת לערוך הסדר מותנה במגוון רחב של עבירות, ביניהן זיוף, שימוש במסמך מזויף, קבלת דבר במרמה, מעשה מגונה והשארת ילד ללא השגחה.

מה עליך לעשות אם זומנת ליחידת ההסדר המותנה?

עם קבלת הזימון מומלץ לפנות ולהיוועץ עם עורך דין פלילי אשר יפעל בכמה מישורים: ראשית, עורך הדין יקבל את חומרי החקירה, ויבחן האם חומר החקירה אכן מספיק לשם הרשעה, ואם לא כך הדבר, יפעל עורך הדין לסגירת התיק מעילת חוסר אשמה במקרה הטוב, או מעילה אחרת שאינה הסדר מותנה. אם לאחר בחינת תיק החקירה יסבור עורך הדין שאכן יש בתיק ראיות מספיקות להרשעה, יפעל מול הרשויות כדי להפחית את חומרתם של התנאים והסנקציות אשר יוטלו על החשוד, כך שההסכם המותנה יהיה ההסכם המקל ביותר שניתן לצפות לו במסגרת העבירה והראיות.

מהי משמעותו של הסדר מותנה, וכיצד הוא משפיע על מעמדו של החשוד?

ברגע שנחתם הסדר מותנה, התובע יסגור את התיק מחמת הסדר, והרישום הפלילי כנגד החשוד ימחק, מבלי שהחשוד ייאלץ לעמוד לדין בבית המשפט. עם זאת, קיומו של ההסדר יישאר ברישום המשטרתי ויימסר לגורמים מורשים. לאחר חתימה על ההסדר התובע נדרש לפרסם את דבר סגירת התיק בהסדר, את העובדות בתיק, את התנאים בהסדר ואת הנימוקים לסגירת התיק בהסדר, כל זאת מבלי לפרסם את שם החשוד ואת שם נפגע העבירה.

מה קורה אם החשוד מסרב לחתום על ההסדר, או אינו עומד בתנאיו?

במקרה שהחשוד אינו מגיע לדיון, אינו מוכן לחתום על ההסדר, או אינו עומד בתנאי ההסדר, יוגש כתב אישום כנגדו והוא יועמד לדין בפני בית המשפט.

מתי כדאי לחשוד לחתום על הסדר מותנה?

התשובה לשאלה זו תלויה במספר גורמים, ויש לבחון אותה בדקדקנות עבור כל מקרה לגופו. בכדי לדעת אם כדאי לך לחתום על הסדר מותנה יש לפנות לעורך דין פלילי שיבחן את חומר הראיות בתיק. אם חומר הראיות אכן מספיק לשם הרשעה, החשוד יכול רק להרוויח מחתימה על הסדר מותנה.

לעומת זאת, אם בתיק אין מספיק ראיות להרשעה, ייתכן שעדיף לחשוד לפנות בבקשה לסגירת התיק מעילת חוסר ראיות, או טוב יותר – מעילת חוסר אשמה. כמו כן, במידה והחשוד טוען ומאמין כי הוא חף מפשע ולא ביצע את העבירה, יש מקום להתעקש ולהוכיח את חפותו, שכן חתימה על הסדר מותנה כרוכה בהודאה בביצוע הפשע. יש להביא בחשבון כי ברגע שהחל הליך הסדר המותנה, החשוד נמצא במשא ומתן משפטי מול תובעים מטעם המדינה, כמו בהליך משפטי רגיל, ואם אינו מיוצג כהלכה הוא יכול למצוא עצמו נפסד בסופו של דבר.

הזדמנות או מלכודת?

זימון לחתימה על הסדר מותנה הוא במקרים רבים הזדמנות עבור החשוד לסגור את תיקו מבלי שייאלץ לעמוד למשפט. עם זאת, עבור חשודים מסוימים, חתימה על הסדר מותנה תטיל אשם לא מוצדק. כדי לדעת כיצד להתנהל במקרה וזומנת לדיון הסדר, ובכדי להפיק מהזימון את המירב עבורך, פנה בהקדם האפשרי לעורך דין פלילי, שיעזור לך להפיק את מירב התועלת מן התהליך.

הכותב, עו”ד אסף דוק, הוא בעליו של משרד עורכי דין מוביל בתחום המשפט הפלילי. הכתבה באדיבות אתר עורכי הדין LawGuide.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו