נייצר את הפער לניצחון. משה מוץ מטלון
נייצר את הפער לניצחון. משה מוץ מטלון צילום: עביר סולטאן, פלאש 90

חבר הכנסת לשעבר משה (מוץ) מטלון, איש מפלגת 'כחול לבן' הממוקם במקום ה-36 ברשימת המפלגה לכנסת, בטוח שבימים אלה המקום שלו הופך ליותר ויותר ריאלי.

בראיון ליומן ערוץ 7 הוא מתייחס לאפשרות החבירה לממשלה עם הליכוד, למצעו של משה פייגלין, לתכניתה המדינית של מפלגתו ואפשרות פינוי ישובים ואף לניסיונו החסר של בני גנץ בעשייה הפוליטית והשתתפותו בטקס הזיכרון לשני הצדדים במלאת שנה ל'צוק איתן'.

לדבריו הפער בין מפלגתו לליכוד נותר כפי שהיה ואנשי המפלגה אופטימיים הרבה יותר מכפי שהדברים מוצגים בתקשורת. להערכתו ב'כחול לבן' ישיגו את ההפרש הנדרש על מנת להרכיב ממשלה וגם קולות בציונות הדתית שמאסו בהתנהלותו של נפתלי בנט ואינם מעוניינים בהקצנה שאותה מייצג לטעמו סמוטריץ', צפויים להצביע בעד 'כחול לבן'.

כשנשאל איך בכל זאת הוא רואה את הראיונות המבולבלים והמגומגמים של בני גנץ בשבוע שעבר, דוחה מטלון את הדברים וקובע כי לא ראה את גנץ מיוזע ולראייתו "מי שמיוזע הוא נתניהו שמסביר ומשקר ומעביר חומרים לאילה חסון, אותו אני רואה מגמגם ומזיע". לדבריו יש מי שמבקש להיבחן במעשים ולא במילים, וברוח זו יש לבחון את מעשיו של בני גנץ.

על שאלת ההיתכנות להקמת ממשלה בגוש חוסם המתבסס על המפלגות הערביות מעריך מטלון בפסקנות כי "נתניהו יפסיד את הבחירות ולא יעמוד בראש הליכוד, או ביוזמתו או שחבריו בליכוד יגרמו לכך. זו ההערכה שלי והיא די מבוססת". על המקור שמביא אותו למסקנה שכזו הוא אומר: "בתקופות בחירות מדברים כולם עם כולם ושומעים הערכות ונשארו גם ידידים מהעבר ואנחנו משוחחים ומחליפים דעות".

"ננצח את נתניהו, נפתח את הפער הנדרש. אנחנו לא זקוקים לערבים. הערבים לא היו אף פעם גוש חוסם מבחינתנו. עם המפלגות היהודיות שתרצנה להצטרף נקים ממשלה לתפארת", אומר מטלון הרואה בממשלת אחדות בסיס לאיחוד העם, דאגה לחוסנו, מחיקת שסעים והורדת יוקר מחיה. זאת על אף שיש מי שבעבר ביקר נחרצות את קיומן של ממשלות אחדות כממשלות שיתוק לאומי שלא הובילו לקידומו של חזון כלשהו.

ומה באשר ל'זהות' של משה פייגלין? האם אותה רואה מטלון בתוך ממשלת גנץ? מטלון מוריד בדבריו את פייגלין מעץ דרישותיו וסבור כי "לא תהיה לגליזציה. אף אחד לא רוצה מסומים שעולים על הר הבית...". לזאת הוא מוסיף ומעריך שמפלגתו תשקול את עניין אי ההפללה ואת סוגיית הקנאביס הרפואי, אך לא מדובר יהיה במכירת קנאביס בפיצוציות למיניהן.

ומה באשר לסוגיה המדינית? לנוכח דבריהם של ראשי המפלגה אודות השארת גושי ההתיישבות, נשאל מטלון אם יסכים לעקירת ישובים מחוץ לגושים. "בשום פנים ואופן לא יהיה פינוי חד צדדי של ישובים מכל סוג שהוא. זה גם מופיע במצע שלנו".

כשנשאל אם המשמעות היא שפינוי שאינו חד צדדי, כלומר כזה שיהיה חלק מהליך מוסכם מול פרטנר פלשתיני, אכן יהיה מקובל על ראשי המפלגה, הוא משיב: "פינוי בהסכמה עם התושבים ולא פינוי בהסכמה עם פרטנר, ואין פרטנר והנושא לא על סדר היום. העניין המדיני גובש ונעשה הכול כדי לחתור להסדר שלום תוך שמירה על בטחון ישראל, וכל הסכמה שתתקבל במידה ונגיע תובא למשאל עם, כפי שהתחייבנו".

בהקשר זה מזכיר מטלון את דבריו של רבין על יישות המוגדרת כפחות ממדינה ואת ראיית בקעת הירדן כגבול ביטחוני למדינת ישראל, ומה שנותר אולי הוא מחלוקות על ניואנסים ולא מעבר לכך.

עוד שאלנו את מטלון אם התקבלה במפלגה תשובה מצידו של בני גנץ אודות אותו אירוע שבו השתתף במלאת שנה ל'צוק איתן', קונצרט הזיכרון להרוגי שני הצדדים. "בני לא הלך לשום אזכרה לשום מחבל בשום מקום, ואם היה משהו לחפים מפשע אז הוא בחר והלך לשם. אתה לא רואה את האיש הזה שלחם ופיקד על חיילים ופגע במחבלים הולך לאזכרה למחבלים, נו באמת".

ביקשנו לדייק את הדברים ולהבהיר שאכן אין טענה לפיה הלך גנץ לאזכרה למחבלים אלא לקונצרט להרוגי שני הצדדים, וזאת אף מבלי שהמארגנים ציינו שמדובר בהרוגים חפים מפשע. "בסדר. אני לא רואה את גנץ או ציוני שאני מכיר הולך לערב אזכרה למחבלים שבוא לפגוע בנו. במלחמה יש הרוגים ויש הרוגים חפים מפשע. אם הוא היה מודע לאן שמנסים לקחת את זה, אני בטוח שהוא לא היה הולך לשם. אני בטוח שלא דובר שם על מחבלים ועל שונאי ישראל".

לקראת תום הדברים שאלנו אם חוסר ניסיונו הפוליטי של גנץ אינו מהווה הימור עבור המצביע הישראלי. מטלון מזכיר שנתניהו טרם כהונתו הראשונה היה משווק רהיטים, שגריר באו"ם וסגן שר חוץ, תפקידים שלא בטוח שהכשירו אותו לנפתולי המהלכים הפרלמנטריים. על כך הערנו שגם בליכוד יש מי שסבור שהקדנציה הראשונה של נתניהו הייתה גרועה. מטלון מצידו קובע כי גם הקדנציה האחרונה שלו הייתה כזו.

"בכל כנסת נכנסים בין 30 ל-50 חברי כנסת חדשים, מלווים אותם וכולם לומדים את העניין. הוא מנהיג ומדינאי ולא פוליטיקאי ואני מקווה שהוא יפעל לטובת המדינה ולא מתוך הקנוניות הללו".