בית הכנסת ייסגר? קשישים יישארו בבית

בית הכנסת הוותיק בשכונת נחלת-יצחק בסכנת סגירה. מתפללים מבוגרים ומוגבלי תנועה יתקשו להגיע לבית הכנסת החדש שנבנה במרחק.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ד באדר ב תשע"ט

בית הכנסת 'היכל שלמה' - ייסגר?
בית הכנסת 'היכל שלמה' - ייסגר?
צילום: רועי כהן

ביומן ערוץ 7 המשכנו את המעקב אחר כוונתה של עיריית תל אביב להרוס את בית הכנסת 'היכל שלמה' שבשכונת נחלת יצחק. בימים האחרונים הגיעו פקחים של העירייה לקידום ההליך המקדים להריסתו של המבנה.

רועי כהן הוא אחר המתפללים בבית הכנסת. שוחחנו אתו על תחושותיהם של המתפללים, רבים מהם מבוגרים ומוגבלי תנועה ורבים מהם לא יוכלו להעתיק את מקום תפילתם והמרכז הרוחני של השכונה לבית הכנסת החדש המוקם במגלי היוקרה המוקמים במרחק מה מהמקום.

את דבריו פותח כהן בתיאור הקשר בין תושבי השכונה לבית הכנסת: "זו שכונה מאוד מיוחדת שמאופיינת בציבור תורני גדול מאוד, שכונה שמשלבת ציבור דתי וחילוני שחיים יחד בהרמוניה מיוחדת. בית הכנסת הוא בית הכנסת הספרדי היחיד שהוקם לפני 43 שנים. יש בו קרוב ל-120 מקומות ישיבה. בית הכנסת מאוד משמעותי לאוכלוסייה".

עוד מוסיף כהן ומספר כי ארון הקודש נתרם לעילוי נשמת הנרצחים בפיגוע באיסטנבול לפני 33 שנים וספרי תורה נתרמו לזכרם של חללי צה"ל. "בית הכנסת פעיל לאורך כל השבוע גם לציבור חילוני שמגיע לתפילות ומקיים בו אירועים כמו בריתות ועוד".

כדי להבין את התמורות המתוכננות על ידי העירייה לוקח אותנו כהן עשרים שנה אחורה. "בשכונה נבנו מגדלי תל אביב בצד הדרומי של השכונה ובמהלך הבניה נקבע בטאבו שבתוך מגדלי תל אביב יהיה בית כנסת חדש. לפני 7-8 שנים החליטה העירייה בערב ראש השנה שמתפללי בית הכנסת יקבלו מפתח לבית הכנסת החדש ויכנסו לשם. חלק מהאנשים ראו בכך הכנה למצב שבו יהיו שני בתי כנסת כחלק מההיערכות לגידול הצפוי באוכלוסיית השכונה עם בניית המגדלים, אבל העירייה אמרה שלא מקבלים מפתח עד שלא מוסרים את המפתח לבית הכנסת הישן. חלק מהמתפללים הסכימו ועברו אבל חלק התנגדו. מאז עיריית תל אביב שמה למטרה את סגירת בית הכנסת".

"השכונה גדלה בקצב אסטרונומי ובית כנסת חדש הוא מבורך, אבל לא על חשבון בית הכנסת הקיים, בפרט שמדובר בבית כנסת דומיננטי שמהווה מרכז לציבור כולו", אומר כהן ומרחיב: "אנשים מבוגרים לא יוכלו ללכת עד לבית הכנסת החדש, מרחק של עשר דקות לאדם ממוצע. אנשים מגיעים עם כיסאות גלגלים והליכונים. הם לא יוכלו להגיע לשם ויישארו בבית".

להערכתו של כהן בעירייה עדיין לא הוחלט באופן סופי מה יוקם במבנה בית הכנסת, במידה ואכן הוא ייסגר, אך לכל אחת מהתכניות שבמגירות העירייה ניתן למצוא מענה ראוי במתחם ההולך ונבנה בסמוך לצרכים ציבוריים על שטח של 3000 מטרים.

על מחאת המתפללים הוא אומר: "זו שכונה מאוד מיוחדת, אנשים עם רוח בריאה וחיובית. אין כאן עימותים. אנחנו מנסים לשבת עם אנשי ראש העירייה. ראש העירייה עצמו לא פגש אותנו. העברנו מכתבים לעירייה, המתפללים ניסו לפנות, אבל העירייה חוזרת על התקליט שובו היא אומרת שהיא נתנה לנו מקום וריהוט, מה שלא נכון. יש חברי המועצה שמנסים לפעול, אבל לא מנסים מספיק. יש להם את הכלים והיכולות אבל צריך לעשות יותר. לא משם תגיע הישועה".

בעיריית תל אביב יפו מגיבים לדברים: "כל הסוגיות הללו עלו לאורך כל השנים בדיונים משפטיים שהתקיימו בין העירייה לעמותה, כאשר עפ"י פסק הדין שניתן בהסכמה הבטיחו המתפללים לפנות את בית הכנסת. לא נמצאה הצדקה להקמת בית כנסת נוסף וכל בניה שתיעשה מעל בית הכנסת תחייב פינוי. ראוי להדגיש כי העירייה העמידה למתפללים בית כנסת חלופי בשטח של 400 מ"ר הכולל ארון קודש וריהוט חדש".

ארון קודש לזכר הרוגי הפיגוע באיסטנבול
צילום: רועי כהן