נאס"א: כדור הארץ נהיה ירוק יותר

לא רק בארץ הכנרת עולה, נאס"א מודיעה כי למרות הטענות בדבר ההתחממות הגלובלית, כדור הארץ דווקא הפך לירוק יותר במהלך השנים האחרונות

מתנאל ראט , כ"ד באדר ב תשע"ט

נאס"א: כדור הארץ נהיה ירוק יותר-ערוץ 7
העצים שעושים ירוק בעיניים
צילום: iStock

לאחר שנים בהם חוקרים מרחבי העולם התריעו לגבי התוצאות ההרסניות של הפעילות התעשייתית ברחבי העולם, יש גם חדשות טובות בנושא.

מחקר שערכה נאס"א חושף כי כדור הארץ הפך לירוק יותר במהלך 20 השנים האחרונות ולמעשה היערות דווקא גדלו בשני העשורים.

הכל התחיל כאשר בנאס"א התחילו להשוות את תמונות הלווין מלפני כעשרים שנה לתמונה העכשווית של כדור הארץ. ההשוואה חשפה כי באופן דיי מפתיע כדור הארץ נראה ירוק יותר ב5% מאשר בתמונות הישנות. התוצאות נראו משמחות אבל אנשי נאס"א עצמם לא ידעו האם הדבר קשור לפעילות אנושית או לתהליכים טבעיים שגרמו לשינוי באופן הצילום מהחלל.

המחקר, בחן את ההבדלים בין שתי התמונות והראה שהאחראים לתופעה הירוקה הם בני האדם, ובאופן מפתיע דווקא סין והודו. למרות שהשטח של סין והודו כולל רק 9% משטח כדור הארץ, הם האחראים לשליש מהגידול בעצים וצמחים ברחבי העולם בשני העשורים האחרונים.

לאחר שנים בהם ממשלות סין והודו השקיעו בהתפתחות עירונית על חשבון היערות, הדברים השתנו. בעשור האחרון, סין החלה במבצע לשימור היערות הקיימים ולנטיעת עצים חדשים. במהלך המבצע הממשלה רתמה מיליוני אזרחים לנטיעת עצים ברחבי המדינה והצליחה לשחזר מיליוני דונמים של יערות שנהרסו ולהחזיר את הירוק לרפובליקה הסינית. באופן מעט שונה, הממשלה בהודו הגדילה את השטחים הירוקים במדינה כאשר היא החליטה להשקיע באזורי החקלאות הירוקים ולהוסיף עוד שטחי ענק לשדות ולגידולים שונים.

מי שעוד אחראי על הגידול ביערות הודו, היא יוזמה הודית פרטית. ביוזמה משתמשים ביתרון המספרי העצום שיש למדינה ובאמצעות מתנדבים עורכים ימי נטיעה מתוגברים בהם נוטעים יערות חדשים תוך יום אחד בלבד. שנה שעברה לדוגמא, מיליון וחצי מתנדבים מרחבי הודו הצליחו לנטוע 66 מיליון עצים תוך 12 שעות בלבד ובכך שברו את השיא הקודם של היוזמה שעמד על 50 מיליון עצים ביום.

החוקרים עדיין לא יודעים איך הגידול עתיד להשפיע על ההתחממות הגלובלית, אבל בינתיים נראה שיש מקום לאופטימיות זהירה. תוצאות המחקר מראות שבאמצעות החלטות ממשלתיות ניתן להבריא את כדור הארץ ואם המגמה הנוכחית תמשך, ייתכן שהעולם שלנו עתיד לחזור לירוק הטבעי שלו.רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!