פרס ישראל לפרופסור דן יקיר

שר החינוך: פרופ׳ יקיר חוקר את יחסי הגומלין בין הביוספרה והאטמוספרה, ובמיוחד את הדרכים בהן הצמחיה משפיעה על הסביבה ועל האקלים.

ערוץ 7 , כ"ד באדר ב תשע"ט

פרס ישראל
פרס ישראל
צילום: Gili Yohanan

שר החינוך נפתלי בנט בישר היום (ראשון) לפרופסור דן יקיר על זכייתו בפרס ישראל בתחום חקר הגאולוגיה, חקר מדעי כדור הארץ וחקר מדעי האטמוספירה.

"בתחנה אשר הקים ביער יתיר, פרופ׳ יקיר חוקר את יחסי הגומלין בין הביוספרה והאטמוספרה, ובמיוחד את הדרכים בהן הצמחיה משפיעה על הסביבה ועל האקלים", סיפר בנט.

ועדת הפרס ציינה בנימוקיה: "פרופ׳ יקיר חוקר את יחסי הגומלין בין הביוספרה והאטמוספרה, ובמיוחד את הדרכים בהן הצמחיה משפיעה על הסביבה ועל האקלים. מחקרו אפשר פיתוח שיטות חדשניות לשימוש באיזוטופים יציבים להערכת תרומת הפוטוסינתזה היבשתית לאקלים כדור הארץ וזיהוי תהליכים כימיים וביולוגים במערכת הקרקע-צמח-אטמוספרה המשפיעים עליה.

''פרופ׳ יקיר הקים את תחנת המחקר ביער יתיר בגבול המדבר באזור הצחיח למחצה. התחנה משולבת ברשת תחנות עולמית באיזורי אקלים שונים ומספקת נתונים יחודיים על השפעת המערכת האקולוגית החצי מדברית על אקלים כדור הארץ תחת שינויי אקלים. לפרופסור יקיר יש תרומה ציבורית רבה לקידום המדע והקשרים בין מדע וחברה בארץ ובעולם".