דו"ח: מאות חשבונות פיקטיביים בשירות הליכוד

רשת של מאות חשבונות טוויטר פיקטיביים מקדמים את בנימין נתניהו ומפלגת הליכוד ברשת החברתית, כך עולה מדו"ח "פרויקט הבוטים הגדול".

ערוץ 7 , כ"ה באדר ב תשע"ט

דו"ח: מאות חשבונות פיקטיביים בשירות הליכוד-ערוץ 7
פייסבוק
צילום: ISTOCK

רשת של חשבונות פיקטיביים, המופעלת ברשת החברתית טוויטר לטובת בנימין נתניהו ומפלגת הליכוד, נחשפת בדו"ח המתפרסם הבוקר (שני) במקביל בעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"ניו יורק טיימס".

מחברי הדו"ח הם מייסדי "פרויקט הבוטים הגדול", נעם רותם ויובל אדם, העוסקים בחשיפת ניסיונות לעשות שימוש זדוני ברשת החברתית, יחד עם ארגון "הברית הישראלית".

כך למשל מביא הדו"ח כדוגמה את "משה", חשבון טוויטר שהפך בחודשים האחרונים פעיל מאוד, ומאז שהוכרזו הבחירות בישראל הוא מצייץ כמה פעמים ביום לכל הפחות. כמעט כל הציוצים שלו הם פוליטיים, ויש להם כיוון אחד ברור: כולם בעד הימין והליכוד, ובעיקר בעד נתניהו. חלק מהציוצים כוללים השמצות חריפות של מתנגדי ראש הממשלה.

בתמונת הפרופיל של "משה" נראה גבר צעיר ונאה, עם עיניים כחולות יוקדות ותחילתם של זקן ושפם מעוצבים היטב. אלא שהפנים האלה לא שייכות לאף משה. האיש בתמונה הוא דוגמן יווני בשם תיאו תיאודורידיס.

קורות החיים של "משה" קצרים ותמציתיים. הוא כותב על עצמו שהוא מתעניין ב"קרמינולוגיה" (שגיאת הכתיב במקור) ושהוא "אוהב ארץ ישראל עד כלות. "בגימנסיה הרצליה הייתי הימני היחיד". לצד הביוגרפיה הקצרה מופיעים אייקונים של שלושה דגלי ישראל.

לא ניתן למצוא עדות למשה ברשתות חברתיות אחרות. החשבון שלו הוקם במארס 2015. מאז צייץ 12 אלף פעמים ונתן 73 אלף לייקים לציוצים של אחרים. בזמן הזה הוא גם אסף 5,100 עוקבים.

הפעילות של משה ברשת קפצה בצורה חדה לאחר ההכרזה על בחירות בישראל בדצמבר 2018. אם בשלושת החודשים הראשונים של 2018 הוא צייץ 16 פעמים, בשלושת החודשים הראשונים של 2019, בעיצומה של מערכת הבחירות, הוא צייץ 2,856 פעמים.

"משה" מהלל את נתניהו, והולם במי שקורא עליו תיגר ובתקשורת. "זו רק שאלה של זמן עד שהשמאל יתאסלם", הוא כותב. "ראש ממשלה אתה רוצה להיות?", הוא משתף בכיתוב על תמונה של יו"ר כחול לבן, בני גנץ, "באברבנאל אתה צריך להיות".

מאות החשבונות שאיתרו מחברי הדו"ח מעניקים גב זה לפעילותו של זה, מפברטים ומצייצים מחדש ציוצים של חשבונות פיקטיביים אחרים וכך מעניקים להם נפח וחשיפה.

בתמצית הדו"ח כותבים מחבריו: "באמצעות מחקר אלגוריתמי ותוכני, גילינו רשת של מאות חשבונות טוויטר אשר מקדמים את בנימין נתניהו ומפלגת הליכוד. הרשת מורכבת ממאות חשבונות... ופועלת באמצעות מניפולציות, הכפשות, שקרים, הוצאת דיבה והפצת שמועות, באנונימיות, וללא קישור גלוי למפלגת הליכוד. בימי השיא שלה, הרשת כותבת אלפי ציוצים ביום לטובת נתניהו והליכוד. ניתן לראות באופן ברור כי היא 'הופעלה' באופן מסיבי עם הכרזת הבחירות, ופעילותה חריגה גם בהשוואה לקבוצת ביקורת עם משתמשים שנבחרו באופן רנדומלי. מתחילת מערכת הבחירות ועד לרגע כתיבת דו"ח זה, הרשת צייצה מעל 130 אלף ציוצים. הרשת מתגייסת ברגעי שיא עבור נתניהו, כמו הכרזת כתבי האישום כלפי נתניהו, הראיון של ראש הממשלה בחברת החדשות, ובעת השקת הקמפיין של רשימת 'כחול לבן'".

פעילות הרשת החשאית, שלפי הערכות המומחים של "פרויקט הבוטים הגדול" זכתה ללמעלה מ־2.5 מיליון חשיפות, מעלה שורת חשדות לעבירות פליליות חמורות, בהן עבירות על חוק דרכי תעמולה, מימון בחירות, התחזות, פגיעה בחוקי הגנת הפרטיות, מס הכנסה ועוד.

עם זאת יש להדגיש כי אין בדו"ח כל הוכחה לקשר ישיר בין הליכוד או מי מעובדיו או יאיר נתניהו לבין הקמפיין החשאי.

מהליכוד נמסר בתגובה: "הליכוד לא קשור בשום צורה לרשת אליה התייחסתם. בכלל, הליכוד לא מפעיל שום רשת של בוטים, אווטרים, פרופילים מזוייפים וכדומה. הליכוד היא כמעט המפלגה היחידה שלא משתמשת באמצעים כאלה.

הפעילות הדיגיטלית של הליכוד חוקית לחלוטין ומדווחת כראוי בשקיפות מלאה למבקר המדינה ולגורמים המוסמכים. בניגוד לנטען, יונתן אוריך וטופז לוק לא מכירים את מר חדאד, הוא אינו מועסק על ידי הליכוד ואין להם או לליכוד קשר איתו. האהדה הגדולה ברשת לליכוד ולראש הממשלה נתניהו מתבססת אך ורק על ההישגים הגדולים של ראש הממשלה נתניהו למען אזרחי ישראל ולמען מדינת ישראל".

מטעמו של יאיר נתניהו נמסר כי "יאיר נתניהו אינו נושא שום תפקיד בקמפיין הליכוד, אינו מכיר את אנשי הרשת ואינו מעורב בפעילותה, ככל שיש כזו".

מקורבים ליאיר נתניהו מסרו עוד כי “הליכוד היא המפלגה היחידה בארץ שלא מפעילה פרופילים מזוייפים. יש המון פרופילים מוזרים שמקללים את יאיר ומהללים את גנץ - הם החשודים האמיתיים. בליכוד לא יפעילו בוטים מתוך ידיעה שידיעות אחרונות ושאר התקשורת המגויסת תגלה את זה תוך שניה”.

טופז לוק מסר: "מדובר בשקר".