הרב אוהד קרקובר: מצע "זהות" דומה למצע "מרצ"

רב היישוב כוכב השחר פסק כי אסור להצביע למפלגתו של פייגלין. "הפרדת דת ומדינה מנוגדת לדעתם של תלמידי החכמים".

ערוץ 7 , כ"ו באדר ב תשע"ט

משה פייגלין
משה פייגלין
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הרב אוהד קרקובר, רב כוכב השחר וראש הישיבה הגבוהה ביישוב, פסק כי אסור להצביע למפלגת זהות של משה פייגלין בשל כוונת המפלגה להפריד דת ומדינה.

לאחר שנשאל על עמדתו כלפי מפלגת זהות, השיב הרב קרקובר: ''קיים דיון ישן בשאלה האם רבנים צריכים להתערב בעניינים פוליטיים. הדיון נסוב סביב המעורבות של רבנים בענייני חולין, אבל בענייני קדושה ויראת שמים זהו בוודאי תפקידם של תלמידי החכמים להורות דרך. אם בענייני היחיד צריך לשאול תלמידי חכמים בעניינים חמורים הנוגעים לעתידו של כלל ישראל קל וחומר.

''הפרדת דת ומדינה כמו שמציעה מפלגת זהות היא מנוגדת לדעתם של תלמידי החכמים", קבע הרב. ''לא רק לדעתם של תלמידי הרב צבי יהודה קוק זצ"ל שהפרדת הדת מהמדינה היא ההפך הגמור ממשנתו אלא גם תלמידי חכמים אחרים שמוכנים לשקול לנסח מחדש את הסטטוס קוו (כדוגמת הרב מידן ורבני צהר) אינם מסכימים לדרכה של מפלגת זהות''.

לאחר שקרא את המצע של ''זהות'' והאזין לראיונות עם פייגלין בכלי התקשורת, סובר הרב קרקובר כי ''למרות הדיבור היהודי הגאה, באופן מעשי בענייני דת ומדינה דרכה של זהות קרובה לדרכה של מפלגת מרצ (כמו למשל בנושאים של נישואין אזרחיים, מערך הכשרות, ופתיחת עסקים בשבת).

לדבריו, "זהות" היא ''מפלגה שבוודאי אין דעת חכמים נוחה הימנה. לכן לעניות דעתי אסור להצביע למפלגה כזו".