קבוצת כדורגל גרמנית תתרום ל"יד ושם"

ראשי מועדון הכדורגל הגרמני, בורוסיה דורטמונד הודיעו כי יתרמו מיליון יורו לקמפיין מימון של "יד ושם" שמטרתו להרחיב את האתר

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ו באדר ב תשע"ט

קבוצת כדורגל גרמנית תתרום ל"יד ושם"-ערוץ 7
אוהדי הכדורגל בגרמניה - לא שוכחים
צילום: רויטרס

רק לפני כחודש וחצי ציינו בליגת העל הגרמנית, 'הבונדסליגה', את יום הזיכרון לשואה הבינלאומי, כשבכל משחקי ליגת העל בכדורגל קיימו טקסים לציון היום כחלק מקמפיין WEREMEMBER של הקונגרס היהודי-לאומי.

היום (שלישי), קצת יותר מחודש ליום הזיכרון לשואה ולגבורה שנציין בארץ, קבוצת הכדורגל של בורוסיה דורטמונד, מצמרת טבלת ליגת העל בכדורגל בגרמניה, הראתה כי אצלה הדיבורים והמחווה הופכים למעשים מוחשיים כשזו הודיעה כי תתרום סכום של מיליון יורו ל'יד-ושם", אתר ההנצחה לזכר הנספים והנרצחים.

מדובר בתרומה לקמפיין מימון המונים של 'יד-ושם' שהחליטו לפנות לקהל הרחב בכדי להגדיל את האתר שמנציח את זכר הקורבנות.

קבוצת הכדורגל של דורטמונד נאבקת שנים נגד קיצוניים מהימין הקיצוני בגרמניה, כשזו לא בוחלת במלחמה באלו, גם שמדובר באוהדיה שלה עצמה הידועים כאלימים במיוחד. עד כדי כך החליטו בדורטמונד להילחם באותם אוהדים קיצוניים כשבעבר, המועדון אף מנע מאוהדים ניאו-נאצים להיכנס לזיגנל אידונה פארק, אצטדיונם הביתי. כעת הם גם מהווים דוגמא לאוהדיהם הרבים שמגיעים בהמוניהם למשחקי הקבוצה בבית ובחוץ.

המוסד הרשמי להנצחת השואה, שאוסף מאז 1953 את שמותיהם של כל קורבנות השואה ומנסה לאסוף מידע ופריטים שעשויים לעזור בגילוי 6 מיליון היהודים שנספו בשואה, פתח בקמפיין מימון להרחבת האתר, דבר אשר יתחיל בעוד כחצי שנה - באוגוסט 2019.

את המיליון יורו הראשונים תרמה דווקא קבוצת הכדורגל המובילה של גרמניה.

"כששמעתי שיד ושם מתכוונת ליצור אתר הנצחה, לתרום היה המעשה הנכון מבחינתנו", כתב מנכ"ל המועדון, האנס יואכים ואצקה בחשבון הפייסבוק של הקבוצה הגרמנית.

"זהו פרויקט שמתאים בדיוק לבורוסיה דורטמונד, כי אנחנו מעורבים מאוד למען זכר השואה ומציעים גם טיולים חינוכיים לאושוויץ הרבה שנים", סיפר ואצקה שהוסיף כי "כגרמנים יש לנו אחריות היסטורית ומה שעשינו ליהודים עדיין משפיע על הדורות הנוכחיים. אסור לזה לחזור על עצמו לעולם".

"זיכרון, תיעוד, מחקר והוראה הם העמודים שעליהם מונח יד ושם, חיזוקו הוא הכבוד והמחויבות שלנו", הוסיף ואמר ואצקה, "הדורות הבאים צריכים לדעת איזה סבל אנשים מסוגלים לעשות לאנשים אחרים. אנחנו מחויבים להבנה בין-לאומית, לסובלנות ולשיתוף פעולה בשלום".

גם קרסטן קרמר מנכ”ל המועדון, סיפר על התרומה הייחודית כשאמר כי "במשך שנים אנחנו מציעים את שירותי החינוך שלנו לאוהדי הקבוצה, לשותפים ולספונסרים. לזכור את השואה זו המחויבות שלנו".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il