מיקרופון
מיקרופון צילום: יח"צ

תחום המיקרפונים הוא עולם בפני עצמו, קיימים סוגים שונים ומספר לא מבוטל של דגמים. לכל סוג יש את הייעוד שלו. התפקיד של המיקרפונים הוא להגביר את קולנו בכל מצב נתון. תפקידו של המיקרופון דש הוא להגביר את עוצמת הקול שלנו מבלי לייצר הפרעה, אפילו מזערית למשתמשים בו ולאפשר נוחות למשתמש. מהו מיקרופון דש? למי הוא מיועד? ומה מבדיל אותו מה אחרים?

מה זה מיקרופון דש?

מיקרופון דש הוא מיקרופון זעיר וקל, הייחוד שלו הוא שאינו בולט לעין הצופים כמעט בכלל. המיקרופון הוא בעל קפסולה קטנה מאוד. השימושים במיקרופון דש נפוצים בעיקר באולפני טלוויזיה, על הבמה, בהצגות ילדים וגם אצל מרצים ומנהלים בכירים.

המיקרופון דש, בניגוד למיקרופון אחרים, אינו צמוד לפה המשתמש והוא קולט את הקול היוצא מפיו של הדובר ממרחק רב ביחס למיקרופונים מסוגים אחרים.

יש סוגים שונים למיקרופון דש. המיקרופון מכיל ממברנה דקה המיוצרת מפלסטיק עדין. המיקרופון נתפס בחולצה על ידי סיכה מותאמת. המיקרופון דש נקרא ככה כיוון שהוא נתפס על הבגדים. אל המיקרופון מחובר כבל, ובקצהו נמצא מחבר, בסוגים שונים של ראשים כגון : PL \ XLR \ RCA.

למי מתאים המיקרופון?

המיקרופון מתאים לכל מי שרוצה להגביר את קולו. כמובן שתוכלו להשתמש במיקרופון מסוג אחר, אך מי שמחפש להגביר את קולו מבלי לאחוז במיקרופון ולא להיות כבול בחופשיות שלו יכול להיעזר במיקרופון דש. כמו כן, יש את המדונות, מיקרופון מדונה מאפשר חופשיות בידיים כיוון שהמדונה היא מיקרופון שנתפס על ראש המשתמש אך היא בולטת לעין.

אם אתם לא רוצים שהמיקרופון יבלוט או שלא נוח לכם שמונח על הראש שלכם המדונה ועל המותניים שלכם מגבר זעיר תוכלו גם כן להיעזר במיקרופון דש. המיקרופון מתאים לאנשי הבמה, מרצים, מדריכי התעמלות ועוד…

על חברות ומותגים

מספר החברות שמייצרות מיקרופון דש הוא רב, קיימים סוגים שונים ואיכויות שונות של מיקרופון מסוג זה. החברות הללו בחלקן ותיקות ובעלות מגוון רחב של דגמים ועוד מוצרי סאונד והגברה, מצד שני יש גם חברות חדשות בתחום שמוצריהן לא פחות טובים ברמה שלה. כאשר אנחנו רוכשים מוצר אשר מוגדר כמותג, אוטומטית המחיר מתייקר, בשל הביטחון הקיים בחברה זאת ובגלל האמינות והוותק של המוצר בשוק.

היום, השוק רחב יותר וגם מחיריהן של החברות המוכרות אינו גבוה ומתאים לכל צרכן, חברות חדשות מתווספות לתחום וניתן גם לרכוש מוצרים דרך אתרי האינטרנט. גם החברות החדשות הגיעו עם מוצרים חדישים ומתקדמים והמחירים מתאימים לכל כיס. עשו השוואה של מפרט טכני בין המוצרים של המותג ובין המוצרים של החברה החדשה, בדקו שקיימת אחריות על שני המוצרים וכך תוכלו להגיע להחלטה ראויה.

יתרונות של מיקרופון דש

  • נוחות - בניגוד למיקרופונים אחרים אותם תצטרכו לאחוז בידכם או להניח על הראש שלכם, המיקרופון דש הוא מאוד זעיר ומתחבר לחולצה שלכם באמצעות קליפס. משקל המיקרופון נמוך יותר משל המדונות העומדות על כ 200 גרם.
  • נראות - את המיקרופון דש כמעט ואי אפשר לראות. כאשר אתם עומדים על הבמה ומריצים הצגה המיקרופון יכול להוות מכשול עבורכם ולהוריד מאמינות המשחק. כאשר המיקרופון דש נמצא בשימוש הוא לא בולט לעיני הקהל.
  • חופש תנועה - המיקרופון דש מאפשר חופש תנועה ששום מיקרופון אחר מאפשר. המיקרופון קל ואינו דורש שום אחיזה או הנחה מורגשת על הגוף. תוכלו לבצע פעילות גופנית תוך כדי שימוש ועוד… המיקרופון אינו קרוב לפתח הפה של הדובר.

חסרונות של מיקרופון דש

  • עדינות - מכיוון שהמיקרופון עשוי מחלקים כל כך זעירים הם מאוד עדינים. יש להשתמש במיקרופון דש עם זהירות רבה ובתום השימוש להחזיר אותו למקום המיועד.
  • גודל - הגודל הקטן גם יכול לגרום לנו לאבד את המוצר לאחר שלא השתמשנו בו. אפשר לפתור את הבעיה הזאת אם נהיה מסודרים ונחזיר את המיקרופון דש למקום המיועד לו בתום השימוש.


מה כדאי לדעת בזמן הקנייה?

בזמן הרכישה יש לבדוק היטב את טיב המוצר. בדקו שלמוצר אין רעשי לוואי, תוכלו לבדוק זאת על ידי השוואה בין דגמים אחרים השייכים למותגים שונים. בדקו את דיוק הצליל.

בחנויות המתמחות בציוד הגברה ומוצרי סאונד לרוב המוצרים יהיו כבר לאחר בדיקה אך תמיד טוב לבדוק עוד פעם. הניחו את המכשיר על הבגד שלכם, נסו לדבר איתו במקומות שונים בחלל, אם השימוש שלכם הוא חיצוני חשוב לבדוק מה האפקטים שקורים כאשר אנחנו מדברים ויש רוח, עד כמה זה משפיע על איכות השמע של המוצר. וודאו שמי שמניח עליכם את המכשיר מסביר לכם איך לעשות זאת, מה המרחק הנכון של המיקרופון מהפה. המיקרופון דש מתאים בעיקר לאולפני טלוויזיה ולצילומים שונים. המיקרופון דש אינו מתאים לפן התחביבי של התחום, כמו קריוקי וכדומה…

מחיר

מחירי המיקרופונים משתנה בהתאם לדגם, לסוג המיקרופון ולמקום ממנו אתם רוכשים את המוצר. אם אתם מורים או בעלי מקצוע שנדרשים חופשיות בזמן השימוש במיקרופון ואין לכם קהל רב תוכלו לבחור באחת מדגמי המדונות, המחיר לא גבוהה ומתאים לכל כיס. כאשר תחפשו משהו מקצועי יותר, אז המחירים מתייקרים, ישנם אלפי דגמי מיקרופונים מסוגים שונים שמתאימים למקומות מקצועיים, כאשר אתם רוצים לשדר מקצועיות אסור לכם להתפשר על איכות המוצר.

בכדי להגיע לבחירה מדויקת, כאשר יש לכם כבר דגם ספציפי אליו אתם נמשכים, בקשו מהמוכר שיציג לכם עוד מספר דגמים בעלי מפרט טכני דומה וכך תוכלו להוזיל עלויות.

המחירים לרוב נעים בין מאות שקלים בודדים למוצר פשוט ועד לאלפי שקלים למוצר איכותי ואמין.

מקום לרכישת מיקרופון

חשוב לבחור מקום אמין כאשר אתם רוכשים מיקרופון, גם כאשר אתם בוחרים מיקרופון שאינו מקצועי ומיועד לבית ולתחביבים מסוימים עדיין חשוב להגיע לחנות המתמחה במוצרי סאונד והגברה.

קיימים בשוק היום הרבה חנויות שאין להן כלל קשר לתחום ציוד ההגברה והסאונד ובכל זאת מוכרות מוצרים מהתחום הזה. לרוב המוצרים אינם איכותיים, חיקויים פשוטים והמחירים בהתאם. אם אתם מחפשים מיקרופון שיישרת את לאורך זמן ממושך, מקצועי או לא, הגיעו לחנות שיש לה ידע בתחום ובה המוכרים יכולים להעניק לכם ליווי מקצועי בבחירת הדגם, ייעוץ והתאמת הדגם למערכת הגברה נכונה.

לסיכום

בתחום המיקרופונים קיימים הרבה סוגים שונים של מיקרופונים, הדבר יכול ליצור בלבול בקרב המשתמשים. יש מיקרופונים שיתאימו במפרט שלהם לאולפני הקלטות, יש כאלה שדווקא מתאימים לשימוש ביתי. המיקרופון דש מתאים דווקא לאולפני טלוויזיה, אולפנים שונים וגם להרצאות.

היתרון המשמעותי של המיקרופון דש הוא שהוא כמעט ולא נראה. מיקרופון דש הוא מיקרופון זעיר המונח באמצעות קליפס על הבגדים שלנו, המרחק מהפה למיקרופון יחסית גדול. יש סוגים שונים של מיקרופוני דש.

למיקרופון דש יש יתרונות רבים, הוא נוח יותר מאשר שאר המיקרופון מבחינה תנועתית וחופשיות, המשקל שלו נמוך משאר המיקרופונים, גם מהמדונות. מבחינת נראות, כמעט ואי אפשר לראות את המיקרופון על המשתמש, דבר זה תורם לשחקנים כאשר הם רוצים לשדר אמינות. חופש התנועה הוא הכי בולט פה, כי גם עם המדונות עדיין יש הגבלה כשלהי בחופש תנועה, אצל המיקרופון דש חופש התנועה הוא מוחלט.

כמו כן יש גם חסרונות, מכשיר קטן אומר גם שמאוד קל לאבד אותו או להרוס אותו, הרי הוא בנוי מחלקים זעירים, הממברנה של המיקרופון דש מאוד דקה. לכן, יש לשמור על המוצר באופן יסודי. בזמן הרכישה בדקו היטב את איכות המוצר, אם השימוש שלכם הוא במקום חיצוני, בדקו שגם בזמנים שיש רוח המיקרופון עובד בצורה הרצויה, בדקו שאין רעשי לוואי ובדקו שאתם יודעים איך להשתמש במיקרופון דש, מבחינת מיקום על החולצה, הפעלה וכיבוי. מחירי המיקרופון דש נעים בטווחים רחבים, תוכלו למצוא דגמים פשוטים שעולים כמה מאות שקלים בודדים ואם תפנו אל המיקרופונים המקצועיים תאלצו לשלם יותר, אך זה משתלם לטווח הארוך.

וודאו שמקום הרכישה ממנו רכשתם את המוצר הינו אמין ומתמחה במוצרי סאונד והגברה, עולם המיקרופונים מאוד פרוץ היום לכן יש לבדוק היטב שאתם רוכשים ממקום שיכול להעניק לכם ביטחון בקניה, שתדעו שהמוצר שרכשתם יישמר אצלכם לטווח הארוך וגם תקבלו ליווי ושירות מקצועי.