"מרא דאתרא - עם מחסום לפה"

לקראת ליל הסדר מחדדים נהלים בצה"ל ואוסרים על הבעת דעות על מוסר לחימה שלא עולות בקנה אחד עם ערכי הפצ"ר.

ערוץ 7 , כ"ח באדר ב תשע"ט

"מרא דאתרא - עם מחסום לפה"-ערוץ 7
בכירי הרבנות הצבאית
צילום: דו"צ

לקראת ליל הסדר הפיצה הרבנות הצבאית מסמך הנחיות להעברת תכנים בצבא "על ידי אנשי דת".

המסמך יצא ככל הנראה בשנה שעברה במסגרת "סערת הרבנים" בצה"ל, במסגרתה נאסר על רבנים שהתבטאו בביקורת על הצבא להכנס לבסיסי הצבא.

כזכור, רבנים כמו הרב שלמה אבינר, הרב שמואל אליהו, והרב צבי קוסטינר הודרו על ידי שר הביטחון הקודם אביגדור ליברמן והרמטכ"ל הקודם גדי אייזנקוט מביקוריהם בצבא.

הרב קוסטינר אף הודח באופן אישי עלי ידי הרבצ"ר תא"ל הרב אייל קרים מתפקידו כמלווה רוחני בקורס השנתי להכשרת רבנים צבאיים.

ההוראה הרשמית אמנם מתייחסת ל"אנשי דת" ככלל אך נראה כי היא מכוונת בעיקר לאנשי הדת היהודית, ומפרטת הנחיות של אסור ומותר בביקור רבנים בבסיסי צה''ל.

ההנחיות מכתיבות פסיקה הלכתית בהתאם לספרות הרבנות הצבאית הראשית, ואיסור על שימוש בחומרי עזר שלא אושרו על ידי 'תחום הרעו"ת' (רוח עוז ותורה, אשר צומצם לחיילים דתיים בלבד).

המסמך אוסר על הבעת דעה אישית או עיסוק במוסר לחימה שאיננו עולה בקנה אחד עם ערכי הפצ"ר.

כמו כן מזהירה הרבנות הצבאית הראשית את הרבנים הצבאיים מפגיעה ב"נשים ובני דתות אחרות" והתייחסות לתנועות אזרחיות.

עידן לוי מעמותת 'צו 1' מסר בתגובה, "כל המסמך הזה הוא כניעה אחת גדולה והשתחוויה לדת החילונות והפמיניזם הקיצוני, ההופכת רבנים לאויבי נשים. רבנים גדולים רבים נאסרו להרצות בצה"ל, שר הבטחון הקודם אף ניסה לנתק בין הרבצ"ר לבין הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף עקב התבטאות הרב הראשי לישראל".

לוי הוסיף כי "כל זה קורה בזמן שמרצי שמאל ממשיכים להפטיר כדאשתקד ללא כל בעיה ואף אחד לא הודח. צר לנו שהרבנות הצבאית הפכה לשפחה נרתעת ונרצעת. מרא דאתרא - עם מחסום לפה".

מחדדים נהלים