פוליש לרצפת פרקט. אילוסטרציה
פוליש לרצפת פרקט. אילוסטרציהצילום: iStock

כשאתם מחליטים לשפץ, אחת ההוצאות הגבוהות בשיפוץ היא החלפת הריצוף, אך פוליש לרצפה יכול להקטין את ההוצאה משמעותית.

הנה כמה רעיונות לחידוש הרצפה מבלי להחליפה:

  • ליטוש הרצפה

אם הרצפה שלכם היא מבלטות ולא מקרמיקה היא תמיד ניתנת לחידוש. כיצד מחדשים את הרצפה שהתמלאה כתמי השחרה ונשחקה במשך השנים? פשוט מלטשים אותה. אמנם הוצאה על ליטוש אבן גבוהה יותר מאשר פוליש, אבל יש בה יתרונות רבים.

כשמבצעים ליטוש אבן פותחים את החריצים בין האריחים וממלאים בדבק שיש, לאחר שמתייבש הדבק מלטשים את הרצפה ביהלומי גריסה גסים, ומיישרים את השטח לחלוטין. השלבים הבאים הם ליטוש בסדרת יהלומים יותר עדינים עד החלקה מוחלטת, ולסיום מברקים את הרצפה עם פוליש קריסטל. התוצאה לאחר כל הפעולה האלה לא רק שמחדשת את הרצפה, אלא נותנת לה מראה כמעט כמו לובי של בתי מלון.

יתרונות נוספים הם, שהמשטח של הרצפה נראה כמשטח אחד כך שאפילו לא רואים את החריצים בין הבלטות. המחיר ללטוש אבן הוא כ-70₪ למ"ר וזה יותר זול מאשר להחליף ריצוף.

  • פוליש קריסטל לרצפה

הפתרון הזול יותר הוא הברקת הרצפות בעזרת פוליש קריסטל. פוליש קריסטל לרצפה הוא חומר המבריק את הרצפות עם מכונת פוליש, בעזרת צמר פלדה המונח מתחת למכונה ועיבוד החומר הנמרח על הרצפה.

היתרונות בהברקה קריסטלית הם רבים, שכן הוא אינו מחליק כלל, ומחזיק למשך שנים רבות. במידה והרצפות נשחקו מעט ונוצרו בה כתמים, ניתן ללטש אותה בעזרת רשתות יהלום. אמנם ליטוש רשתות לא יגיע לתוצאות של ליטוש אבן, עדיין הרצפה תראה הרבה יותר יפה בסיום ההברקה. ליטוש רשתות יהלום + הברקה קריסטלית יעלה כ-20₪ - 25₪ למ"ר, והרצפה תראה מבריקה ויפה.

  • חידוש לגרניט פורצלן

גם רצפת גרניט פורצלן ניתנת לחידוש בעלויות לא גבוהות במיוחד. למשל, רצפת גרניט שהשחירה עם השנים והתמלאה בכתמים ניתנת לחידוש מוחלט. רצפת גרניט פורצלן אינה ניתנת להברקה בעזרת פוליש, לכן במקרים רבים הדיירים הקודמים השתמשו בחומרי ניקוי להברקה, אך למעשה, הזיקו למראה הרצפה.

הפעולה הנדרשת היא קרצוף הרצפה בעזרת מברשות גסות ומכונת פוליש, וחומר הנקרא H.G לניקוי כל הכתמים על הרצפה. יש לציין שבשיטה זאת גם מתחדשת הרובה בין החריצים שהשחירה מאד, כך שאין צורך לשים רובה חדשה, וזה גם כן חיסכון לא מבוטל. העלות של חידוש גרניט פורצלן יכול לנוע בין 15₪ ל-25₪ למ"ר והרצפה הופכת להיות חדשה ממש.

  • חידוש ופוליש לפרקט פשוט

גם פרקטים ניתן לחדש בעזרת שיוף ע"י עזרים שונים למכונת פוליש. פרקט העשוי עץ, שלא כמו פרקט לימינציה, ניתן לחידוש ממש כמו חידוש רהיטים.

כשמחדשים פרקט משייפים אותו ומורידים את השכבה הפגומה ואז מחליקים אותו לחלוטין עד למראה עץ חדש, ולאחר מכן מורחים אותו בלכה בצבע שהלקוח יבחר. לאחר כל פעולות אלו תקבלו פרקט הרבה יותר חלק ומבריק.

המחיר לחידוש פרקט עולה כ-110₪ – 140₪ למ"ר זה עדיין שליש ממחיר פרקט חדש. ניתן בנוסף להבריק את הפרקט עם פוליש מיוחד המתאים לפרקטים במחיר זניח ביותר.

לסיכום, תמיד אפשר במקום להחליף ריצוף להוזיל עלויות בעזרת פוליש לרצפה ובחיסכון יהיה ניתן לרהט את הדירה החדשה שלכם ולרכוש מוצרים אחרים שתמיד חלמתם עליהם.

כותב המאמר הוא בעלים של חברת פוליש וניקיון במרכז הארץ, המספקת שירותי ניקיון לדירות ובתים חדשים וישנים, במחירים אטרקטיבים במיוחד.