תג מחיר

את המחיר על קידום אסכולת השוויון בין המינים בצבא משלמים החיילים הדתיים, אבל לא רק הם. דעה

הרב דרור אריה , כ"ח באדר ב תשע"ט

חיילים וחיילות, אילוסטרציה
חיילים וחיילות, אילוסטרציה
צילום: הדס פרטוש, פלאש 90

מחזור גיוס חדש הצטרף לחיל התותחנים. שמחה גדולה וברכת ה' על ראשם של כל המתגייסים שמוכנים לחרף נפשם למען תקומת ישראל בארצם. אולם לצערנו, יחד עם השמחה על הגיוס יש גם צער גדול. התבשרנו שגדוד תותחנים נוסף הפך להיות מעורב, כלומר כזה שמשרתים בו לוחמים ולוחמות יחדיו. מכל גדודי התותחנים נשאר גדוד אחד נפרד בלבד.

כפי שאנו מתריעים בשנים האחרונות, לא מדובר באירוע שולי, פתרון מקומי לבעיית כוח אדם וכדומה. מדובר בתופעה רחבה שהיא חלק ממהפיכה של ממש שמתרחשת בצבאנו האהוב. כמו בכל הפיכה טובה ובדומה לכל מאבק, גם ההפיכה שמתחוללת בצבאנו גוררת איתה קורבנות, מכיוון שבלי קורבנות אי אפשר.

מי אמור לשלם את המחיר של קידום אג'נדת השוויון והטשטוש בין המינים שיועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר מובילה בצבא? ככל הנראה כולנו. ישנם החיילים הדתיים, שבשנים האחרונות מוּדרים מעוד ועוד תפקידים צבאיים שבהם הם יכולים היו לשרת בעבר. בכל צומת שבו נדרשת ההכרעה מי יזוז מפני מי - ערך השוויון וטשטוש המינים או מתן האפשרות ללוחמים דתיים לשרת בצבא בהתאם להשקפת עולמה של היהדות - האחרונים נדחים ונאלצים לפנות את מקומם או להתפשר על עולמם הרוחני.

ישנן הבנות המסכנות. כולן רוצות לתרום למדינה, כולן שואפות לממש את הערכים שעליהם הן גדלו, כולן הולכות שולל אחרי פרסומים יח"צניים שמספרים הכול מלבד את הסיפור האמיתי של הלוחמות בצבא. המבנה הפיזיולוגי והנפשי של האישה עדיין לא השתנה, ושינוי כזה גם לא נראה באופק. לצערנו הלוחמות ישלמו מחיר גופני ונפשי כבד על מזבח האג'נדה, ואף נציגה של היוהל"ם לא תספר להן על כך.

ישנם האזרחים, שביטחונם מופקר בידי גדודים שאינם כשירים למלא את משימתם. מי שאינה יכולה לעמוד ברף המבצעי ובדרישות הכושר הקרבי המצופות מלוחמים גברים, לא תוכל לעמוד במשימתה ולהגן על אזרחים, אפילו לא בטרמפיאדות של יהודה ושומרון.

ישנו הצבא, שבמקום לעסוק בהתעצמות והכנה לקראת מלחמה מול האויבים האכזריים ביותר, שעושים ככל אשר לאל ידם לחסל את מדינת ישראל, עסוק בהנחלת ערכים חדשים, כאלה שהופכים אותו למסורס ולא כשיר לעמוד במשימתו.

וישנה גם התורה, ובתוכה הצניעות והמוסר. מי שחושב שבעמדת פילבוקס שבה שומרים יחד לוחמים ולוחמות במשך כמה לילות, מנצלים את הזמן הפנוי ללימוד חומש עם רש"י וקריאת ספר תהילים, הוא או תמים ורשלן או מזיד ופושע. מי שחושב ששכינה תוכל לשרות על מחנה ישראל במציאות הזאת, מוסיף לנו קורבנות.

הפיגוע הקשה שאירע לפני כמה שבועות בצומת אריאל נחקר, אך פרטים רבים מוסתרים מעיני הציבור. מה שברור הוא שהגדוד המעורב שהוצב במקום כשל בניהול האירוע וחתר לבריחה במקום למגע.

עדויות מבוגרי ישיבתנו ששירתו בתותחנים מעידות על מצב עגום בכל פרמטר מקצועי. הנה למשל מ"מית שמעכבת שעה ארוכה תרגיל מפני שאינה מסוגלת לבצע משימת סחיבת פצוע, פקודה פשוטה לחייל אך לא לחיילת. התרגיל ממשיך להתעכב למרות הפתרון שמצא המג"ד כדי לסיים את האירוע - להוריד את הווסט, אך גם זאת ללא הועיל. לבסוף נמצא פתרון מעניין: מ"מ זכר הרים את חברו ואחריהם רצה המ"מית בלי ווסט. כנראה שיש בידי צה"ל מידע סודי שהאויב יכבד את ערכי השוויון במידה שייתקל במ"מית אומללה שלא תעמוד בנטל הפיזי. בנות בגדודים, סכנה למדינה.

הכותב הוא רב בישיבת ההסדר שדרות ויו"ר ארגון נאמני הרבנות הראשית