חלק חשוב בהשפעה על המפגעים הבאים. הריסת בית המחבל שרצח את הרב רזיאל שבח הי"ד
חלק חשוב בהשפעה על המפגעים הבאים. הריסת בית המחבל שרצח את הרב רזיאל שבח הי"ד Photo by Nasser Ishtayeh/Flash90

הפיגועים שאנו חווים חדשות לבקרים, גם אם מדובר במה שמכונה בטעות "פיגועי יחידים", נשענים על שנים רבות של הסתה וטיפוח השנאה כנגד יהודים באשר הם. הרשות הפלשתינית, מיום היווסדה, טיפחה ופיתחה את ההסתה ופעלה לעידוד הטרור ברמות שונות. מהשתתפות פעילה ועד לתמיכה במפגעים ובני משפחותיהם.

ניסיון מבצעי של שנים רבות בלחימה בטרור, ובתוכן תפקידי כקצין אגף המבצעים של אוגדת יהודה ושומרון בשנים 2005-2002, לימד אותי על חשיבות המעטפת המשפחתית והחברתית על המפגע בהחלטתו לצאת ולבצע את זממו.

ההסתה היא מרכיב משמעותי בדחיפה לצאת לפיגוע, והמשפחה והסביבה החברתית יכולות להוות חסם או זרז בהחלטה. בתקופה שבה פעלנו בצורה נחרצת ומיידית לפגיעה במחבל ובסביבתו הקרובה, הוכח בפועל שיש ירידה במוטיבציה לפגע לצד עלייה במקרים שבהם המשפחה מנעה את יציאת המפגע, כולל עדכון גורמי הביטחון על הכוונה לפגע.

בהקשר זה, הריסת בית המחבל במענה מיידי ומלא, לצד צעדי ענישה כנגד בני משפחתו והסביבה שבה פעל, הם חלק חשוב בהשפעה על המפגעים הבאים. מניעת היתרי עבודה מבני משפחה במעגלים הקרובים, מניעת היתרי עבודה מחמולה או אזור במקרה של אירועים דומים, הטלת משטר תנועות מיוחד (חסימות וכתרים) על אזור מרובה באירועים וכדומה, הם כלים מבצעיים משפיעים מהמעלה הראשונה. לא כדיון תאורטי, אלא תרגום של ניסיון מבצעי ממשי. לצד הכבדת היד על המפגעים ובני משפחותיהם, נכון לבדל לטובה אזורים שקטים ושם להעניק הקלות והיתרים בהתאם. שיטת המקל והגזר אינה מונעת טרור ולא תהפוך את כל הערבים לציונים, אבל בהחלט תצמצם את המוטיבציה לטרור ותסייע בידי כוחות הביטחון בפעילות למניעתו.

לצד הפעילות כנגד משפחות המפגעים וסביבתם, חשוב מאוד להשלים את המהלך למניעת העברת תשלום למחבלים ובני משפחותיהם, ובוודאי מניעת כספי הביטוח הלאומי במקרה של מפגעים שהם אזרחים ישראלים. תשלום בתמורה לפיגוע ובהתאמה לחומרתו מהווה זרז ומאיץ משמעותי וממילא מנטרל את האפקטיביות המבצעית של הצעדים שפורטו קודם לכן, בוודאי ובוודאי כשהצעדים הללו קורים באופן איטי, חלקי ולא חד משמעי.

לסיכום, ללחימה בטרור יש פנים רבות. לצד מרכיבי המודיעין והמבצעים ישנם המרכיבים הרכים של הרתעה ושימוש בשיטת המקל והגזר. רק פעילות משולבת ונחרצת תביא לתוצאה המקווה של צמצום בהיקף הטרור ובמוטיבציה של המפגעים. הדבר הוכח הלכה למעשה בשנים 2005-2003 אחרי מבצע חומת מגן ביהודה ושומרון, תחת פיקודו של מפקד האוגדה דאז גדי איזנקוט. הפעלת כלל הכלים שפורטו, כולל חילוט כספי טרור ופעולה נגד ארגונים מסייעים, הביאה לניצחון על הטרור ולשקט משמעותי, שהופר לצערי לאחר מימוש הנסיגה מצפון השומרון במסגרת ההתנתקות.

הכותב הוא תא"ל במיל'