המלצות חמורות נגד בכירה לשעבר במשטרה

המחלקה לחקירות שוטרים ממליצה למשטרה לשקול לנקוט הליכים משמעתיים או פיקודיים נגד ראש אגף משאבי אנוש לשעבר, ניצב גילה גזיאל.

ערוץ 7 , כ"ח באדר ב תשע"ט

תעמוד לדין משמעתי? גילה גזיאל
תעמוד לדין משמעתי? גילה גזיאל
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הודיעה על דעת פרקליט המדינה כי היא שוקלת להגיש כתב אישום בכפוף לשימוע נגד ירון הראל, מפיק אירועים שהפיק את אירועי הפרידה מהמפכ"ל לשעבר יוחנן דנינו.

הראל חשוד בעבירות של זיוף וקבלת דבר במרמה בקשר למכרזים שנערכו באופן לא תקין עבור הפקת אירועים במשטרת ישראל בשנים 2014-2015.

בנוסף המחלקה לחקירות שוטרים ממליצה למשטרה לשקול לנקוט הליכים משמעתיים או פיקודיים בעניינה של ראש אגף משאבי אנוש לשעבר, ניצב גילה גזיאל, וכן לשקול לנקוט צעדים משמעתיים נגד מספר קציני משטרה ששימשו כתקציבאים בעת הרלוונטית.

כזכור, לאחר בחינת ממצאי בדיקת מבקר המדינה בנוגע להתנהלות הכלכלית של אגף משאבי אנוש במשטרה בעקבות אירועי הפרידה מהמפכ"ל דנינו, החליט פרקליט המדינה, לפתוח בחקירה פלילית בעניין. במסגרת החקירה נאספו ונבדקו מסמכים ותכתובות הנוגעים לפרשיות שנחקרו, נגבו הודעות ונחקרו באזהרה אזרחים ואנשי משטרה.

מחומר הראיות עולה לכאורה כי במספר אירועים הגיש המפיק הצעות אמת משלו לצד הצעות פיקטיביות "מתחרות" להצעתו, על מנת להבטיח שההליך יעמוד בתנאי המחייב לפיו יש צורך בשלוש הצעות לפחות, אולם יבטיח את זכייתו של המפיק. על כן נשקלת הגשת כתב אישום נגדו, בכפוף לשימוע.

בנוסף נמצאו ליקויים בתפקוד ראש אגף משאבי אנוש לשעבר שקיימה ישיבות עם ספקים, ובהם גם המפיק הראל, עוד לפני שהחלו ההליכים לקבלת ההצעות ולבחירת ההצעה הזוכה, דבר שאפשר, במידה רבה, את המשך התנהלותו של המפיק, ואת הליקויים בהמשך הליכי ההתקשרות

ההמלצה לשקול נגדה הליכים נובעת גם בשל אחריותה לליקויים שנפלו בהליכים שהתקיימו באגף שבראשו היא עמדה, ושהיתה לה מעורבות בהם ואחריות לתקינותם. כן נמצאו ליקויים משמעותיים בתפקודם של קציני המשטרה ששימשו אותה עת כתקציבאים האחראים על שלבי קבלת ההצעות ובחירת ההצעה הזוכה, שכן הם לא קיימו בחינה יסודית ואמיתית של הצעות אלו.

בתום החקירה ולאחר בחינת מכלול הראיות ונסיבות העניין הגיעה מח"ש למסקנה כי ליקויים אלו התקיימו באווירה של התנהלות לקויה נמשכת, שאיש לא נתן דעתו אליה, ונבעו ככל הנראה, מתוך רצון לקצר הליכים, ולא ממניעים זרים או אישיים כלשהם.

"בהתאם לכך החליטה מח"ש על דעת פרקליט המדינה, להמליץ למשטרה לשקול לנקוט בצעדים משמעתיים או פיקודיים נגד ראש אגף משאבי אנוש לשעבר ובצעדים משמעתיים נגד התקציבאים שהיו מעורבים בטיפול בהצעות שהתקבלו, בגין התנהלות לקויה שלהם שהובילה לפגיעה בשמירה על כספי הציבור, לפגיעה בשוויון ובהליכי מנהל תקינים, ולפגיעה בתדמית השירות הציבורי", נאמר בהודעת הפרקליטות.

ממשטרת ישראל נמסר: ''בניגוד לפרסומים שונים, החלטת מח"ש כללה המלצה בלבד, לשקול הליך משמעתי או פיקודי. החומרים ממח"ש טרם התקבלו במשטרה, ורק לאחר קבלתם הם ילמדו ויבחנו כמקובל. נציין כי ר' אגף משאבי אנוש לשעבר גילה גזיאל, קצינה ראויה ואיכותית, שתרמה רבות וקדמה משמעותית את הטיפול בהון האנושי במשטרה במשך שנים ארוכות''.