חירות? הפקרות

הרב חיים דרוקמן מודאג ממצע מפלגת זהות של פייגלין הכולל ניתוק של היהדות מהמדינה. "מדובר בהרס של עם ישראל ושל מדינת ישראל".

שמעון כהן , ב' בניסן תשע"ט

הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ראש מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, מביע דאגה מנהירת צעירי הציונות הדתית להצביע למפלגת זהות וקובע כי המפלגה מציגה סיסמאות שאחריתן הרס החברה בישראל.

"אלה הן סיסמאות שאני מקווה מאוד שלא תתגשמנה כי מדובר בהרס של עם ישראל ושל מדינת ישראל", אומר הרב דרוקמן בהתייחסו למצע החופש והחירות שהציג משה פייגלין.

"גם מבחינה מהותית לא ניתן להפריד בישראל דת ומדינה. זו מדינה יהודית שבמהותה היא דתית כשם שלא נפרד כל יחיד מהיותו אדם או היותו יהודי", אומר הרב ומציין כי הדברים בלתי אפשריים גם ברמה המעשית שכן "אם אכן יהיו נישואין אזרחיים במדינת ישראל אז מחר או מחרתיים בחור בעל תשובה צדיק לא יוכל להתחתן עם יהודייה כלשהי כי הוא יהיה ממזר. הרי הקידושין תופסים אבל הגירושים האזרחיים לא שווים כלום וממשיכה האישה להיות אשת איש וללדת ממזרים".

שאלנו את הרב דרוקמן האם יש הגיון מסוים בטענתו של פייגלין ולפיה החקיקה הדתית גרמה להשנאת הדת וניתוק מחקיקה שכזו יניב חזרה אל זהותה היהודית של המדינה מבחירה חופשית ולא מכפייה. "הדבר הזה הוא פשוט שקר מיסודו. ברוך ה' אני זוכר את המדינה בראשיתה ועוד לפני קום המדינה, הייתה מציאות של אנטי-דת. יש התקדמות שאין כדוגמתה. אין השנאה אלא ההיפך הגמור. בעבר התנגדו בקיבוצים לבנות בית כנסת גם אם יתרמו להם את בתי הכנסת. היום בונים בכל הקיבוצים בתי כנסת. יש תופעה רחבה של מסורתיות. אין השנאה. אולי נאמר שבגלל שיש חוקים שונאים את המדינה ולכן נבטל את החוקים?".

לטעמו של הרב דרוקמן גם ברית מילה מתקיימת בישראל לא בגלל שאין חקיקה בנושא אלא משום שברור לכל יהודי שזהו הסממן היהודי ההכרחי ואיש אינו חפץ לוותר על כך.

"החקיקה נוגעת לצביונה הממלכתי של מדינת ישראל. אין שום כפיה. לכל מדינה יש חוקים משלה. אלה סיסמאות שמושכות והחופש מושך, אבל זה לא חופש אלא הפקרות. ההיתר לצרוך סמים זה לא הפקרות? אנחנו לא סובלים מספיק מהתמכרויות אחרות. זה הרס של הכול", אומר הרב דרוקמן המבהיר כי אין בדבריו כל התנגדות למתן קנאביס רפואיים לנזקקים לכך, אך כאשר מדובר בלגליזציה של סמים קלים הדבר הרסני לחברה כולה.

"זה חוסר כל אחריות. אני לא אומר שמי שמציע את הדברים הללו עושה זאת במכוון כי לא אכפת להם אלא הם טועים ואנחנו צריכים למנוע את הדבר ולהתריע ולהסביר שזו טעות גדולה".

לקראת סוף הדברים מציין הרב דרוקמן כי משה פייגלין למד באור עציון כתלמיד בישיבה התיכונית והוא אוהב אותו ברמה האישית כאדם, אך אין בכך כדי לטשטש את הביקורת הנדרשת למהלכיו האחרונים.