חיים ילין ויאיר לפיד בימים יפים יותר
חיים ילין ויאיר לפיד בימים יפים יותרצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חבר הכנסת חיים ילין המתמודד ברשימת מפלגת העבודה לכנסת אינו מופתע מהסקרים המחמיאים למפלגתו שעד לא מכבר נצפו לה חמישה מנדטים וכיום כבר זוכה ל-11 עד 14 מנדטים בסקרים. לדבריו חשים את האנרגיה ברחוב והאותנטיות של המפלגה חוזרת לעצמה.

לדבריו נכון עשתה מפלגתו כאשר לא נכנסה למאבקי הפלאפונים והצוללות ולא עסקה בהכפשות. "הלכנו על קמפיין סולידי שמדבר על בריאות, עוטף עזה, יהודה ושומרון והכול כתוב, מנוהל ומבוסס תקציבי".

ילין מזכיר שוב כי מחקרים שהציגה מפלגתו למפלגתו של בני גנץ העלו כי לו תבוטל הרוטציה שנקבעה בינו לבין יאיר לפיד תזכה 'כחול לבן' בתוספת של 2-3 מנדטים שעשויים להיות קריטיים, אך לפי שעה הרעיון נענה בסירוב בסביבתו של גנץ.

"נתניהו עשה הרבה דברים טובים לעם ישראל ואני מודה לו בכל רגע על התקציבים שנתן לעוטף עזה אבל אחרי 10 שנים רצוף ו-13 שנה צריך להגיד שזהו. אנחנו מביאים לשולחן את ההצעה שכל ראש ממשלה ייבחר לשתי קדנציות ולא יותר".

בדבריו מבהיר ילין כי לטענה אודות הצורך בביטול הרוטציה אין כל קשר למתיחות האישית בינו לבין לפיד, מתיחות שנוצרה בעקבות המיקום שבו הוצב ילין ברשימת 'יש עתיד' והאופן בו נאמר לו על הצבתו במיקום זה שדחק את נציגי ההתיישבות אל מחוץ למקומות הריאליים.

"אין כאן שום דבר אישי, לא כשהוציא אותי ולא בביקורת שיש לי על הדברים. ראיתי מחקרי עומק שמראים את זה", אומר ילין ומדגיש כי ביטול הרוטציה יביא למעבר של מנדט אחד ממפלגתו החדשה, העבודה, לבני גנץ, והמשמעות עבורו עלולה להיות השארתו מחוץ לכנסת הבאה, ועם זאת הוא ממליץ בתוקף על ביטול הרוטציה.

"לפיד אומר בפה מלא שהוא תוקף את מפלגת העבודה כדי שיצביעו 'כחול לבן' כי הוא אור שהמפלגה הגדולה היא שתקים ממשלה. אני מוכן לפוליטיקה אחרת אבל זו פוליטיקה מהזן הרדוד ביותר", אומר ילין הרואה בהתבטאותו זו של לפיד שקר לקהל הבוחרים שכן אין חוק המחייב להטיל את הרכבת הממשלה על המפלגה הגדולה ביותר אלא על מי שמאחוריו יותר ממליצים.

לטעמו ב'יש עתיד' לא מעוניינים לכלול בתוכם את ניחוח החקלאות וההתיישבות. מעבר לכך הוא מוסיף בנימה אישית: "85 אחוזים מחברי הכנסת גרים במרכז ובירושלים. אין פריפריה. מי יביא את הקול של החקלאים בעוטף ובצפון. לא הכול זה רק פקקים. צריך בתי חולים בפריפריה".

להערכתו של ילין במידה ונתניהו ייאלץ לעזוב את תפקידו בשל תסבוכת משפטית כזו או אחרת צפויים לשוב לליכוד אישים כמו כחלון ויעלון יצטרפו לליכוד ומאזן הגושים עשוי להשתנות. בשל כך הוא מוצא חשיבות עליונה בחיזוק גוש השמאל על ידי הצבעה למפלגת העבודה.

עוד נשאל ילין אם לאחר הבחירות יוכל לעבוד עם יאיר לפיד יחד, למרות התחושה הקשה שלו כפיו. "אני יכול לעבוד עם כל אדם שישרת את מדינת ישראל. גנץ הוא ידיד ורמטכ"ל שהיה בצוק איתן כשהייתי ראש מועצה ואנחנו יכולים לעבוד ביחד וכך גם עם אשכנזי. יש לי קשר עם האנשים המדהימים הללו. אני רוצה לעבוד עם מי שהבטיחו לי דברים כרמטכ"לים וקיימו אותם, אנשים שפיו וליבם שווים ואני לא רוצה לעבוד עם מי שהבטיח דברים ועשה דברים אחרים", הוא אומר ורומז ללפיד. על כך נשאל כיצד יעבוד מול לפיד

ביום שאחרי הרוטציה, והוא משיב: "אוכל לעבוד עם כל אחד. שמעת איך מדברים שרי הליכוד על נתניהו? בשירות העם צריך לשים דברים פרסונאליים בצד. אני רק אומר שאני לא מאמין למי ששיקרו לי, אבל למען העם אעשה הרבה דברים".