הרב יהודה רפאל
הרב יהודה רפאלצילום: חנה טייב

התחלה/ אב תשל"ז, ירושלים. האב, הרב שילה רפאל ז"ל, היה אב"ד בירושלים ורב שכונת קריית משה. האם מינה, תבדל"א, עבדה שנים רבות בחינוך והיום היא פנסיונרית. בן בין חמש בנות.

אובדן/ אביו נפטר כשהיה בן 17 וחצי. "אין יום שאני לא נזכר בו לטובה. היינו כמו שני אחים". אם הוא מסתכל על העולם בחיוב, "הפטירה שלו ביגרה אותי וגרמה לי לשאוף קדימה", אבל במובן הפשוט "זה עשה לי חור בלב. בהלווייתו אמרו המלווים 'אנחנו הולכים אחרי מיטתו של הרב הראשי הבא של מדינת ישראל'. אבי אמר: יש לי פוליטיקה בגנים, אני לוקח את זה למקום הרבני הציבורי".

הגנים/ סבו היה ד"ר יצחק רפאל, שר הבריאות, שר הדתות ויו"ר המפד"ל. באותן שנים הוא גם שימש יו"ר מוסד הרב קוק. אחרי שפרש מהפעילות הפוליטית הוא השקיע שם את "כל כוחו וזמנו". מקים המוסד הוא חמיו של הסב, הרב יהודה לייב מימון, "שאני נקרא על שמו".

מוסד הרב קוק/ המוסד הוקם על ידי סבא רבא שלו, הרב יהודה לייב מימון, בשנת תרצ"ז. "הוא היה מאוד קשור לרב קוק והחליט לקרוא לו על שמו. הייתה לו ספרייה פרטית ענקית של 45 אלף ספרים, והוא ידע איפה נמצא כל אחד מהם. הוא הקים מבנה בן שלוש קומות במה שהיה אז מקום לא מרכזי בירושלים. אנשים חשבו שזה טירוף. מאז, 82 שנה המוסד קיים ופועל".

לימודים/ אביו התחרד "אבל נשאר ליברלי ופתוח" כך קרה שהוא למד בתלמוד תורה "חרדי אך פתוח יותר, יש לי משם זכרונות טובים מאוד" בכיתה ט' למד בישיבה קטנה 'זרע יצחק' בהר נוף "מידי יום הייתי חוזר הבייתה בתשע וחצי בערב ויושב ללמוד שעה עם אבי" האב נהג להוציא את הטלפון מהשקע כדי שלא יהיו הסחות "הוא אמר זה הזמן שלנו". לא אחת כשהיה קם בבוקר ללכת לישיבה היה מוצא ליד המיטה מכתבים מאבא. עד היום זו דרישת שלום אהובה ממנו.

ישיבה גבוהה/ עטרת ישראל, בית וגן. ראש הישיבה היה הרב ברוך מרדכי אזרחי שהוא מעריך ושומר איתו על קשר עד היום "זו הייתה ישיבה בלי משטר ובלי לחץ. נתנו לבחורים חופש בחירה. מי שאין לו משמעת עצמית יכול ללכת לאיבוד, אבל מי שיש לו- זה עושה לו רק טוב" אביו נפטר כשהיה בשנה א' בישיבה "זה היה משבר. לצד הבית, החברה בישיבה עזרה לי לעבור את זה בשלום".

החצי השני/ רחלי "דבר ראשון אישה ואמא". פרט לכך היא מעצבת פנים "בליגה אחרת. משקיעה בכל פרט. יש לה ראש טוב וידיים טובות".

הברכה/ שבעה ילדים. אביטל עוד מעט בת 19, לומדת עבודה סוציאלית בסמינר בירושלים ומתנדבת בשערי צדק. שילה, על שם אביו, לומד בנהורא שבמבוא חורון, שם לומדים גם לבגרויות. איילה בת 12, יצחק בן 10, אברהם בן 8 יוסף שלום בן 6, ומלי (מלכה) בת 4.

שירות אזרחי/ "היה לי חשוב לתת למדינה", במשך שנתיים התנדב בזיכרון מנחם. "מאוד קשה להיחשף להתמודדות הזאת וזה החזיר אותי להתמודדות עם המחלה של אבי". מצד שני, "לקבל זה לתת הכי הרבה". הוא היה מעורב בהקמת פרויקט ליווי משפחות בארגון. "אם יש משפחה שהיה לה ילד שהבריא ומשפחה שמתמודדת עכשיו עם ילד חולה, חיים ארנטל רצה שהמשפחה הראשונה תיתן כוח לשנייה. הוא הביא אותם לשבתות משותפות בבתי מלון ולנסיעות משותפות לחו"ל. מירי וחיים הם אנשים זהב שכל הזמן מחדשים".

ישיבת מיר/ אחרי השירות הוא המשיך לכולל של הישיבה, "אבל מהר מאוד נשאבתי למוסד הרב קוק". הוא היה בן 24 בסך הכול, אבל "כורח המציאות הכתיב לי". סבו, שניהל עד אז את המקום, נפטר והמנכ"ל, הרב קצנלבוגן, איש אמונו של סבו שהמשיך את העבודה, הספיק לעשות לו פגישות חפיפה לפני שנכנס לניתוח ונפטר באופן פתאומי. אחרי שהתייעץ עם רבנים ואנשי עסקים שאמרו לו לא פחד, נכנס לניהול. מאז ועד היום הוא יושב על כס יו"ר ההנהלה.

2,600 כותרים/ זה המספר העצום של ספרים וסדרות של ספרים שיצאו לאור על ידי המוסד. "בכל שנה אנחנו מוציאים לאור 40 ספרים חדשים, ומהדורות חדשות לספרים שכבר יצאו. אלה לא ספרי קריאה שבאים לעולם באופן חד פעמי, אלו ספרי לימוד שההתעניינות בהם לא פוסקת".

עולם מקוון/ "המחשוב לא פוגע בהוצאת הספרים. יש לנו שיתוף פעולה עם פרויקט השו"ת וגם עם אוצר החוכמה, שסרקו עשרות אלפי ספרים בצורתם המקורית. בניגוד למה שחשבתי, זה גרם לעלייה בקניית הספרים. אנשים נחשפים לספרים שלא הכירו ורוצים לעיין בהם. למרות ואולי בגלל הדיגיטציה, עם ישראל אוחז בספר".

יריד שנתי/ גולת הכותרת של הפעילות השנתית. היריד מתקיים מדי שנה מאסרו חג פסח ועד ראש חודש אייר ובו "עד 65 אחוזי הנחה. אפשר לחסוך בקנייה מעשרות שקלים ועד אלפי שקלים כשמדובר על סטים של ספרים". המראה מרהיב. "אנשים הולכים עם עגלות סופר וקונים לשנה שלמה. הם יוצאים מהמצוות של פסח ויוצאים למצוות של הספרים".

זרועות רחבות/ "הקהל שמגיע ליריד הוא מגוון מאוד, מחיילות במכנסיים ועד נטורי קרתא עם מעיל הפסים". גם הספרים מגוונים וכוללים לצד מקראות גדולות, גמרות ומדרשים גם ספרי שואה, ספרים על יהדות התפוצות, שו"תים וספרים על החגים. בשנה שעברה נמכרו ביריד יותר מ-15 אלף ספרים. בשנים האחרונות ניתן לרכוש ספרים במסגרת היריד גם באמצעות הרשת ובטלפון. "אני מסתובב בין ארגזי ההזמנות ורואה מקריית שמונה ועד הדרום וזה מרגש".

בבישול/ כל הזמן ממשיכים להוציא ספרים נוספים לאור. כרגע עובדים על הוצאת 'תורת חיים' על כל הנ"ך, ותרגום של 'דעת מקרא' לאנגלית. "זו דרישה שהגיעה מהקהל". הפרויקט האחרון "לוקח שנים ארוכות ויש לו עלויות אדירות". בנוסף לכך מוציאים מחדש את כל סדרת ספרי הרב קוק, "מנגישים אותה לציבור של היום. פותחים ראשי תיבות, מקלידים מחדש".

מטפל זוגי/ לפני כמה שנים למד טיפול זוגי בי.נ.ר. והוא עוסק בזה בעיקר בערבים. "אני מטפל הרבה בזוגות שמתמודדים עם ילד חולה במשפחה. מניסיון אני יכול לומר שכשהקשר טוב הקושי הזה מחזק, וכשהוא רופף המשבר מחמיר את המצב". חיים ארנטל מזיכרון מנחם שולח אליו זוגות. "בזוגות שהוא שולח אני מטפל בהתנדבות".

אם זה לא היה מסלול/ "פעילות ציבורית היא בגנים שלי", אז הוא מניח שהיה מוצא את עצמו בשדה הזה. "אני שמח שאני לא שם, ברוך ה'". האופציה השנייה הייתה "רבנות ודיינות".

במגרש הביתי

בוקר טוב/ קם בשבע בבוקר והולך לתפילה, "הכיף הוא לקחת את הקטנה לגן". גר קרוב מאוד לעבודה, ואחרי המטלה החביבה הזאת הוא כבר בדרך למשרד.

פסקול/ עד לפני שנתיים היה מאזין לתוכניות אקטואליה ופוליטיקה. "לפני שנתיים הפסקתי להקשיב להן, ומאז אני שומע רק קול חי מיוזיק, סוג של גלגלצ חרדי. יש שם את כל גוני המוזיקה היהודית". חוץ מזה הוא אוהב את שירי ארץ ישראל "של פעם".

שבת/ "מתנה טובה. דווקא כשהמטען של הפלאפון שוכב במקום מרוחק אנחנו נטענים בעצמנו. זה הזמן לאישה ולילדים". הוא מקפיד ללמוד עם הילדים גם באמצע השבוע, אבל בשבת זה לימוד אחר "של נחת, של להביט לילדים בעיניים. עונג רוחני".

אוכל/ "כל מה שאשתי מכינה". הפייבוריט הוא בשר.

עיתים לתורה/ לומד עם הילדים שלוש פעמים בשבוע, ויש לו גם חברותא שלומד איתו במשרד שלוש פעמים בשבוע. אבל הכי מיוחדת היא החברותא היומית עם שני השותפים להנהלת מוסד הרב קוק. "אנחנו לומדים בכל יום, גם בימים הכי עמוסים בשנה. מתיישבים, לומדים, שיתהפך העולם. אנחנו רואים את זה כסייעתא דשמיא שלנו". ובכל זאת "אני תמיד שואף ליותר".

אחזקת הבית/ "עושה מעט מאוד. שוטף כלים, מוריד את הפח, עושה קניות ומקפיץ את הילדים למקומות שונים". לא נוגע בבישולים ובניקיונות, "אשתי היא הכול".

דמות מופת/ אביו, "מבחינתי הוא ה-דמות". חוץ מזה הוא נוצר בליבו את הרב שלמה זלמן אוירבך. "בילדותי הייתי בא עם אבי לביקור שבועי אצלו. הוא היה מוציא שוקולד מהארון ושואל 'אתה יודע לעשות ברכה?'. זיכרונות ילדות מתוקים. הוא היה דמות שאיחדה וקישרה בין כולם".

כשתהיה גדול/ "אדפיס עוד כמה מאות ספרים ואביא עוד כמה זוגות למקום טוב יותר".

לתגובות: [email protected]