זוכת האירוויזיון היהודי: הולנד

חניכי בני עקיבא בהולנד ניצחו ב-Jewrovision, תחרות הזמר של יהודי אירופה המתקיימת בחסות בני עקיבא העולמית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ו' בניסן תשע"ט

זוכת האירוויזיון היהודי: הולנד -ערוץ 7
Jeworovision
צילום: שרה לדרמן

תחרות הזמר ״ג׳ורויז׳ין״ (Jeworovision) התקיימה השבוע באנטוורפן בבלגיה בהשתתפות כ-200 בני נוער יהודים מתשע מדינות אירופה.

התחרות נערכה בחסות תנועת בני עקיבא העולמית (WBA) ובחסות המחלקה לחינוך של קק"ל. זו השנה ה-20 שהתחרות מתקיימת, כאשר בכל שנה נבחר יעד אחר לארח את האירוע, בו מציגים בני נוער שירים מקוריים שנכתבו והולחנו במיוחד. השנה נושא התחרות הוא "חירות".

המנצחים הגדולים של השנה הגיעו מהולנד עם השיר "ילד" שמספר על ילד יהודי (שגם מסמל את העם היהודי כולו) שלא מצליח למצוא את מקומו בעולם, אין לו בית או מקום בו יכול להיות חופשי באמת.

המוטיב המרכזי הוא התקווה שעל אף שעוד אין לילד בית משלו ולמרות כל הקשיים שעבר בחייו, בסופו של דבר הילד יקבל מדינה בו יכול לחיות כבן חורין.

בפזמון נאמר: "נכון שלא היה קל ונכון שגם לא יהיה, אך עוד נבנה בית במקום הכי יפה בעולם, מקומנו הוא בארץ ישראל, כעם אחד בלב אחד... כעם חופשי ומאוחד".

בבני עקיבא גרמניה, סניף אופנבאך, החליטו לקחת סיפור של ניצול שואה ולעבדו לשיר, כדי להדגיש את חירותו של העם היהודי דווקא כיהודים החיים בגרמניה.

הם פנו לבית אבות יהודי-נוצרי בפרנקפורט, שם הכירו את טרודה סימונזון. טרודה נולדה בצ'כוסלובקיה בשנת 1921, הייתה פעילה מגיל צעיר בתנועות נוער ציוניות. בזמן המלחמה נשלחה לגטו טרזינשטט, וגם שם התעקשה להמשיך בפעילותה במסגרת תנועות נוער.

לאחר מכן נשלחה לאשוויץ וכל מה שהיא זוכרת משם הוא שמה שהחזיק אותה בכל אותן זוועות שעברה היא האחווה והסולידריות ששאבו מתנועת הנוער.

לאחר ששוחררה, עסקה בעבודה סוציאלית בקהילה בפרנקפורט. טרודה סיפרה על השיר, שהם שרו בטרזינשטט, שהפך להמנון תנועת הנוער שלהם: "עליכם להאדיר את החברות, לצעוד בדרך יחדיו לסמוך על יכולותיכם ולהיות משען לחבריכם".

דוד גולדברג, שליח בני עקיבא באופנבך, אומר כי "החלטנו לשבץ את המילים האלו בשיר שלנו לג'ורויזיון כי ראינו בכך ביטוי הכי אותנטי למושג חירות כפי שאנו מבינים אותו. חירותם של היהודים הנתונים תחת דיכוי חריף, לשמור על רוחם ואחדותם ולשאוב את כוחם זה מזה".

המסרים העולים השנה מהשירים הם ציוניים מובהקים ובעלי זהות לאומית חזקה. נציגי קרפלד, גרמניה כתבו "נחיה את הזהות שלנו, יש לנו אמונה בעצמינו ואנחנו כאן כדי לצעוק אותה". האוסטרים שרים: "ראינו ממלכות גדולות קמות ונופלות. אנו יודעים, שהאומה הקטנה שלנו תחיה כאן אחריהם" ואילו החניכים באמסטרדם קראו לשירם "ילד" והזמינו אותו להקים את ביתו בישראל כי שם חירותו.

מנגד, כתבו החניכים בפינלנד שיר על חירות ברוח אחרת לחלוטין: "היום כל אדם, גם אם הוא שונה, אין לו מה לפחד. תהיה מה שאתה רוצה להיות. לך לאן שתרצה ללכת".

לאה הובר, שליחת בני עקיבא בהלסינקי, פינלנד, מציינת כי פינלנד היא מדינה שהסובלנות היא ערך מאד גבוה בה. "לא מורגשת פה אנטישמיות. אין שום הבדל בעיניהם אם אתה יהודי או לא ומה המוצא שלך. היא מדגישה ''לנו כשליחים היה חשוב מאד שכל תהליך העבודה על השיר יהיה עצמאי לחלוטין וייעשה כולו על ידי החניכים מא' ועד ת'".

תחרות הג׳ורויז׳ין היא אירוע הסיום של סוף שבוע המוקדש לחיזוק זהות יהודית באירופה אותו מקיימת תנועת בני עקיבא העולמית בשילוב תכנים של קק"ל.

״ההיערכות לאירוע הייתה כרוכה בלא מעט תכנונים אבל הסיפוק גדול. לא בכל יום 200 נערים ונערות יהודיים מגיעים להתארח יחד לסמינר שלושה ימים ולתחרות כשרונות מושקעת. השנה, התחרות היא בסימן 90 שנה לבני עקיבא וזה מרגש מאד לראות לאן הגיעה התנועה בתשעים שנה", אומרת ראש דסק אירופה, אפרת מצלר. ״לדפדף באלבום התמונות של 90 שנות בני עקיבא - ולהבין שחירות ב-2019 היא הזכות שיש לכל אחד ואחת מחניכנו באירופה לעשות את הבחירה ולעלות לישראל. לגור במדינת היהודים החופשית, להתנדב ולשרת בצבא ההגנה לישראל, ולבחור הנהגה יהודית בארץ ישראל- זו חירות!".

"הבחירה לערוך בכל שנה את הגו'רוויזיון היא כדי לחבר את הצעירים ברחבי אירופה ליהדות, בדרך חוויתית של מוסיקה ואירוויזיון המוכרים לעולמם", חתם רועי אביקסיס, מזכ"ל בני עקיבא העולמית. "השנה, כשאירוויזיון מתארח בישראל זה מקבל משמעות נוספת, כי באמצעות התחרות הזו מזדהים החניכים עם היהדות ומדינת ישראל כאחד".