הצגה מופלאה: לולקע

סיפור מסעו של רבי יעקב, עוזרו הנאמן של הבעש"ט בעקבות צוואתו של רבי ישראל 'הבעל שם טוב'. הצגה מושלמת ואיכותית מעין כמותה.

תגיות: הצגה
קובי פינקלר - ערוץ 7 , ט' בניסן תשע"ט

לולקע
לולקע
צילום: ג'רר אלון

מה ללוקע ולבעל שם טוב? מהו המונח הזה? הסקרנות משכה את ליבי ויצאתי בערב אחד שלפני הפסח, לתור אחרי הבעל שם טוב.

וכך פותחת ההצגה הקסומה ומלאת החן הזו: מעשה ברבי ישראל הבעל שם טוב שלפני מותו ציוה את תלמידיו במה יעסקו אחרי מותו. וכך לאחד ציוה שיתחתן עם בת פלונית מעיר פלונית, לאחר ציוה שיעסוק בלימוד, לשלישי... כך וכך ולרבי יעקב שמשו הנאמן ציוה כי יהלוך מעיר לעיר, מכפר לכפר, מפונדק לפונדק בו התארחו ברבות השנים ויספר את סיפוריו.

ופרנסה מה תהא עליה? שואל רבי יעקב ומשיב לו הבעל שם טוב שמו הטוב יהיה.

וכך יוצאים לדרך בבימויו ומשחקו המשובח עד למאד, של יהב גל לצד המוסיקה הנפלאה של בצלאל בורוכוב למסע בין 60 דקות בעקבות צוואתו של הבעל שם טוב. מסע שבו כל התרחשות וכל מפגש הינו תמרור בדרך, לקיום מעשי של "ואהבת לרעך כמוך". מסע על מהות החיפוש, חשיבותה של הדרך וכוחה של האמונה.

אומנתו של יהב באה לידי ביטוי מחד בפשטות ההצגה שכל כולה סביב אדם אחד (רבי יעקב במשחקו של יהב גל), בארגז כלים בודד, שבו כל עולמו וכל הנדרש לו כדי לקיים את צוואתו של הבעל שם טוב וכדי להביא את סיפורו לעולם.

זו הצגת יחיד מרובת משתתפים ומוסיקאי אחד בעקבות שבחי הבעש"ט. תיאטרון אספקלריא המשובח יחד עם תיאטרון 'נוצר' יצרו כאן על אנשיו, משחק מעולה ומשובח, תוכן איכותי ומרתק שעוד יהדהדו ימים רבים בראשנו על דמותו המופלאה של האיש, מייסד החסידות.