צופים בסדרות באינטרנט? תיזהרו

האקרים חודרים למחשבים ולטלפונים שלנו בזמן שאנחנו צופים בסדרות פופולאריות. "לחפש סדרות בגוגל זה כמו לקפוץ לאגם כרישים".

שמעון כהן , ט' בניסן תשע"ט

צפייה בסרט
צפייה בסרט
צילום: ISTOCK

סדרות טלוויזיה פופולאריות משמשות עברייני סייבר כדי להפיץ קוד זדוני במחשבים שלנו. כך מזהירים ומתריעים בחברת המחקר 'קספרסקי'.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עדו נאור, חוקר בכיר בחברה, על האיומים למחשבים ולטלפונים שלנו מכיוונן של הסדרות הללו.

"לא מדובר בסדרות עצמן, אלא בדרך שבה צופים בסדרות ובמקור של הסדרות הללו", מדגיש נאור בפתח הדברים, והוא מבהיר: "כשמדברים על סדרה ורוצים לצפות בה אנחנו מדברים למעשה על קובץ שמגיע משרת שבו מחזיקים את הקבצים הללו. האקרים מצאו לנכון להציע לנו תוכן בדפדפן או במיילים או להשתלט על שרתים שמהם מגיע התוכן".

מרגע ההשתלטות הזו או החדירה דרך הקובץ למחשב שלנו "הכל פתוח לכל מוטיבציה", כהגדרתו של נאור. בהקשר זה הוא מזכיר אינטרסים זדוניים כמו חילוץ פרטי כרטיס אשראי, צילום המסך, נעילת המחשב והקבצים שבו, דרישת כופר ועד הולכת המשתמש לפרסומות שאינו חפץ בהן. הדברים תלויים במרחב התמרון של התוקף, ביכולותיו הטכנולוגיות להחדיר קודים זדוניים ועוד.

פעילותו של ההאקר התוקף דומה מאוד כאשר מדובר בחדירה דרך סדרות וכאשר מדובר ב'פישינג'. "התוקף מחפש להצפין קבצים ולדרוש כופר, להשתלט על חשבונות ועל מדיה חברתית".

כדי להתמודד עם התופעה ממליץ נאור להישמר משימוש בתוכנות שכאלה, בעיקר במקום העבודה, שכן חדירה דרך תוכנה שכזו חושפת את המידע של מקום העבודה ומשכנת אותו, והדברים חמורים פי כמה מאשר חדירה למחשב פרטי.

כמו כן מדגיש נאור את חשיבות התקנתה של תכנת אנטי-וירוס וההתייחסות לאזהרותיה והתראותיה. בהקשר זה הוא מזכיר את הנטייה לא פעים להתעלם מאזהרות תכנית האנטי-וירוס, ביטול פעילותה ובלבד שניתן יהיה להמשיך ולצפות בסדרה או בסרט. "אם יש התראה של תכנת האנטי-וירוס לא להתעלם ממנה, לא לכבות את האנטי-וירוס ולא להפסיק את הפעולה שלו, כי זו כנראה התקפה".

נאור מציין כי ההאקרים התוקפים מודעים היטב לתקופות בהן יוצאת לאור עונה חדשה של סדרה פופולארית, כזו שציבור הצופים ירצה מאוד לצפות בה, ובהתאם הם מנווטים את מאמצי החדירה שלהם מחשבים שלנו. לדבריו מקום החיפוש המסוכן ביותר לאיתור סדרות חדשות הוא 'גוגל', "זה כמו לקפוץ לאגם כרישים", הוא אומר, "אין לנו מושג מי יתפוס אותנו והתוקף מעביר אותנו מאתר לאתר, ממליץ על פרסומות שנדבקות לרשתות החברתיות ופתאום יש השתלטות על ההתנהגות האינטרנטית שלנו".

לנו ממליץ נאור לא למהר ולהיות הראשונים שצופים בפרק כזה או אחר בתוכנה בלתי מוכרת כזו או אחרת, אלא לפעול דרך תוכנה מוכרת או חברת טלוויזיה מוכרת, גם אם המשמעות היא להמתין פרק זמן כזה או אחר שבו יובטח שאין מדובר במלכודת סייבר.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il