מצות
מצות צילום: Nati Shohat/flash 90

לקראת חג הפסח הושלמו ההכנות במוסקבה היהודית ובכל הריכוזים היהודיים ברחבי רוסיה בידי מאות הרבנים ושלוחי חב"ד הפזורים בערים ובמחוזות השונים במדינה הגדולה בעולם.

במסגרת ההכנות נאפו טונות רבות של מצות שמורה נאפו במספר מאפיות בארץ וברוסיה, תחת ההשגחה המהודרת של ועד הכשרות של הרבנות הראשית לרוסיה, העומדת תחת נשיאות רבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר.

השנה יצאו לאור מספר מהדורות של 'הגדה של פסח' בתרגום מלא לרוסית, בשילוב הסברים ובתמונות מרהיבות, חוברות הדרכה מיוחדות, וכן המדריך לחגים המפורסם בקביעות לקראת כל חג בידי גבאי בית הכנסת המרכזי 'מארינה רושצ'ה במרכז מוסקבה.

בסביבת הרב לאזאר מספרים על הוצאתו לאור של 'מדריך הכשרות ברוסיה' ובו מרוכזים מאות מפעלים ולמעלה מ־ 1,500 מוצרים כשרים המיוצרים ברוסיה בהשגחת ועד הכשרות של הרבנות הראשית לרוסיה, העומד היום בראש רשימת ועדי הכשרויות המובילות בעולם היהודי, ומוצרים רבים משווקים היום במקומות רבים בעולם ומבוקשים מאוד.

במדריך, הנפתח בדברי רבה של רוסיה, מובאים הסברים מיוחדים על נושא הכשרות בכלל וברוסיה בפרט, תמונות המוצרים, רשימת בתי העסק, מסעדות, בתי קפה וחנויות מזון – העומדת תחת הכשרות עם משגיחי כשרות צמודים, וכמובן רשימת מוצרים הכשרים לפסח – רשימה שהשנה כמעט הוכפלה, לאחר מאמצים רבים לייצור מוצרים כשרים לפסח ברוסיה, ובכך לחסוך עליות מיותרות על ייבוא מחו"ל.

השקעה רבה נעשתה השנה לעריכת סדרים ציבוריים, גם במקומות שאין בהם רב ושליח קבוע במשך כל השנה, ועשרות רבות של תלמידי הישיבות במוסקבה, יחד עם בני הרבנים במוסקבה יוצאים מבעוד מועד בטיסות וברכבות לערים אלו, בארגון המוצלח של 'איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה', להכשרת המטבחים, פיקוח הבישולים והאפיה, עריכת הסדרים, התפילות והשיעורים עם ה'בן החמישי' שבכל מצב ומקום ברוסיה, כהוראת האדמו"ר מליובאוויטש זצ"ל, שבברכתו עומדים שלוחיו המסורים בחזית בכל השנה כולה, ובחגי ישראל ומועדיו בפרט.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו