מייסדי SpaceIL ידליקו משואה ביום העצמאות

רגב הודיעה למוריס קאהן, פילנתרופ ונשיא עמותת SpaceIL  ולכפיר דָמְרי, אחד משלושת מייסדי המיזם "בראשית", כי ישיאו משואה משותפת.

ערוץ 7 , י' בניסן תשע"ט

מייסדי SpaceIL ידליקו משואה ביום העצמאות-ערוץ 7
מוריס קאהן
צילום: יוני קמפינסקי

שרת התרבות והספורט, חה"כ מירי רגב, יו"ר ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים הודיעה למוריס קאהן, פילנתרופ ונשיא עמותת SpaceIL ולכפיר דָמְרי, אחד משלושת מייסדי המיזם "בראשית", כי ישיאו משואה משותפת בטקס יום העצמאות ה- 71 למדינת ישראל.

"מוריס קאהן וכפיר דָמְרי משתייכים לנבחרת החולמים הזוכים להגשים את חזונם. מיזם 'בראשית', שהחל כחלום רחוק, הרקיע שחקים והגיע למרחק נגיעה מהירח. רוחם האדירה, יצירתיותם, ותעוזתם המחשבתית הייתה למנוע החם להזנקתו של מיזם 'בראשית'. רוחם הכבירה לא נשברה, עת 'בראשית' לא הצליחה לנחות בשלמות על הירח", אמרה רגב.

לדבריה, "מרחק הנגיעה הקצר מהירח נתן להם רוח גבית נוספת לא להרפות, להעז שוב ובע"ה להצליח בעתיד. אני מאמינה, כי עוד נזכה לראות את 'בראשית 2' נוגעת בירח ומציתה את דמיוננו. 'בראשית' הייתה בבחינת צעד ענק בדרכה של ישראל, מדינה קטנה עם חלומות גדולים, שיתגשמו גם על הירח".

השרה רגב קיבלה את המלצת הוועדה הציבורית לבחירת משיאי המשואות. בנימוקיה ציינה הוועדה, כי SpaceIL היא עמותה הפועלת מזה כשמונה שנים על מנת לקדם את החינוך המדעי-טכנולוגי בישראל ולעודד את החדשנות הישראלית.

באפריל 2019 הגיע לשיאו הפרויקט המרכזי של העמותה, שיגור החללית הישראלית "בראשית" והנחתתה על הירח.

"בראשית" היתה במרחק נגיעה מהירח וצירפה את ישראל למועדון המצומצם של שבע מדינות שהצליחו להכניס חללית למסלול סביב הירח. הישגי צוות המנהלים של הפרויקט הצריכו הנדסה יצירתית, יזמות וניהול מחוץ לקופסא והם מהווים תעודת כבוד למדינת ישראל. מוריס קאהן הינו אבי הפרויקט, אשר תרם מהונו האישי והצליח לגייס, ברוחו העזה, תורמים נוספים לפרויקט, שותפות עם נאס"א. כפיר דָמְרי הוא אחד משלושת מייסדי SpaceIL.

יחד עם מאות מתנדבים ובשותפות של משרדי ממשלה וגופים פרטיים - צוות החינוך בעמותה הגיע ללמעלה ממיליון תלמידים בארץ ובעולם, במטרה לייצר את "אפקט בראשית" - לחבר אותם למדע וטכנולוגיה, לקדם את החלליות הבאות, ולוודא שהם לא מפסיקים לחלום ולהגשים. פעולתה של "בראשית" עוררה השראה בקרב ישראלים רבים והוכיחה לאנשי מדע, ממציאים והוגים ישראלים, שגם השמים אינם הגבול ושאין דבר העומד בפני הרצון.