''הפוליטיקה הישראלית מפסידה אדם מוכשר מאוד''

ישראל הראל מקווה ש'הימין החדש' תעבור את  אחוז החסימה, "אם בנט ייצא אני מתקשה לראות איך הוא נכנס לפוליטיקה הישראלית".

בני טוקר , י"א בניסן תשע"ט

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: קובי ריכטר/TPS

ישראל הראל, מייסד מועצת יש"ע, לשעבר עורך 'נקודה' וכיום פובליציסט בעיתון 'הארץ', מקווה שמפלגת הימין החדש תשרוד.

"אני מאחל עדיין לבנט ואיילת שיעברו, יש לא מעטים מאיתנו ששמחים לאידו של נפתלי בנט. אני חושב שהם טועים, בנט עשה באמת מהלך לא טוב בדרך שזה נעשה כי במהות זה היה חיובי אבל הדרך השאירה טעם מר.

''אבל אדם כל כך מוכשר שעשה המון דברים למען הציונות הדתית ולמען הביטחון החינוך ועוד דברים רבים חבל שהוא יישאר מחוץ למערכת הפוליטית. אני לא מזכיר את איילת שיש לה מקום, אבל אם בנט יצא אני מתקשה לראות איך הוא נכנס. הפוליטיקה הישראלית מפסידה אדם מוכשר מאוד".

לטעמו של הראל רבים מבני הציונות הדתית לא מוצאים את עצמם ברשימות הדתיות כי אינם רוצים להיות כמו החרדים שכפופים לרבנים. "גם אני כחניך בני עקיבא לא רוצה השפעת יתר של רבנים, אנחנו לא מוכנים להיות חרדים שמועצת גדולי התורה תגיד מה לעשות וגם אם זה לא רשמי, השפעת הרבנים על התנהלות הפוליטיקאים מכרעת.

''לעיתים האינטרסים של הרבנים ומוסדותיהם השפיעה כפי שהיה בזמן העקירה מגוש קטיף כאשר הרבנים חצצו בינינו לבין הכוחות כי הם היו צריכים לשמור על התקציבים שלהם. הם לא הראו מנהיגות כלל לאומית אלא מנהיגות אינטרסנטית מגזרית ורוב רובו של המגזר לא מקבל את זה. הרבנים צריכים להיות המנהיגים הערכיים ולא המנהיגים הפוליטיים".

הראל סבור שעל אף תוצאות הבחירות אין מקום לרגשות צער בעקבות הבחירות, "נכון, זה עצוב שאיחוד רשימות הימין קיבל רק חמישה מנדטים ובנט ושקד כנראה בחוץ, אבל הציונות הדתית הגיעה להישגים משמעותיים ביותר. בעבר היו שנים עשר חובשי כיפה סרוגה בכנסת, היום יש רק בליכוד יותר חובשי כיפה מאשר באיחוד מפלגות הימין. יש היום נציגות של הציונות הדתית כמעט בכל המפלגות לרבות בכחול לבן, אנשים כמו חילי טרופר, ציוני דתי בכל נפשו שעשה דברים שהציונות הדתית יכולה להתגאות בהם. חובשי הכיפה בליכוד היום הם הקבוצה הנבחרת והשפעתם רבה כל זה לא היה בעבר".