שלושה ימים מאתגרים של אימון
שלושה ימים מאתגרים של אימון צילום: דובר צה"ל

לוחמי גדוד ההגמ"ר (הגנה מרחבית) של החטיבה המרחבית "מנשה" תרגלו מוכנות לתרחישים שונים.

הגדוד מורכב מאנשי מילואים שמתגוררים ברובם המוחלט ביישובי המרחב, ומטרתם היא להגן על ישובי הגזרה בשעת חירום.

״הלוחמים טווחו בנשק על מנת לרענן את יכולתם״, מספר לנו קצין ההגמ״ר של החטיבה, סרן קורן כסאר שהוביל את האימון בשבוע שעבר. ״לאחר מכן התאמנו בלוחמה בשטח בנוי ותרגלו קרב מגע. בנוסף החובשים של הגדוד תרגלו תאג״ד לחובשים וכלל לוחמי הגדוד התמחו בעזרה ראשונה״.

לוחמי הגדוד מחולקים למחלקות, כאשר לכל יישוב יש מחלקה משלו שנועדה לספק הגנה בחירום: מפעילות בתוך היישוב, עד לביצוע פטרולים במרחב האבטחה החיצוני של היישוב, ואף מארבים.

מפקד פלוגת שקד, סרן במיל' שלמה מועלם, תושב שקד, סיפר ״כמפקד הפלוגה של גזרת שקד, הגזרה בה נולדתי ובה אני חי כל חיי, התחושה שאני אחראי להגנה של גוש היישובים שקד בחירום ממלאת אותי ובעיקר גורמת לי להבין את גודל המשקל על כתפי. בחירום גם גיסי וגם אני נגן על הבית, החשיבות ענקית בעיניי״.

גיסו, מפקד פלוגת גלבוע, סרן (מיל׳) ירדן טננבאום, מוסיף: ״התרגשתי אחרי האימון בשבוע שעבר, הרגשתי שאנחנו מפקדים על פלוגות מצויינות עם אנשי מילואים מהרמה הראשונה. רובם גרים בגזרה, אוהבים אותה ודואגים לתושביה. פלוגת גלבוע אחראית על גוש היישובים צמודי הגדר בגלבוע. אני חש נאמנות ענקית לגזרה ולחיילים. הכי משמעותי בשבילי זה ששלמה ואני יצאנו ביחד ביום ראשון על מדים לשלושה ימים מאתגרים של אימון".

לצד שני מפקדי הפלוגה, סגן מפקד הגדוד סרן עודד שמולביץ הוא שכן של שלמה וחבר ילדותו עוד מהתקופה בה הוריהם בנו את היישוב שקד. ״האימון היה לבנה חשובה במוכנות שלנו למצב חירום, הכי כיף לראות שאנשים שגדלת איתם נשארים לשמור על הבית. חשוב לי שידעו שיש גדוד חזק בחטיבה שיודע להתמודד עם כל אתגר״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו