"מערכת אכיפת החוק מדיפה ריח רע"

אחרי שבית המשפט סרב לאפשר לבלם הפועל חיפה לחזור לשחק והשאירו במעצר בית, פנו בקבוצה לשרים ארדן ורגב בבקשה שיעזרו

נרי וייס , י' בניסן תשע"ט

בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

"המשטרה ממשיכה לבקש כותרות רק בשל היותו של השחקן מפורסם", כך אמרו היום (שני) עורכי דינו של בלמה של הפועל חיפה, הרומני גבריאל תמאש ביציאתם מבית המשפט לתעבורה בפתח תקווה, שם נאסר על השחקן הרומני לשוב למגרשי הכדורגל.

תמאש נתפס בחודש מרץ האחרון, לפני כמעט חודש, על ידי משטרת התנועה בכביש החוף כשנהג בצורה מסוכנת ובמהירות מופרזת, ואחרי בדיקה שנעשתה לו במקום נמצא כי בדמו ישנה כמות מופרזת של אלכוהול, הרבה מעל המותר.

מאז, 19 ימים חלפו ועל השחקן נאסר לשוב לאימוני הקבוצה ולחזור לשחק בליגת העל בכדורגל.

שישה ימים היה תמאש במעצר ושבועיים כבר נמצא במעצר בית מלא, כשהיום הגיע זה אל בית המשפט לתעבורה בפתח תקווה מלווה בעורכי דינו, איתן סטולר ותומר נגולה, צוות המועדון וחברו לקבוצה עידן שמש, לדיון בבקשה להקלת תנאי מעצרו על מנת שיוכל לשוב אל מגרשי הכדורגל, במקביל לדיונים המתקיימים בתיקו וכנגדו.

לאחר שסרבה השופטת רות רז לשחרר את השחקן ממעצר בית מלא לטובת חזרה למגרשים, אמרו עורכי דינו של השחקן, סטולר ונגולה כי "התנהלות מערכת אכיפת החוק בעניינו של גבריאל תמאש מדיפה ריח חריף של אכיפה בררנית והתנהלות אי שוויונית בעליל. המשטרה ממשיכה לבקש כותרות על גבו של תמאש רק בשל היותו מפורסם ואילו לא היה מפורסם התיק בעניינו היה מסתיים בדיון אחד או שניים".

לעניין המעצר, אמרו עורכי דינו של תמאש, כי "עצוב לנו להיווכח שבית המשפט מתקשה לשחרר את תמאש לאימונים ומשחקים ולתת לו לבצע את עבודתו, קרי לשחק כדורגל מקצועני שזו הרי הסיבה האחת והיחידה לשהייתו בארץ".

"מוזר שבית המשפט החליט להותיר את תמאש במעצר בית חרף כל תנאי הפיקוח שהוצעו. במקרה של כדורגלן מוכר אחר, יצחק אספה (שחקנה של מ.ס אשדוד שדרס לפני כחצי שנה את בנו של הבמאי אבי נשר למוות - נ"ו), שעניינו חמור עשרות מונים מהמקרה של תמאש, כאשר שם המסוכנות התממשה וחיי אדם קופחו, בית המשפט התיר לו לחזור להתאמן ולשחק לאחר זמן קצר, ואילו במקרה זה שהמסוכנות הייתה רק בגדר פוטנציאל, בית המשפט עדיין עומד על החלטתו ובכך מחזק את עמדתה המפלה של המשטרה".

בהמשך היום ובצר לה פנתה הפועל חיפה לשרת התרבות והספורט, מירי רגב, ולשר לביטחון פנים, גלעד ארדן, בבקשה לפעול להקלה בתנאי מעצר הבית של הבלם הרומני גבריאל תמאש.

בבקשה של הפועל חיפה נכתב כי "השחקן נמצא במעצר זאת על אף שלא קיימת כל מסוכנות. הוא מסר את גרסתו למשטרה, רישיונו נפסל, והוצא נגדו צו עיכוב יציאה מהארץ כאשר שישה מפקחים נמצאים 24/7 סביבו. שתי בקשות שלנו לשחררו ממעצר בית או לחילופין לצאת לאימונים ומשחקים נדחו מסיבות שונות ומשונות. נזכיר כי הוא עובד זר בארץ והסיבה להימצאותi בארץ היא עבודתו ככדורגלן מקצוען. נבקשך להתערב בפרשה זו על מנת להביא לשחרורו המיידי של השחקן לאימונים ומשחקים".

תגובת משטרת ישראל לטענות עורכי דינו של תמאש:
"אנו דוחים את הטענות שאין להן כל אחיזה במציאות. העובדות הן שהנאשם נתפס נוהג במהירות 205 קמ"ש בהשפעת אלכוהול בכמות פי 3 מהמותר בחוק (773 מ"ג), תוך סיכון חייהן של שתי נשים נוספות שנכחו עמו ברכב ויתר משתמשי הדרך. דבריו של בית המשפט בהקשר זה מדברים בעד עצמם: ״באשר למסוכנות זו, הרי שאני מסכים לחלוטין עם עמדת העוררת ועם הפסיקה שהוצגה מטעמה לפיה נהיגה במהירות 200 קמ"ש הינה נהיגה מסוכנת ביותר, שיש בה משום קלות ראש ומשום סיכון משמעותי לשלומם של הנוסעים ברכב ולכל מי שעושה שימוש בדרך. באותה עת היה המשיב שיכור, ובגופו ריכוז משמעותי של אלכוהול העולה במידה ניכרת על זו המותרת בחוק. השילוב בין שני נתונים אלה מצביע על רמת מסוכנות גבוהה, אפילו גבוהה ביותר. לכך יש להוסיף עובדה נוספת..תלוי ועומד נגד המשיב כתב אישום נוסף בגין שכרות".

"בניגוד לנטען, משטרת ישראל פועלת ללא משוא פנים ומבצעת אכיפה שוויונית, זאת ללא קשר למוצאו או משלח ידו של הנהג, וההחלטה בעניינו התקבלה ע״י התביעה נוכח שיקולים מקצועיים ועניינים כבכל מקרה דומה ובפרט נוכח עברו וחומרת מעשיו, הא ותו לא. משטרת ישראל תמשיך להיאבק בקטל בכבישים, תפעל לאכוף בנחישות עבירות תנועה מסכנות חיים ולמצות את הדין עם אלו שבמעשיהם יהוו סכנה של ממש לחייהם ולחיי כלל משתמשי הדרך".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il