ארגוני השמאל מאיימים: אליס מילר 2

ארגוני השמאל זועמים על ביטול פיילוט לוחמות השריון אשר נסגר בהחלטת הפיקוד הבכיר, ומאיימים לפנות לבג''ץ.

ערוץ 7 , י"א בניסן תשע"ט

טנקים
טנקים
צילום: דובר צה"ל

ארגוני השמאל זועמים על ביטול פיילוט לוחמות השריון אשר נסגר בתחילת השבוע בהחלטת הפיקוד הבכיר.

הארגונים - שדולת הנשים, ישראל חופשית, חדו"ש, הפורום החילוני, ויצ"ו, והמרכז הרפורמי חברו יחד ושיגרו מכתב "מיצוי הליכים" לרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, לראש אגף כח האדם אלוף מוטי אלמוז, לפצ"ר אלוף שרון אפק וליוהל"ם תא"ל שרון ניר.

במכתב טוענים הארגונים כי הצעד לביטול מסלול לוחמות השריון "פוגע אנושות בזכות היסוד של נשים לכבוד ולשוויון. השיקולים שמנחים את צה''ל הינם שיקולים זרים".

הארגונים מאיימים בעתירה לבג"ץ ובשיחזור הצלחתם לפני למעלה משני עשורים בבג"ץ אליס מילר, אז נכפה על צה''ל שילוב טייסות בחיל האוויר בהוראת נשיא בית המשפט העליון בדימוס אהרן ברק.

כפי שפורסם בתחילת השבוע, בצה"ל הוחלט באופן סופי כי נשים לא ישובצו בתפקידי לוחמה בחיל השריון. לוחמות שכבר הוכשרו כטנקיסטיות - שובצו ביחידות לוחמות אחרות כמו קרקל.

הסיבה הרשמית להחלטת צה"ל היא חישובי עלות-תועלת, לפיהם יש צורך ביצירת הכשרה נפרדת ובהקצאת לוחמות על חשבון יחידות אחרות. כזכור, בשעתו ספג רעיון שילוב נשים כלוחמות בטנקים ביקורות רבות.

מי שברך על ביטול המהלך היה השר לשעבר ותא"ל במילואים אביגדור קהלני, גיבור קרב עמק הבכא אשר התנגד למהלך מראשיתו. באירוע לזכר חללי צה''ל שנערך בבנייני האומה אמר קהלני לערוץ 7 כי ''ההחלטה שלא לאפשר ללוחמות להיות בטנקים היתה ברורה לי שתהיה כבר לפני שנתיים כשהתחילו את המהלך הזה. לקח זמן להפנים ולהבין את מה שאני כבר יודע לאורך כל השנים".

לדבריו, ''אין שום קיפוח בנושא של נשים, אני בעד שיבוצן בכל התפקידים בעולם אבל אני לא חושב שהן צריכות להיות בדרג המסתער, לשלוח אותן מעבר לקווי האויב ולחזור כמו שחזרו לוחמים שלי. לא הגענו למצב הזה ואין צורך בזה. ההחלטה נכונה ונבונה".

מארגון 'תורת לחימה' נמסר לערוץ 7 "כיום כולם מבינים כי מטרתו של צה''ל לנצח במלחמה. תהליכים של התערבות זרה בשיקולי הצבא גררו את צה''ל אחורה וטוב שהרמטכ"ל אביב כוכבי הרים מצפן והכריז כי יחזיר את צה''ל למסלול.

''ארגוני שמאל קיצוני חושבים במסגרת מלחמתם ביהדות גם לפורר את צה''ל ולהכניס נשים ליחידות קרביות ו'להרוויח' פעמיים. מלבד הפגיעה בבנות יש בכך פגיעה בחוסנו של צה"ל ובמימוש מטרתו לנצח במלחמה. ברור לנו כי מערכת הביטחון לא תיתן לכך יד".