זינוק במספר המבקרים בהר הזיתים

במהלך החורף נרשם גידול משמעותי במספר היהודים שעלו להר הזיתים. הרב הלל הורוביץ: "מרגש לראות שכיום יהודים יכולים לעלות בבטחה להר"

מיכל לוי , י"ב בניסן תשע"ט

הר הזיתים
הר הזיתים
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

במועצת בתי העלמין בירושלים מסכמים את חודשי החורף, במהלכם עלו עשרות אלפים להר הזיתים כדי לפקוד את קברי הצדיקים ואת קברי יקיריהם הטמונים בהר.

אם בעבר בשל בעיות ביטחוניות נמנעו רבים מלעלות להר, עתה לאחר ההסדרה של נושא הביטחון חידשו רבים את מנהגם לעלות לקברי הצדיקים ביום ההילולא.

במהלך החורף השכילו במועצת בתי העלמין לתת מענה לאלפי המתפללים שפקדו את ציון הרש"ש ביום ההילולא.

לשם כך העמידו לרשות המתפללים אוהל תפילה סגור שבו יוכלו להתפלל ולהתחנן באין מפריע מהרוחות והגשמים. במעמד התפילה ההמונית השתתפו רבנים ומקובלים לצד עמך בית ישראל ששפכו שיח לפני בורא עולם שירחם על עמו בזכות הרש"ש הקדוש.

למרות תנאי מזג האוויר, עלו המונים לציון רבי גרשון מקיטוב - גיסו של הבעש"ט ביום ההילולא שלו. אלפים רבים פקדו את ציון מרן בעל ה'בית ישראל' מגור ביום ההילולא.

ביום ההילולא של רבי יוסף חיים זונפלד שבשיתוף פעולה עם צאצאי הרב זוננפלד - איש הצדקה והחסד הנדיב הרב מוטי זוננפלד, ומנהל קרן רא"ם הרב שלמה ורנר, הצליחו לאפשר לאלפים העולים לקברו, להתפלל בישוב הדעת ליד הציון הקדוש.

כמו כן זכו המתפללים העולים ביום ההילולא של הצדיקים והחסידים שיום פטירתם חל בחודשי החורף, ובני המשפחות שיום פקודת יקיריהן חל בימים אלו, לעלות ולהתפלל ולומר קדיש על הקברים גם בימות הגשמים.

זאת בזכות ההשקעה בתשתיות במסגרת פרויקט של מועצת בתי העלמין לטובת העולים להר הזיתים.
את הדרך להר הזיתים עשו חלק מן העולים באמצעות התחבורה הציבורית בקו 84 שמפעילה חברת 'אגד' מתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת להר הזיתים. במועצת בתי העלמין מקווים כי בקרוב יוכלו לבשר על הרחבת פעילות הקו מהשכונות החרדיות להר הזיתים.

במועצת בתי העלמין נערכים לקראת הילולות הצדיקים שיחולו בחודשי הקיץ החמים. ההילולא המרכזית היא הילולת האור החיים הקדוש, שבמהלכה צפויים לעלות לפקוד את הציון הקדוש למעלה מ-100,000 מתפללים.

מנכ"ל מועצת בתי העלמין הרב הלל הורוביץ אומר כי "אין דבר יותר מרגש מלראות את אלפי היהודים שבים אל הר הזיתים. קברים שבעבר לא זכו שאיש יתפלל לידם, זכו לעדנה מיוחדת".