האו''ם הגיע לירושלים

150 סטודנטים מ-30 מדינות בעולם הגיעו לישראל לכנס המדמה את פעילות האו"ם.

ניצן קידר , י"ג בניסן תשע"ט

משתתפי כנס 'מודל האו"ם'
משתתפי כנס 'מודל האו"ם'
צילום: מולי גולדברג

הקונגרס היהודי העולמי והמועצה הישראלית ליחסי חוץ הפועלת תחתיו, נתנו את חסותם לכנס מודל האו"ם הבינלאומי (JLMUN 2019 International Model UN ) שהתקיים בפעם הראשונה בירושלים, באוניברסיטה העברית.

במהלך הכנס התאספו סטודנטים מישראל ומרחבי העולם על מנת לעסוק בדיונים ובמשא ומתן על נושאים בעלי חשיבות בינלאומית ולייצר פתרונות יצירתיים לבעיות מרכזיות.

המשתתפים, מעל ל-150 סטודנטים מאוניברסיטאות ב-30 מדינות בעולם, כגון אוסטריה, ברזיל, קמרון, קנדה, סין, האיטי, הודו, קניה, הפיליפינים, רוסיה, סינגפור, סרי לנקה, טורקיה, אוזבקיסטן, ישראל ועוד.

האירוע נפתח בטקס מיוחד שהתקיים בהר הצופים וכלל דיון תוסס ומרתק בנושא הגיוון בחברה והאתגרים הכרוכים בשמירה עליו. השגרירה קולט אביטל, חברת ההנהלה של הסניף הישראלי של הקונגרס היהודי העולמי ושל המועצה הישראלית ליחסי חוץ לקחה חלק בפאנל יחד עם משתתפים משגרירויות ארה"ב, קנדה והולנד, ומשרד החוץ הישראלי.

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר, אמר כי "מדובר בתוכנית חשובה אשר מאפשרת לדור הצעיר להתנסות ולהכיר את עולם הדיפלומטיה מקרוב. אנו גאים לתמוך בהבאת התכנית לירושלים ולהציג את החברה הישראלית בפני מנהיגי העתיד".

בהמשך הכנס התחלקו המשתתפים לוועדות האו"ם השונות למען סימולציות מקצועיות, בניסיון לעצב ולהעביר החלטות הנוגעות לנושאים שנקבעו מראש. לדוגמה, מועצת הביטחון עבדה על מציאת הגדרה חוקית לטרור, המועצה האירופית דנה בבחינת תקנת דבלין למבקשי מקלט, וכן התנהלו דיוני הדמיה של מועצות נוספות.

במהלך השבוע התקדמו והתפתחו הסימולציות עם קבלת החלטות רבות בתוך הועדות. כללים נוקשים של סדר פרלמנטרי התקיימו בדיונים, והמשתתפים המשיכו לחקור את הנושאים הרלוונטיים בזמן אמת.