קצינים וממליצים

קציני ההגנה המרחבית של אוגדת יהודה ושומרון ממליצים על מקומות לטיול בגזרה. תארזו תיק עם בקבוק מים וכובע, ובוא לטייל עם המשפחה.

ערוץ 7 , י"ד בניסן תשע"ט

קצינים וממליצים-ערוץ 7
תפילה בבית הכנסת העתיק בסמוע
צילום: דובר צה"ל

עם בוא האביב ואיתו חג הפסח, קציני ההגנה המרחבית של אוגדת יהודה ושומרון ממליצים לכם על מקומות ייחודיים לטיול ברחבי הגזרה אשר ניתן לטייל בהם בתיאום מראש עם צה״ל.

הכוחות באוגדת איו"ש אמונים על הביטחון והסדר בגזרה. כחלק מהמאמצים, הכוחות מבצעים פעילויות ליליות בהן מעצרים, חיפוש אמצעי לחימה, החרמת כספי טרור ושמירה על צירי הנסיעה.

סרן דימה סקורניאקוב, קצין ההגמ״ר של חטיבת ״אפרים״: "זכינו לשרת בסביבת טבע ונוף פסטורלי ואני ממליץ לכל התושבים לנצל את חג הפסח לצאת ולטייל, בידיעה שאנחנו כאן שומרים עליכם.

"אני ממליץ להגיע למצפור המיוחד אשר נקרא 'המרפסת של המדינה' בפדואל. מהמצפור נשקף נוף פנורמי יוצא דופן וביום של ראות טובה ניתן לראות גם את העיר תל אביב והים התיכון.

המצפור ששוכן בלב הגזרה, משלב את הנוף הייחודי והתנכי שמאפיין את יהודה ושומרון יחד עם הנוף העירוני של הערים הגדולות מסביב".

סבסטיה
צילום: דובר צה"ל


בחטיבת "מנשה", ממליץ קצין ההגמ"ר סרן קורן כסאר על תל דותן ובור יוסף: "האזור הגיאוגרפי בו החטיבה יושבת הוא יוצא דופן. היא נושקת את הרי הגלבוע, שכן העיר ג’נין צמודה לגלבוע. בגזרה יש גם את עמק דותן ובו תל דותן ובור יוסף.

"לפי המקרא, בור יוסף נחפר בעמק דותן שבחטיבה המרחבית ׳מנשה׳ ליד הישוב מבוא דותן ומעוז צבי.
למעשה, מאז חלפו הרבה גלגולים למקום ונבנתה בו עיר עתיקה ששמה 'דותן' והיה בה גם תל שהיום מהווה מקום יפה ומשמעותי להגיע אליו בתיאום עם הצבא. אני מאחל לכולם חג אביב שמח ובטוח".

סגן בר שטרמר, קצין באגף ההגנה המרחבית בשומרון, ממליץ להגיע לסבסטיה ולהתפאר משרידי השוק היהודי בכניסה: "אתר היסטורי ויפהפה נמצא בגזרתנו ונפתח למבקרים,. את העיר העתיקה צפויים לפקוד מטיילים רבים. כולם מוזמנים לבקר, לטייל ולהתרשם מהפלא ההיסטורי שנותר עומד איתן במרוצת השנים הרבה. נעשה ונמשיך לעשות כל שביכולתנו על מנת להגן על התושבים והמבקרים בשומרון באשר יהיו במהלך החג ולאחריו".

גוש עציון מחכה לכם
צילום: דובר צה"ל

רס״ן דוד לדני, קצין הגמ"ר בחטיבת "בנימין" מספר על תצפית קידה/תל קידה: ''המקום שימש בעבר כבסיס של חיל המודיעין. כיום, הפסגה משמשת כתצפית מדהימה לעבר כביש אלון, פסגת הסרטבה ובקעת הירדן ממזרח. צעירים ומשפחות מגיעים לפיקניקים והפסקות קפה. במערב- התצפית לעבר ישובי גבעות שילה במרחב פורח ומשולב בנטיעות כרמים וגידולים עונתיים ניתן לראות את קצה ים המלח, את הירדן, הרי מואב והגלעד ובחורף גם את החרמון''.

בעציון ממליץ קצין ההגמ"ר, רס״ן יאיר כהן: "גזרת עציון היא חבל ארץ מהיפים ביותר הקיימים במדינה, גזרה פסטורלית מלאה באתרים היסטוריים ואתרי מורשת, עשירה במעיינות ונוף נפלא. ממליץ לכל אחד ואחת שמחפשים להינות משילוב מנצח במקום אחד יפהפה - לבוא ולטייל בגוש עציון, לבקר באתר ההרודיון המיוחד שנמצא בגזרתנו, לטבול בבריכות המלאות של וואדי פוכין שייפתח השנה באבטחה צבאית מלאה, ליהנות מפיקניק במעיינות הגוש ליד בת עין, ארץ האיילים, אמת הביאר ועוד".

קצין הגמ״ר יהודה, רס״ן איתן דנא פיקאר, ממליץ להגיע לסמוע: "בהנחה שביקרתם או תבקרו במערת המכפלה, נמליץ על נקודה מיוחדת שרבים לא מכירים, ביקור, תפילה וסיור בביה"כ העתיק בסמוע.

"הגעה לשם אינה מתאפשרת ביום-יום למבקר הישראלי, היות ושרידי בית הכנסת העתיק הינם בשטח A.
בשיתוף פעולה עם מועצה אזורית הר חברון אנו מאפשרים הגעה מעתניאל היפה באוטובסים ביום ד' של חוה"מ ובתיאום מקדים.

''למקום משמעות היסטורית יהודית, ארוכת שנים- בית הכנסת העתיק באשתמוע, הקדום והגדול ביותר בגזרה, מככב בתקופת יהושע בכניסתו לארץ, בימי דוד המלך ועוד. מדהים שמאז ועד היום קירות בית הכנסת על תילם, בגובה 8 מטרים. קרוב יותר לתקופתנו, מרגשת ההליכה בעקבות לוחמי חטיבת הצנחנים וכוחות השריון ב-1966 טרום מלחמת 'ששת הימים', נזכור את מג"ד 202, סא"ל יואב שחם ז"ל אשר נפל באותו מבצע בעודו מסתער למקום סמוך לבית הכנסת העתיק.

"בכל פעם בה אנו כחטמ"ר רואים בין קירות בית הכנסת יהודים בטליתות בחג, אני מתחברים בשרשרת הדורות אל קהילה יהודית עתיקה שעקבותיה נעלמו לפני כ-1,200 שנה במקום זה, רצף דורות הלוחמים מתכנסים לנקודה אחת", מתאר דנא פיקאר.