מלחמת דת בכבאות?

עובדי מערך הכבאות הופתעו לקבל הנחיה האוסרת עליהם לגדל זקנים בתקופת העומר.

תגיות: מכבי אש
חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ט

מכבי אש
מכבי אש
הלל מאיר

נציב כבאות וההצלה רב-טפסר דדי שמחי הורה לעובדי המערך שלא לגדל זקן בתקופת העומר.

ההנחיה הועברה באמצעות מפקדי המחוזות אל כלל עובדי המערך. במסגרת ההנחיה נכתב כי "חל איסור על גידול זקן בתקופת העומר, ובכלל".

יצוין כי במערך הכבאות, המונה 3,200 עובדים, ישנם מאות כבאים חרדים, דתיים או שומרי מסורת, והנחיה זו פוגעת באמונתם ובמנהגי החג השגורים, ובהם גידול זקן בתקופת העומר. ההנחיה נוגעת גם לכבאים באבל, או לכבאים בני דתות אחרות המשרתים במערך.

בעבר הבטיח שמחי למי שכיהן כרב הראשי לישראל, הרב מאיר לאו, כי ימצא פתרון הלכתי לאיסור המבצעי לגדל זקן.

"תמוה כיצד המסכות שהכבאים עוטים על פניהם טובות לבעלי זקנים המשרתים בפיקוד העורף או במשטרה ולפי שימחי לא טובות לכבאים", שאלו כבאים שמוחים על ההנחייה.

"מדובר במסכות בעלות תקינה בינלאומית, שעברו בדיקות מקצועיות על ידי חברה מומחית בתחום, ונמצא שהן תקינות ומתאימות לבעלי זקנים. מכאן שיש כאן ניסיון נואל של שמחי להדיר אוכלוסיות שלמות משירות בכבאות, תוך הטעיה מפורשת של הציבור. כל זאת בכדי להתנקם בכבאים על כך שהביעו בו חוסר אמון, ומנהלים סכסוך עבודה בגיבוי ההסתדרות על אי כיבוד תנאי העסקתם על ידו".

תגובת כבאות והצלה לישראל:

סוגית מסכות האוויר לבעלי זקן במערך הכבאות וההצלה איננה סוגיה חדשה, אנו עוסקים בה כבר מספר שנים. בדיונים הלכתיים בין היתר גם עם הרבנים הראשיים לישראל אשר טרם הביעו את פסיקתם הסופית בנושא בעקבות מורכבות הסוגיה.

צר לנו שבמסגרת סכסוכי העבודה מול ועד העובדים משרבבים את ההנחיות שאינן חדשות כלל למקומות שאין להם כל קשר ומנסים לייצר "פייק ניוז" ללא שום סיבה.

בכבאות והצלה מחוייבים קודם כל לבטיחותם ולחייהם של לוחמי האש אשר מחוייבים לחבוש את מסכות האוויר במסגרת עבודתם להצלת חיים.

נכון להיום התקן העולמי והגדרות היצרן מגדירות באופן ברור כי חל איסור מוחלט על חובש מסיכת אויר להיות בעל זקן.

בכבאות והצלה עושים מאמצים מרובים לאתר מסיכות אויר המותאמות לבעלי זקנים, חרף המאמצים שנעשו עד לרגע זה לא פותחו מסיכות שכאלו.

בחודשים האחרונים מתבצעת עבודת מטה במטרה למצוא פתרונות יצירתיים, לרבות גילוח הזקן אך ורק באזור הידוק המסיכה ועוד. וזאת, כחלק מהרצון לסייע לעובדים הדתיים במערך הכבאות תוך הגנה ושמירה על חייהם.

כמו"כ ערב חג הפסח רב הכבאות הרב חיים פרל הוציא הנחיה למפקדי המחוזות המסדירה את נושא הזקן בימי העומר לשומרי מסורת,ובהנחיית רב הכבאות ניתן אישור במסורה לשומרי מסורת לגדל זקן בעומר עם אישור מפקד התחנה.

ככלל, רבנות כבאות והצלה לישראל דואגת אישית על מנת לתת מענה לשומרי המסורת ולקראת חג הפסח אף נחנכו שני בתי כנסיות חדשים במחוז דן בחולון ובמחוז מרכז בתחנת רחובות.

כמו"כ הסדירה את נסיעות השבת ללוחמי האש שומרי המסורת וההסדרה החלה בחג הפסח בתחנות ירושלים.