קבלו את המיתוסים הנפוצים על עיניים

מסכים הורסים את העיניים? אסור לקרוא ספר לפני שינה? קבלו את המיתוסים הנפוצים על עיניים.

תגיות: עיניים
ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשע"ט

עיניים
עיניים
צילום: Thinkstock

אין ספק שכאשר מדברים על מיתוסים, עיניים לוקחים חלק לא מבוטל בהם. כבר מגיל קטן שמענו שהטלוויזיה מזיקה, גזר טוב לעיניים ושאסור לקרוא לפני שינה... אז מה נכון ומה לא? באנו לאשש ולהפריך:

צפייה במסכים הורסת לנו את העיניים- לא נכון. ממחקרים שערכו המסכים כיום אינם מזיקים לעיניים. האמרה הזו עוברת מדור לדור אך כיום המסכים אינם פולטים קרינה ברמה מסוכנת.

יחד עם זאת, צפייה בטלוויזיה שעות ארוכות וריכוז יתר בהחלט יכולים להעמיס על העין ולגרום לעייפות ולכן אינה מומלצת. לא מזיק, אך לא מומלץ.

הראייה משתנה לאחר הלידה- לא נכון. להריון ולידה אין השפעה על מספר הראייה. בהריון בגלל שינויים הורמונליים רבים ועייפות, מיקוד הראייה נחלש- יש תחושה כאילו המספר עלה והראיה נהיית פחות טובה. התחושה היא זמנית ולאחר הלידה היא צריכה להעלם.

גזר טוב לעיניים- לא נכון. ויטמין A שנמצא בגזר אומנם מונע יובש בעיניים, אך באוכלוסייה המערבית, בתזונה של האדם הממוצע לא חסר ויטמין A . מה גם שעודף מויטמין זה לא משפר ראייה ובמקרי קיצון צריכה רבה מדי שלו יכולה אף להזיק.

האוכלוסיות שלהן חסר ויטמין A נמצאות במדינות מסוימות באפריקה והן סובלות מיובש בעיניים. אוכלוסיות מבוגרות שסובלות מניוון רשתית, מקבלות טיפול תרופתי בשל כך המכיל גם ויטמין A.

קריאה לפני שינה מזיקה לעיניים- לא נכון. מחקרים שבדקו את העניין הזה מצאו כי אין כל קשר בין קריאה לפני השינה לבין נזק לראייה. ייתכן וקריאה לפני השינה תעשה אתכם עייפים יותר, משום שאתם מאמצים את העיניים, אך אין מדובר במצב שיכול להזיק.

עם זאת, לילדים עד גיל 15 לא מומלץ לקרוא בחושך ו/או קרוב מדי לעיניים, מה שמייצר מאמץ מוגזם ואכן מגדיל את הסיכויים לקוצר ראייה. לכן לילדים עד גיל 15 מומלץ לקרוא באור ולא יותר קרוב מ 30 ס"מ.

עיניים בהירות (בצבעי כחול, ירוק ואפור) נתונות ליותר סכנה- קצת נכון.

במחקרים שנעשו בתחום נמצא קשר סטטיסטי שהצביע על כך שקרינת השמש קשורה לניוון רשתית. בעיניים בעלי גוון כהה (חום, שחור) נמצא פיגמנט אשר תפקידו העיקרי הוא לסנן את כמות השמש הנכנסת לעין ובכך שומר על הרקמות הפנימיות של העין.

בעיניים בהירות, נמצאת כמות קטנה יותר של פיגמנט ועל כן עיניים בהירות פגיעות יותר לשמש ולמחלות שונות.

הכותב הינו ד"ר מצליח טייב רופא עיניים ומנתח בכיר. מנתח במרכזים הרפואיים של חברת אמריקן לייזר