"ראיות מדאיגות וגובלות בחשד לזיופים"

ח"כ דוד ביטן מקווה שהמשטרה תחקור את הזיופים בקלפיות במגזר הערבי: ''ייתכן ובל״ד לא הייתה צריכה לעבור את אחוז החסימה''.

חזקי ברוך , ט"ז בניסן תשע"ט

דוד ביטן במסדרונות הכנסת
דוד ביטן במסדרונות הכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כ דוד ביטן מהליכוד בירך הערב (ראשון) על בקשת יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר לפתוח בחקירה פלילית בעקבות הזיופים בקלפיות במגזר הערבי.

''אני שמח שיו״ר ועדת הבחירות כבוד השופט חנן מלצר נעתר לבקשתי. כסגנו בוועדה מטעם הליכוד מחובתי היה לוודא כי רצון הבוחר ישתקף בצורה האמיתית", אמר ביטן.הוא סיפר כי ''הראיות שהצגנו מדאיגות וגובלות בחשד לזיופים במספר רב של קלפיות, ייתכן ובל״ד לא הייתה צריכה לעבור את אחוז החסימה. חובה לעקור תופעה זאת מהשורש''.

מוקדם יותר הערב תקפו חברי הכנסת מרשימות חד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד את יו"ר ועדת הבחירות השופט חנן מלצר שביקש מהיועמ"ש לבדוק את הזיופים בקלפיות בחברה הערבית.

"בשעה שעל ועדת הבחירות המרכזית היה לדרוש חקירה ממצה על ההצבה הלא חוקית של המצלמות בקלפיות, בחר מלצר ליישר קו עם פרויקט המצלמות המסית ולהסתמך על חומר שנאסף תוך פגיעה בטוהר הבחירות", אמרו חברי הכנסת הערבים.

''לא יעלה על הדעת שיו"ר הועדה יאמץ דו"ח מגמתי ובלתי מבוסס של נציגי הליכוד ללא בדיקת הועדה עצמה ויעבירו לחקירת משטרה", הוסיפו. ''הצבת המצלמות הנסתרות בקלפיות בישובים הערבים היא רק עוד נדבך במתקפה של מפלגת השלטון נגד עצם אזרחותם של הערבים במדינה. אך העובדה שיו"ר ועדת הבחירות נותן להם גיבוי היא חציית רף חדש בקרע שבין הציבור הערבי למדינה".

בחד"ש-תע"ל ורע"ם-בל"ד טענו כי ''הליכוד סימן את המטרה, הורדת אחוז ההצבעה בציבור הערבי, ויו״ר ועדת הבחירות תוך פגיעה קשה באמון הציבור מסייע בידם. אנחנו אלה שדרשנו שהמצלמות והחומר שצולם בהן יאספו באופן מיידי, ואנחנו חוזרים ודורשים שתיפתח חקירה נגד מה שבבירור יש כבר ראיות לגביו – הפרת חוק הבחירות ופגיעה בחופשיותן".

כאמור, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט חנן מלצר פנה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן בבקשה לפתוח בחקירה פלילית על זיופי קלפיות, בעיקר במגזר הערבי.

"נוכח החלטתי על הפסקת השימוש במצלמות סמויות במקומות הקלפי, ראוי כי המשטרה תרכז את כל החומרים הנודעים בדבר ובהנחיית גורמי הפרקליטות תבחן זאת", נכתב בבקשת מלצר. "רוב ההתרחשויות והדיווחים מצדיקים לכאורה פתיחה של חקירות פליליות".

"בקלפי בכסרא- סמיע, נראה כי הצביעו למעלה צ-97% מהבוחרים הרשומים וכל תוצאות ההצבעה היו מספרים עגולים", הוא מפרט. "שיעור ההצבעה החריג בצירוף המספרים העגולים והמדויקים מעורר תמיהות ומחייב חקירה".

בדוגמה נוספת מוצג קלפי מעפולה שהשתתף במבצע "טוהר הבחירות" שערכה הוועדה. "בבדיקה מעמיקה נמצא כי הרישום בפרוטוקול ועדת הקלפי לא תאם באופן מהותי את גיליון ספירת הקולות ואף את פתקי ההצבעה. האמור מחייב חקירה שמא פעלו חברי ועדת הקלפי בניגוד להוראות", מסכם מלצר.