תנאי לתיקון חוק החסינות

היום צפוי איחוד מפלגות הימין להגיש לליכוד את דרישותיו ועל הפרק לא רק תיקי המשפטים והחינוך — אלא גם התחייבות לתקן את חוק החסינות

ערוץ 7 , י"ז בניסן תשע"ט

סמוטריץ' והרב רפי פרץ
סמוטריץ' והרב רפי פרץ
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

לאחר שנפגשו אתמול נציגי הליכוד עם צוות המו"מ של ישראל ביתנו, היום מגיע תורו של איחוד מפלגות הימין.

הבוקר יגישו בצלאל סמוטריץ' והרב רפי פרץ את רשימת דרישותיהם ליו"ר צוות המו"מ של הליכוד, השר יריב לוין.

מלבד הדרישות לחוקק את פסקת ההתגברות בתוך 60 יום מהשבעת הממשלה ולהעביר את תיקי החינוך והמשפטים לידיהם, באיחוד הימין דורשים לתקן את חוק החסינות ולהחזירו למצב שהיה נהוג עד 2005.

"ידיעות אחרונות" מדווח הבוקר כי מיד עם השבעת הכנסת ה־21, מתכוון סמוטריץ' להגיש תיקון לחוק חסינות חברי הכנסת ולהחזירו למצב הקודם שבו כל ח"כ היה זכאי לחסינות אוטומטית: כלומר, כאשר הסרת החסינות מתקיימת רק במידה ורוב חברי ועדת הכנסת, ולאחר מכן מליאת הכנסת, מצביעים בעד הסרתה.

במידה והצעת החוק של סמוטריץ' תתקבל, נתניהו, בין היתר, צפוי ליהנות מחסינות אוטומטית כזו שתמנע את העמדתו האפשרית לדין, שכן גם בוועדת הכנסת וגם במליאה יש רוב ברור לקואליציה.

באיחוד מפלגות הימין דורשים את תיקון חוק החסינות כתנאי במו"מ הקואליציוני והדרישה צפויה להופיע באופן מפורש בהסכם הקואליציוני. "חוק החסינות לא נועד לשרת את ראש הממשלה. הוא לא הסיפור פה ונדרוש את חקיקתו או משהו דומה לו גם אם נתניהו יתנגד לכך", הבהיר אמש סמוטריץ'. "זה חוק שנועד לשרת את הציבור הישראלי ואת הדמוקרטיה. חוק שנועד לכבד את ההכרעה הדמוקרטית ואת רצון העם ולאפשר למי שקיבל את אמון הציבור להשקיע את כל זמנו ומרצו במדינת ישראל ולא בדיונים בבתי המשפט".

גורם באיחוד מפלגות הימין טען כי ייתכן שראש הממשלה בעצמו דווקא לא ירצה לקדם את תיקון חוק החסינות כדי לא להיראות כמי שמצית קרבות עם מערכת המשפט שאותה הוא עשוי לפגוש כנאשם בקרוב. מאידך, קידום החוק בידי מפלגת לווין — כזו, שלכאורה, אף אחד מחבריה אינו צריך להתחנף לנתניהו — עשוי להתאים לראש הממשלה שכן כך זה לא יצטייר כפרי יוזמתו. השר לוין לא מיהר להגיב אמש ומסר בתגובה: "כשנקבל את הדרישה נבחן אותה".

אחרי נתק של כמה ימים ייפגשו ביום חמישי ראש הממשלה ויו"ר כולנו לראשונה מאז הבחירות. ביום חמישי צפוי כחלון לדרוש להמשיך בתפקיד שר האוצר: "בלי האוצר לא אצטרף לקואליציה", אמר למקורביו. כחלון גם דורש כי מספר 2 ברשימתו, אלי כהן, ימשיך כשר הכלכלה.