חוגגות יחד
חוגגות יחדצילום: בנימין ויסמן

הנוכחים במרכז ''עלה'' בירושלים לא נשארו עם עיניים יבשות כשנאווה סיגלר, בת ה-12 מניו ג'רזי שבארצות הברית, הגיעה לחגוג בת מצווה עם אוריה, בת ה-12 אף היא, חניכה בעמותת עלה.

הכל התחיל כאשר נאווה החליטה במסגרת פרויקט 'מאמצים בת מצווה' של עמותת עלה, שלקראת ציון הדרך המשמעותי בגילה היא תאמץ את אוריה, ותעבור איתה את הדרך עד לחגיגות של כל אחת מהן.

הפרויקט מהווה אפשרות לציין את בת המצווה עם ערך מוסף, והקשר עם מרכז עלה הוא חלק מהותי מהנורמליזציה של חייהם.

על אף שלא נפגשו מעולם, השתיים החלו לפני מספר חודשים לתקשר דרך סרטונים בוואטסאפ. נאווה הייתה מצטלמת ומספרת על עצמה, על ההכנות לבת המצווה ועל הטיולים שלה, ושולחת את זה לצוות של אוריה ב''עלה'', שהראה לה את הסרטונים בקביעות עד שהפכו כמעט לאחיות.

כשנאווה החלה לאסוף כסף למימון טיפולי ההידרותרפיה של אוריה ולמיטה חדשה ומיוחדת עבורה, היא אף שיתפה חלק מהסרטונים בפייסבוק וקראה לחבריה להשתתף. היא קיימה מכירת מאפים בביתה והצליחה לגייס כמעט עשרת אלפים ש''ח עבור אוריה.

לפני כחודש נאווה ואמה דבי הגיעו לארץ, ורגע לפני שעזבה נאווה החליטה שהטיול לא יהיה שלם בלי ביקור אצל אוריה. כשנפגשו הבנות בפעם הראשונה ההתרגשות הייתה רבה ונאווה החליטה שהיא תחגוג את בת המצווה שלה בישראל, יחד עם אוריה.

אתמול, בעיצומו של חול המועד פסח, בהשתתפות 40 אנשים ממשפחתה המורחבת של נאווה שהגיעו במיוחד מחו"ל, בני כיתתה של אוריה, וצוות מרכז ''עלה'', חגגו הבנות יחד את בת המצווה.

צילום: בנימין ויסמן
צילום: בנימין ויסמן

נאווה עלתה לדבר ואמרה בהתרגשות: "תודה לכולם שהגיעו היום לשמוח איתנו ולחגוג עם אוריה ואיתי בת מצווה. אני מתרגשת ושמחה שהכרתי את אוריה, ששלחנו סרטונים ותמונות אחת לשניה, ושזכיתי לחלוק עם אוריה את היום והרגע המיוחד הזה יחד. אני מקווה שנמשיך לשמור על הקשר גם בהמשך. מזל טוב לשתינו".

דבי, אמה של נאווה, הוסיפה: "אנחנו מתרגשים להיות כאן בעלה ולחגוג את בת המצווה של נאווה ואוריה. אחרי חודשים של שליחת וידאו של נאווה ותמונות של אוריה, חגגנו יחד ופגשנו את המשפחה שלה, וזו הייתה הפתעה מדהימה וחגיגה יפה מאוד. אנו מאוד גאים בנאווה ובהתגייסות שלה, ומודים לכל מי שהיה שותף וגרם לזה לקרות".

מירה, אמא של אוריה: "זה מאוד מרגש להגיע לרגע הזה ולחגוג בת מצווה לאוריה, ובמיוחד לראות את נאווה ואוריה נפגשות וחוגגות כאילו הן מכירות מאז ומעולם. קשה להעביר את התחושות האלו במילים ואת התודה שיש בנו על ההתגייסות של נאווה ומשפחתה לעשות את זה עבור אוריה".

שלומית גרייבסקי, מנכ"ל מרכז עלה בירושלים: "אוריה היא ילדה שגם אם אינה יכולה לדבר, היא מחזירה אהבה ומתקשרת עם האנשים שסביבה. היא לא יכולה להבין כל מילה, אבל יכולה להבין את הרוח והאוירה בשיח עם ילדה בגילה, ובייחוד שיח רציף שמתקיים במשך מספר חודשים. אחד הדברים החשובים לנו הוא לחגוג לכל ילד בר ובת מצווה, ובצורה הזו של מאמצים החיבורים האלו מהווים חלק הנורמטיבי ומשלב חברתית".