אזור האסון בנחל צפית
אזור האסון בנחל צפיתצילום: הדס פרוש, פלאש 90

בכיכר רבין בתל אביב מתקיימת הערב (רביעי) עצרת מרכזית לציון שנה לאסון בנחל צפית בו נהרגה עשרה מתלמידי מכנית 'בני ציון'.

באירוע נוטלים חלק מאות בני אדם ובהם תלמידים שהיו נוכחים באסון וניצלו ממנו, המשפחות השכולות ועשרות צעירים.

משפחות הנספים הגבירו בימים האחרונים את דרישתם להקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור ותסיק מסקנות מהאסון.

לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיבה לדרישה הערב ומסרה כי "עם כינונה של הממשלה החדשה יקודמו ההליכים להקמת ועדת בדיקה" .

נזכיר שראש הממשלה הבטיח לפני הבחירות למשפחות השכולות כי יקים ועדה כזאת.

לפני שבועות אחדים שוחחנו בערוץ 7 עם יעל, אמה של רומי כהן ז"ל ממושב מאור שקיפחה את חייה יחד עם תשעה נערים נוספים באסון בנחל צופית, שאמרה כי היא מקווה שבית המשפט יחמיר בעונש שיינתן למנהל מכינת בני ציון, יובל כאהן, והמדריך הראשי אביב ברדיצ'ב.

"אני מברכת על ההחלטה להעניש אותם בגין הריגה. האנשים האלה החליטו בניגוד לכל ההתרעות החמורות ביותר להמשיך בראש מורם ופושע לצאת לטיול, בניגוד לכל הגיון. אנחנו שילמנו את המחיר. הם הרגו לנו עשרה ילדים והרסו עשר משפחות. לכן למען יראו ויראו צריכים להעניש אותם בכל החומרה", אמרה כהן.

היא טענה כי האסון במכינת בני ציון מחייב הקמת ועדת חקירה שתחקור את התנהלות המכינות כולן. "אנחנו שלחנו את הילדה שלנו למכינה מעורבת של דתיים וחילונים כי האמנו באהבת האדם. הם ניצלו בצורה צינית את הילדים והפכו אותם לכלי פוליטי. פתאום נודע לנו שהם לקחו את הילדים שלנו לפגוש את ברוך מרזל או שלקחו אותם לניווטים מעבר לקו הירוק.

״גם ברמה הלא פוליטית היה שם חוסר אחריות נורא שכלל שינה של שלוש שעות בלילה, התייבשות של חניכים עד כמעט מוות. אני קוראת לסגירת המכינה ובדיקת כלל המכינות".